בלוגרים שרים יחד? (חלק א')
יום ה', 05/04/2007 שעה 1:36
זה החל כתרכובת של שתי סצינות שהופיעו במהלך שנת אחר צהריים שלווה ובהדרגה קרם עור וגידים לרעיון שגם עתה לא נראה הרבה יותר מאשר פנטזיה פרועה. בניתוח שלאחר ההברקה הרעיון הזה נראה קצת אחרת, על אף שגם עכשיו אין לי מושג כיצד ניתן - אם בכלל - להביאו לידי ביצוע. ובכן, שימו לב: בלוגרים נאספים יחד, מקליטים שיר בביצוע משותף, דוחפים אותו קדימה באמצעות התשתית הפרטית (קשרים) והרשתית (אתרים) העומדת לרשותם וומקדישים אותו למען מטרה טובה כלשהי. כסף כנראה לא יהיה אפשר להוציא מפרויקט שכזה, אבל אולי ניתן יהיה לפחות להעלות את המודעות לנושא שבו הוא יעסוק (ונושאים כאלה, לצערי, לא חסרים). כרגע זה בגדר רעיון בלבד, ואני לא בטוח שייצא מזה משהו בכלל, אבל אשמח לשמוע את דעתכם ולקבל מכם רעיונות.

חזרנו מטיול בבקעת הנזירים, אכלנו צהריים והשכבנו את הקטנה לישון. הגדול פנה לעיסוקיו (שכללו, בין השאר, העתקה של ציור מתוך ספר בדיחות לילדים; ניתוח השוואתי של קלפי יו-גי-הו שצבר באיסוף עמלני; ושמיעה של ''אלי ודליה ביער הקסום'', הדיסק האחרון שאבא קנה לו במהלך קניות בסופרמרקט). אמא ואבא הלכו לשלאף-שטונדה, מונח שהם זוכרים במעורפל שהוא קיים אבל לא זכו להתנסות בו משנת 1975 בערך. בשנה הזו, כדאי לזכור, הסקס פיסטולז נותקו מהחשמל כבר בהופעתם הראשונה, הנרי קיסינג'ר היה מזכיר המדינה של ארה''ב, בני תשחורת קראו בשקיקה את ''חיים על פי השכל'' השערורייתי של משה קרוי וליאונרדו דיקפריו הפעוט היה עדיין עסוק בבדיקה דקדקנית מקרוב של החזה הנשי הראשון בחייו (של אמא שלו). כך שבהחלט היה שווה ללכת על זה.

נרדמתי מהר מאוד. כשהתעוררתי, כמה שעות מאוחר יותר, מ' והילדים כבר היו אצל סבתא. זה מין מנהג כזה אצלנו, שבסופי שבוע מ'הולכת לאמא שלה, הילדים דוהרים לשם יחד איתה ואבא הולך למפגש הכדורגל השבועי שלו. שעתיים של ניקוי ראש. הפעם אבא החליט להישאר בבית וסתם לישון. השלמת שעות שינה היא מטרה ראויה בפני עצמה.

אני לא כותב כאן בדרך כלל על החלומות שפוקדים אותי. רבים מהם אישיים מדי, או סתם לא מעניינים. חלק מהם, כמו אצל כל אחד, נשכחים ממני מייד עם הקיצי מהשינה. אבל הנה אחד שאני מרגיש ששווה להנציח - ואולי דווקא מפני שאין בו סצינות ויזואליות יוצאות דופן או עלילה שהמפתח לחידתיות שבה נעוץ באישיותי הנפתלת או בקורות חיים הבעייתיות. האמת היא שכמו רבים מאיתנו אני גם נוטה לשכוח חלומות. ואם לקלף רגע עוד שכבה של אמת – גם את החלום הספציפי הזה אני לא זוכר במיוחד. הוא כנראה לא היה משמעותי מדי.

בלוגרים במקום זמרים, ממניעים דומים ובאופן דומה. USA for Africa (מקור תמונה)

אלא ששני קטעים קצרצרים בכל זאת נתקעו לי באחת האונות ומיאנו להסתלק משם. לכאורה לא היה ביניהם כל קשר. אחד מהם היה זמזום תמידי של השיר We are the World, אותו המנון שבוצע באמצע שנות השמונים כאמצעי לגיוס תרומות עבור מיליוני רעבים באפריקה. אני מניח שאתם מכירים את החוויה הזו: קמים מהשינה, לא זוכרים יותר מדי – ובכל זאת מתנגן בראש איזה לחן שיכול להיות שלא קשור לשום דבר שעובר עלינו ביומיום. זה בדיוק מה שקרה כאן. הקטע האחר היה התפקעות מצחוק בה נטלו חלק שלושה אנשים – עבדכם הנאמן הוא אחד מהם – באיזה בית קפה במדריד, אי-שם ב-‏1990. המשותף לי ולשניים האחרים (חוץ מאותו מפגש מטיילים מקרי) הוא שבשלב מסוים כולנו הפכנו למה שנקרא בלוגרים. לא שמרנו על קשר ולא ראיתי אותם כבר שנים ואינני יודע אם כיום הם כותבים משהו, אבל מכר משותף סיפר לי שבשלב מסוים בחייהם שניהם כתבו בלוגים.

ואז, כמו באותם סרטי בי בהם גורם חיצוני בלתי-תלוי (פיצוץ גרעיני?) יוצר מוטציה שמקבלת תכונות וחיים משל עצמה, זינקה מוטציה כזו ממעמקי תודעתי. מה יקרה, הרהרתי, אם בלוגרים יתאספו ויבצעו איזה שיר למען מטרה טובה כלשהי? משהו בנוסח We are the World של 1985 או Do they know it's christmas שבוצע בהצלחה רבה על ידי חבורת כוכבים שנה אחת בלבד קודם לכן?

הרעיון נראה לי בתחילה כל כך מגוחך שפרצתי בצחוק. אם מ' והילדים היו בבית ודאי היו חושבים שיצאתי מדעתי. ובאמת, מדוע שבלוגרים ישירו? הרי מי שמקצועם לשיר הם זמרים. בלוגרים תפקידם לכתוב. ובלוגים משותפים, במידה שיש כאלה הרוצים בכך, קיימים ממילא. מצד שני, איך יכולים בלוגרים לגייס יחדיו כסף עבור מטרה חיובית כלשהי? באמצעות הוצאת ספר של מבחר ממאמרי הרשות שלהם? והרי זה עניין ארוך ומסובך, ודורש סינון ועריכה והאחדה סגנונית והגהה וגרפיקה מתאימה והנשמה יכולה לצאת לפני שספר כזה יצא.

אז זהו זה, אמרתי לעצמי, ששיר הוא עניין מיידי. לכתוב שיר זו משימה קצרה בהרבה. להקליט אותו זה עניין של ימים ספורים (ואולי גם יום אחד בלבד; תלוי במחיר, בזמינות המשתתפים ובאנרגיות שיש להם). אורך ההקלטה אינו עולה על דקות ספורות. קל הרבה יותר לגרום לאדם ממוצע להאזין לחמש דקות שיר מאשר להקדיש כמה שעות, ימים או שבועות לקריאת ספר. אפשר רק לתאר מה הייתה הצלחת אותו מיזם של גיוס כספם למען רעבי אפריקה אילו היו טיפוסים כמו ברוס ספרינגסטין, טינה טרנר, הארי בלאפונטה וסטיבי וונדר מוציאים ספר ובו אסופת מאמרים שכתבו המנתחת את הסיבות להיווצרות הבצורת ביבשת השחורה, לסתימת דרכי האספקה של מזון לתושבי הכפרים ולאטימות ליבו של המין האנושי באופן כללי.

אחר כך חשבתי שממילא יש כבר בלוגרים שמזמרים להנאתם ולפרנסתם. בועז כהן מנגן ושר ב''פונץ''' וב''חשמליות''. דויד פרץ רושם בטור הזכות שלו הקלטות והופעות עם ''בלו בנד'' ו''המשפחה''. פויר וגלוברמן עושים רוקנרול ב''נאג' חמאדי''. עידן אלתרמן שר וניגן ב''לולה''. ובכן, מדוע לא לשלב בין הדברים תוך כדי הרחבת מעגל המשתתפים? ובכלל, באירוע מסוג זה גם ההתכנסות עצמה היא סוג של מסר (ולא רק הכישרון המוסיקלי). מדוע לא, בעצם?

מצד שלישי, בואו נהיה מציאותיים. הרי אף אחד לא ירכוש דיסק שעליו יצירה שבוצעה על ידי אנשים שברובם הגדול, לפחות, אינם זמרים, מה גם שחלקם אנונימיים לחלוטין לציבור הרחב. חשבתי שאולי אפשר להעלות את השיר על אתר כלשהו ולגבות עבור הורדתו עשרה שקלים או משהו דומה, אבל מהר מאוד ירדתי מזה. ובכן, גם אם כסף לא ייצא מזה לשום מטרה שהיא, אולי זה יעורר לפחות תשומת לב ציבורית כלשהי.אז זהו זה, הנה הרעיון: בלוגרים מתקבעים על מטרה ראויה (סיוע לילדים בסיכון, תרומה למאמץ להרחיב את הטיפול בנשים מוכות ומותקפות, העברת סיוע לתושבי דארפור המעונים – וזו רשימה חלקית ומקרית שניתן להוסיף עליה כהנה וכהנה); מחליטים על יצירה שראוי לבצעה (מקורית או ממוחזרת); מארגנים בעצמם את כל מה שצריך (אולפן, נגנים וכדומה) ונרתמים בהתנדבות ובהתלהבות למשימה. אני מניח שניתן לשכנע גם כמה אנשי רדיו וטלוויזיה לשדר את ההקלטה ההיסטורית הזו. ו''היסטורית'' היא אכן המילה הנכונה: מתי, ככלות הכול, נרשם שיתוף פעולה בהיקף רחב בין חלקיקיה של הבלוגוספירה למען מטרה שאינה בהכרח פוליטית ואינה נוגעת באופן ישיר לענייני התוכן ברשת?

(במאמר מוסגר, אני חייב להוסיף שזו גם הזדמנות לבחון אם הבלוגוספירה יכולה לחצות את המחסום הפסיכולוגי של הסתפקות בעשיית באז תקשורתי – חרישי במקרה הגרוע, טורדני כעקיצת יתוש במקרה הטוב יותר – ומעבר להשפעה ממשית, בין אם באמצעות ההתגייסות עצמה ובין אם באמצעות העברת תנודות הקול אל מעגלים רחבים יותר. וזהו אתגר ששווה בדיקה כשלעצמו – בוודאי אם רוצים להתקרב לדוגמה האמריקנית של בלוגוספירה תוססת, תזזיתית ומשפיעה).

מה דעתכם?


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
נשמע מדליק [חדש]
עמית   יום ה', 05/04/2007 שעה 1:57
איזה רעיון נהדר. אפשר להצטרף גם אם אני לא בלוגרית?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כל מעשה צדקה - אני בעדו [חדש]
בועז   יום ה', 05/04/2007 שעה 9:09 אתר אישי
מה שצריך לעשות, אני אעשה. מחאה נגד היחס הנורא לעובדים הזרים או בעד ילדים במצוקה.

קאונט מי אין
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כל מעשה צדקה - אני בעדו [חדש]
אורי קציר   יום ה', 05/04/2007 שעה 9:44
בתגובה לבועז
אתר אישי
תודה, בועז. אני מניח שיבואו עוד אנשים שירצו לשתף פעולה. אולי כדאי שנתחיל כבר עכשיו להעלות רעיונות: הנושא, השיר, העיבוד, הנגינה, בניהול המוסיקלי, האולפן וכדומה. האם יש לך רעיון מהיכן ניתן להתחיל?

ועמית, זה קצת בעייתי. צריך שיהיה איזה מכנה משותף בסיסי למשתתפים. אני יכול לתאר לעצמי שלא תחסרנה הזדמנויות בעתיד.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בהחלט בלוגרים שרים יחד [חדש]
יגאל   יום ה', 05/04/2007 שעה 11:10 אתר אישי
היי אוֹרי,
כמו שכבר הזכרתי בכמה הזדמנויות, אני לא מסכים ש '' זה עולם אלקטרוני (ולכן) קצת קשה לדבר''...
עובדה שבכל אחת מהזזדמנויות בו זימנו בלוגרים למפגש, זה היה מעניין ושונה. (כנס הבלוגרים הראשון ב 2005, בלוגרים בינהרים ב 2006)
אני בטח שבלוגרים לא יודעים רק לדבר, אלא גם לשיר, ואת זה כבר הוכיחה כרמל מזמן במפגשי הקריוקי לבלוגריים.

מי יודע, עוד בסוף יקחו אותנו לבלוגו-ויזיון: http://www.cbsnews.com/stories/2006/05/23/blogophile...

אני בעד!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בהחלט בלוגרים שרים יחד [חדש]
אורי קציר   יום ה', 05/04/2007 שעה 13:33
בתגובה ליגאל
אתר אישי
תודה, יגאל. מסקרן אותי מאוד לראות אותך פוצח בזמר. אם יש לך רעיונות קונקרטיים באשר לאיך לקדם את כל זה, אתה מוזמן להעולתם כאן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

רעיון מצויין. תרשה לי להוסיף? [חדש]
אלירם   יום ה', 05/04/2007 שעה 21:47 אתר אישי
יופי של רעיון. לדעתי, מרגע שמחליטים על שיר, אפשר להקצות לכל בלוגר שיצטרף קטע והוא יבחר מטרה שהוא היה רוצה לקדם. לשיר יתווסף קליפ ובכל קטע בלוגר ישיר והמטרה שלו תוצג כולל URL. הקלטות אפשר לבצע בבית ולשלוח. ויתור על זכויות יאפשר השמעה בכל מקום.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הסבר מפורט יותר [חדש]
אלירם   יום ו', 06/04/2007 שעה 11:34
בתגובה לאלירם
אתר אישי
את התגובה הקודמת כתבתי מהסלולרי, לכן לא יכולתי לפרט מדי.
אני סבור כי יוזמה כזו אמנם יכולה להצליח במתכונת של ''להביא שלל בלוגרים מוכרים למפגש באולפן הקלטות, להקליט שיר, לצלם את המפגש ולשחרר את השיר תמורת תמלוגים לתחנות הרדיו ולשוק ובכך לגייס כסף למטרה טובה''.
אבל לי הרעיון העלה קונוטציה אחרת.
קודם כל, ישנה הבעיה של להגיע למפגש, לתאם בין הרבה אנשים עסוקים זו תמיד בעיה. לא כולם גם רוצים ומוכנים להחשף.
שנית, כפי שאמרתי, לכל בלוגר יש מטרה ראויה אותה הוא רוצה להעלות למודעות. אז למה שלא ניתן לכל אחד את 4 השניות שלו בקליפ ובשיר כדי להציג את המטרה הזו? הלא זה מה שבלוגרים טובים בו, לספר על דברים.
התכנית שאני מציע היא כזו:
1. בוחרים שיר - מקורי או מחודש (בהסכמת היוצרים). הבחירה יכולה להיות לאחר דיון פתוח.
2. מקליטים פלייבק והופכים את גרסת ה MP3 שלו לזמינה עבור הבלוגרים המשתתפים.
3. רושמים בלוגרים, ומעדכנים רשימה מרכזית. לכל בלוגר מוקצית שורה בשיר וכל בלוגר מצהיר על מטרה שהוא רוצה להעלות את המודעות אליה. זה ימנע כפילויות.
4. כל בלוגר צריך להקליט את עצמו מבצע את הקטע בשיר. אפשר דואטים, אפשר לא בשירה מלאה אלא דקלום למאותגרי השירה בינינו. צריך רק מיקרופון טוב. עדיף כמה טייקים. מי שיוכל לצלם את עצמו שר, מה טוב.
5. בנוסף, כל בלוגר ייצור תמונה/אימג' שתשולב בקליפ ותעביר את המסר שהוא רוצה להעביר. (כולל טקסט פשוט שלו, תמונה גרפית או מה שלא יהיה). לתמונה יתווספו כתובת רשת הקשורה לאותו נושא בה אפשר לעזור (למשל, עזרה לבעלי חיים: תמונה של חתול מזה רעב + כתובת אתר צער בעלי חיים + כתובת הבלוג של הבלוגר הממליץ למטה, שם יהיה פוסט בנושא).
6. כל ההקלטות והתמונות יישלחו למישהו שירכז את הנושא.
7. בעזרת תוכנה (חינמית) כמו Audacity אפשר לשלב בכל מחשב ביתי את כל ההקלטות לשיר קוהרנטי, כולל אפקטים ותיקונים.
8. קובץ ה MP3 יהיה זמין להורדה בצורה חופשית. עם קישורים מכל הבלוגרים המשתתפים.
9. בעזרת ה IMAGES אפשר יהיה ליצור קליפ. את הקליפ אפשר להעלות ל YOUTUBE, MetaCafe, Flix, Heep וכו'.

שתי נקודות נוספות:
א. אפשר אולי להוסיף במקביל גרסה באנגלית שתקדם מטרות גלובליות. החשיפה יכולה להיות ענקית ופה כבר אפשר לדבר על הכנסות מחשיפה באתרים כמו metacafe אם זה יתפוס.
ב. ברגע שזה ייצא, אני כבר צופה לפחות שתי פרודיות ועשרה חיקויים. :-)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הסבר מפורט יותר [חדש]
אורי קציר   שבת, 07/04/2007 שעה 1:16
בתגובה לאלירם
אתר אישי
שמע, אתה יצירתי באופן מפחיד ממש. אין לי מושג ירוק איך טיפוס כמוני יוכל להתמודד עם הקלטות, עריכות וערימה של מסרים שמודבקת לכל אלה. הרעיון עצמו נשמע לי מצוין, כאמור, רק שאין לי מושג איך לקדם אותו. חשבתי על שיר כי זה נשמע לי הרבה יותר פשוט מכל אופציה אחרת לשיתוף פעולה בטווח קצר.

בוא ננסה לקדם את שני הדברים במקביל ונראה מה ייצא. מה דעתך?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הסבר מפורט יותר [חדש]
אלירם   יום א', 08/04/2007 שעה 10:56
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
בשמחה, כמובן.
העניינים הטכניים פחות מסובכים מכפי שנדמה, המכשלה העיקרית של דרך הביצוע שהצגתי היא לדעתי עניין בחירת השיר. בעיקר בשל מגבלות של זכויות יוצרים וכו'. אם מישהו מקושר לאמן כלשהו שיכול להתיר לנו להשתמש בשיר מוכר ומתאים, אני אשמח לשמוע.
אם יהיו שתי אופציות לשירים אפשר בשמחה להריץ את שתיהן במקביל. אחת בסשן אולפן (שתישמע טוב יותר, אני בטוח) והשניה ב OFFLINE ועריכת אודיו ביתית.
בכל מקרה, אם יתאפשר לי מבחינה טכנית, אשמח להצטרף לפרויקט שלך שאני מעריך את הסיכויים שלו לקרום עור וגידים כגדולים מאשר ההצעה שלי כרגע. נראה.
אני אכתוב על הנושא פוסט אצלי ואתחיל לגלגל את הרעיון.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
סנדי ש   יום ה', 05/04/2007 שעה 22:17 אתר אישי
אני רק אמחא כפיים ואניע את הראש קלות מצד לצד, בסדר?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
ל.   יום ו', 06/04/2007 שעה 9:12 אתר אישי
או לחילופין, לוח שנה בו בלוגרים/בלוגריות מצולמים בעירום (פרונטלי? מלא?). כל זאת - למען מטרה ראויה כמובן, כמו בסרט הבריטי החביב ההוא (הלן מיירן?) אודות נשות העיירה המנומנמת (כולן נשים, אהמ, בשלות פלוס) שגייסו באופן הזה כספים לקניית ספה למחלקה האונקולוגית המקומית. מבטיחה להיות ראשונה הקונות. מיס ספטמבר שולתת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לכל הקוטרים [חדש]
אורי קציר   יום ו', 06/04/2007 שעה 19:03 אתר אישי
חבריה, זו לא תחרות כישרונות פה. זה בסך הכול ניסיון לאגד בלוגרים כדי שיעשו משהו ביחד. סנדי, גם אני לא בדיוק פרנק סינטרה. אז מה. זה בטח לא יכול להיות יותר גרוע מכל מיני פסטיגלים שמי שמופיע בהם זה חבר דוגמניות שהקול שלהן נשמע בערך כמו תפילת הבוקר של הצפרדעים בשלולית שליד השכונה שלי.

תשובה חיובית תתקבל בברכה. תירוצים בואו נשמור לאחר כך. בסדר?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לכל הקוטרים [חדש]
יניב גבאי-מילר   יום א', 08/04/2007 שעה 7:09
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
טוב, אז הרי לך תשובה חיובית. :-)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

count me in [חדש]
  יום ו', 06/04/2007 שעה 22:53 אתר אישי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

count me in [חדש]
אורי קציר   שבת, 07/04/2007 שעה 0:07
בתגובה לran_rimon@hotmail.com
אתר אישי
מאה אחוז. בקרוב אצור קשר ואנסה לתאם מיפגש בין כל מי שייענה בחיוב. ואתם מוזמנים, כמובן, להעלות רעיונות לגבי השיר, האולפן וכדומה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

count me in [חדש]
אסף שפריר   שבת, 07/04/2007 שעה 15:47
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
כדאי שבעז כהן יהיה אחראי על האודישנים אחרת עוד יסתננו עורבים כמוני.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

count me in [חדש]
אורי קציר   יום ב', 09/04/2007 שעה 16:51
בתגובה לאסף שפריר
אתר אישי
בועז, קיבלת מינוי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בעניין השיר [חדש]
יניב גבאי-מילר   יום ג', 10/04/2007 שעה 12:21 אתר אישי
''הסיפור העצוב'' של ''החשמליות''? הוא נשמע לי מתאים, ואני מנחש שגם יהיה נוח יחסית לקבל הסכמה מבעלי הזכויות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אני רוצה גם! [חדש]
כרמל   יום ה', 12/04/2007 שעה 2:37 אתר אישי
דבר איתי כשזה קורם עור וגידים
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אני רוצה גם! [חדש]
אורי קציר   יום ה', 12/04/2007 שעה 13:18
בתגובה לכרמל
אתר אישי
אני יוצא בקרוב לחופשה קצרה, כך שיהיה בעניין זה עיכוב מסוים. אבל אני מבטויח לעדכן מייד כשאחזור.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יופי-יופי [חדש]
Felisa   שבת, 14/04/2007 שעה 11:54 אתר אישי
אולה,

נשמע יופי. אולפן הקלטות חובבני או מו-שקע?
לי הכי נראה מתאים viva forever של הספייס גירל'ס.
או,דאם! התבלבלתי בעשור. כנראה שזו פשוט פנטזיה שלי להקליט את השיר הזה, וניסיתי לסחוב אתכם פנימה. איתכם הסליחה.

איפושהו בעלית הגג יש לי איזה קול יפה,יתאים לשירי ליאונד כהן כאלה.

אַה,ואורי, הזכרתי אותך בבלוג שלי, תעיף מבט ותגיב לשם? צ'ירס,
פליסה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©