חמש הערות על השריפה בכרמל
שבת, 04/12/2010 שעה 20:31
השריפה בכרמל היא נזק לאומי ממדרגה ראשונה. דומה שעל כך אין חולק. מסיבה זו, את המסקנות והלקחים מהאירוע הזה יש להפיק וליישם ברמה הלאומית, לא במקומית. זה אומר לפתח, לייעל ולהרחיב את שירותי החירום; לייצר מנגנון תקשורת שיופעל לאלתר באירוע חירום לאומי ויוכל לספק עובדות הקשורות לאירוע, כולל סטטיסטיקה והנחיות ביצוע, בזמן אמת; לארגן תוכנית שיקום לאומית, שבה ישותפו חלקים רחבים מהאוכלוסיה, לרבות מוסדות החינוך, גם אלה שאינם חברים בצוותים המקצועיים המטפלים בכך ברמה המיידית; וגם לפטר את השר האחראי למחדל, זה שלא רק שלא עשה דבר כדי למנוע אסון כזה טרם התרחשותו, אלא אף נעלם מעיני הציבור בדיוק כשהיה צריך להשמיע את קולו ולהפעיל את סמכויותיו (כנראה ששמירת שבת בכל זאת חשובה יותר). וכן, גם להגיד תודה למדינות שנרתמו לעזור. חמש הערות על המצב.

1. לבצע רפורמה בשירותי החירום


אי אפשר לבוא בטענות לכבאים על העבודה שהשקיעו בכיבוי סופת האש בכרמל. הם עשו כמיטב יכולתם, ולחלקם כנראה שמגיעים גם ציונים לשבח. אבל חסרונם של חומרי כיבוי בכמות הנדרשת מעורר את החשש שאם זה מה שקורה כאן בתקופה של שקט ביטחוני יחסי, מי יודע מה יתחולל כשתפרוץ מלחמה. אם יש דבר שחסן נסראללה, איסמעיל הנייה ושאר הטיפוסים שמעוניינים בהחרבת ישראל יכולים ללמוד מכל זה, הוא שעדיף להורות על שיגור טילים ופגזים אל עבר אזורים מיוערים ולהתיש את הישראלים במאמצי כיבוי והצלה שם, מאשר לבצע את אותה הפעולה במרכזי הערים, אתרים שאינם קשים לגישה עבור כבאיות וניידות משטרה ומד''א.

מטוס כיבוי מכבה דליקת ענק. מה שדרוש גם לנו (מקור תמונה 1).

כיבוי אווירי מתבצע בישראל בעיקר באמצעות מטוסים קלים, כאלה שמשמשים לעתים גם כמטוסי ריסוס. זה אולי יעיל בדליקות בעלות היקף מוגבל, אבל כמעט חסר משמעות כשמדובר בלהבות המשתוללות בשטחים עצומים כפי שקרה בכרמל. יתכבד נא שר האוצר ויחתום על צ'ק שיאפשר רכישה של כמה מטוסי c-130 או דומים להם. מטוסים אלה יכולים לשאת בקרבם כמויות גדולות של מים, קצף וחומרי כיבוי אחרים. אפילו יעלו מטוסים אלה אבק בהאנגאריהם במשך חודשים ארוכים ללא שימוש, עדיף להחזיק ביד את פוליסת הביטוח הזו מאשר להיתקע במשך ימים בלעדיה ולחזר על פתחיהן של מדינות אחרות בבקשה לעזרה דחופה.

(עוד אני כותב את הדברים הללו, וראש הממשלה מודיע במשימת עיתונאים על כוונתו להקים כוח חירום אווירי למטרות כאלה בדיוק).

עבודת רשת לא נורא מסובכת מעלה את התמונה הבאה. באוגוסט 2007, במהלך דיון שנערך בכנסת על דוח מבקר המדינה בקשר לבעיות שהתגלו בארגון העורף במלחמת לבנון השנייה, הזהיר נציב הכבאות וההצלה, רב טפסר שמעון רומח, מפני קטסטרופה. ''מלחמת לבנון השניה הייתה מלחמת לוקסוס'', קבע רומח, ''למלחמה הבאה, אם תהיה, אנחנו לא ערוכים. אם יהיו סקאדים על ישראל או לחילופין המערכה תהיה ביותר מזירה אחת - לא נוכל לתת מענה ראוי. יש לנו היום 1,400 כבאים ואנחנו זקוקים ל-‏2,400. יש לנו מגבלות קשות גם בציוד. אם תהיה מלחמה רצינית אני לא יודע איך נוכל לפעול''.

הלכתי לאתר שירותי הכבאות וההצלה. יש שם מצגת המראה, בין השאר, את נתוני כוח האדם של הגוף החשוב הזה. יש שם מצגת שכנראה לא התעדכנה זמן רב, אבל מספקת, נכון לעכשיו, את הנתון העדכני ביותר שניתן לקבל מהרשת. הנתון הזה מדבר על 1555 כבאים. זה מה שיש היום. זה אומר שצריך להוסיף לכוח האדם המבצעי הקיים תקנים בשיעור של יותר מחמישים אחוז.

אגב, לא יקרה שום דבר אם התקנים הקיימים יבואו מתוך האוכלוסייה שאת טובתה הבלעדית דורש שר הפנים אלי ישי. גיוסם של צעירים חרדים לשרותי הכבאות הוא בהחלט עניין רצוי. מדובר באוכלוסייה גברית, שאוכלת מזון כשר ושעוסקת בעבודה שתכליתה הצלת חיים. אין כמעט מגע משמעותי עם נשים או בעיות דומות. ואם יכולים חרדים לעסוק בעבודות מזעזעות ומקודשות לא פחות – איסוף חלקי אדם בעקבות אירועים אלימים, מה שמבצעת זק''א – הם בוודאי יכולים גם להיות כבאים. ולא רק כבאים, אלא גם חובשים ושוטרים.
ולא, אין לי אשליות שזה יקרה? שהחרדים יעבדו? השתגעתם? הצחקתם את הרב חיים אמסלם (וגם אותי).2. למסד התנהלות תקשורתית אחרת


במשבר הזה הורגש חסרונו של דובר שירכז את המאמצים להעביר מידע מרוכז ומסודר לאמצעי התקשורת. חזי לוי, קצין כבאות מהצפון, היה לדובר הבולט ביותר של מאמצי הכיבוי. אבל לוי אינו דובר מקצועי אלא כבאי שנטל על עצמו בהתנדבות למלא פונקציה נוספת מעבר לתפקידיו הרגילים. מעבר לאמפטיה שהוא הצליח לעורר בקרב אלה שצפו בו והאזינו לדבריו, היה ברור שאין בידיו מידע עדכני על המתרחש בכל רגע ורגע ושיכולתו להרגיע את צרכני המידע הזה במצב משבר שאליו נקלעו טעונה שיפור.

במשבר מסוג כזה יש לקבוע מלכתחילה דובר אחד שירכז את כל פעולות העברת המדע לציבור. דובר שיהיה מוסכם על שירותי הכבאות וההצלה, על משטרת ישראל, על מגן דוד אדום, על המשרד להגנת הסביבה, על משרד הפנים, על הרשויות המקומיות שבתחומן מתחולל האסון ועל כל גורם אחר שיש לו יד ורגל במאמצי ההצלה. דובר כזה צריך לקיים שניים-שלושה תדרוכים מדי יום, בסיוע אנשי מקצוע מקרב הכוחות השונים, הוא צריך לארגן עמדות צילום מסודרות עבור צוותי הטלוויזיה והווידיאו השונים המגיעים לסביבה ולדאוג שכאשר העבודה באחד מאזורי הדליקה מסתיימת, ניתן יהיה להוביל לשם צוותי תקשורת בתיאום עם כל מי שצריך, הוא צריך להרים אתר אינטרנט לשעת חירום, להסדיר את עבודתם של צוותי תקשורת זרים ולדאוג שסגירת שטח הדליקה לא תותיר את הציבור ללא זרימת מידע שוטפת. בקיצור, לא חסרה עבודה לאדם כזה. אבל כרגע, לפחות, הפונקציה שהוא אמור למלא אינה קיימת.

נטיעה כפרויקט חינוכי לאומי. גדעון סער, הכדור אצלך (מקור תמונה 2).

לא סתם כתבתי ''למסד התנהלות תקשורתית אחרת'' ולא ''למנות דובר לשעת חירום''. התנהלות גורמים מסוימים במדיה בחלק ממהלך האירוע הייתה חרפה כשלעצמה. כתבים שכדי למלא זמן שידור שואלים קרובי משפחה וחברים שכולים ''איך הרגשת כשקיבלת את הבשורה על מותו'' (נו, מה לדעתכם צריך אדם להרגיש כשהוא מקבל בשורה שכזו? שמחה? צהלה? דיצה וגילה? נירוונה? אושר גדול?); כתב שנגרר אחר סגן-שר רוסי ותופס אדם שהוא אינו מכיר כדי שיסכים לשאול אותו משהו ברוסית ולתרגם עבורו את הנאמר (אי אפשר לעשות את זה בצורה מכובדת יותר, או לפחות לבקש מהאולפן שיחזרו אליו כאשר סגן-השר והמתורגמן יהיו מוכנים לשידור, או אפילו להקליט מראש, בשטח, ראיון עם אותו סגן-שר?); והגרוע מכל – עורך מקומון שהחליט להעלות לאתר האינטרנט שלו תמונות של גוויות מושחתות ומעוותות, אך עדיין ניתנות לזיהוי. גועל נפש.3. להקים פרויקט התנדבות לאומי


הנזק שגרמה סופת האש לרכס הכרמל ישוקם, אם בכלל, רק בעוד עשרות שנים. קיים בטבע מערך של יחסי גומלין מורכבים בין עצים ושיחים, שיחים ופרחים, עצים ותיקים ועצים צעירים ובין עולם הצומח לעולם החי. השריפה השמידה כמות גדולה של אורגניזמים משני העולמות והרסה מירקם עדין שהטבע שקד עליו במשך מאות שנים.

שיקום הכרמל צריך, לפיכך, להיות פרויקט לאומי. לא צריך להיות נביא גדול כדי להבין שיוקצו לשם כך תקציבים נדיבים, יופעלו מאמצים לגייס כסף מיהודי התפוצות ורשות הטבע והגנים תיטע שם מיליוני צמחים חדשים ותנסה להביא בעלי חיים שיסייעו בלעיסת השרידים המפוחמים ובהחייאתו מחדש של עולם החי העשיר שהיה שם. אפשר גם להניח שיופעל שיקול דעת זהיר בנושאים כמו צפיפות העצים לדונם ורוחב שבילי האש.

אבל בכל אלה צריכים לערב שכבות רחבות בהרבה. לו אני שר החינוך, הייתי מורה על הכנת תוכנית של הוצאת כיתות מבתי ספר תיכוניים ומחטיבות בינים ליומיים-שלושה של שירות לאומי שכל תכליתו שיקום רכס הכרמל. יומיים-שלושה בשנה (ומבחינתי, הדבר גם יכול לבוא על חשבון חופשות) יעסקו התלמידים בפינוי האודים העשנים, בהכנת שטחי אדמה לשתילה ובנטיעת עצים. זה יחבר את התלמידים לבעיות של המדינה, ישלב אותם בתוכנית שיש קונסנזוס סביב מטרותיה וגם יאיץ את קצב עבודות השיקום שמוטל על רשות הטבע והגנים לבצע ממילא.

את התוכנית הזו יש להכין בשיתוף כל הגורמים הרלוונטיים: עיריית חיפה, המועצות המקומיות האחרות שניזוקו מהשריפה, רשות הטבע והגנים, נציבות שרותי כבאות והצלה והמשרד להגנת הסביבה.4. לפטר את אלי ישי


אלי ישי אמור להיות השר האחראי על שירותי החירום בתחום כיבוי האש. תחת אחריותו, ובזמן הגרוע ביותר, נחשף מצבה הקשה של הכבאות הישראלית. מספר מוגבל של רכבי כיבוי, מוגבלות בנגישות שלהן לדליקות ביערות, מחסור עצום בחומרי כיבוי, אפס יכולות בכיבוי מהאוויר – כל אלה היו חלק מהבעיות הקשות שהתגלו במהלך האסון בכרמל. הטענה שמדובר בבעיות שהחלו אצל שרי פנים קודמים אינה אלא קש וגבבא. היא אינה מחזיקה מים יותר מדומה, למשל, לטענה, שבעיות המים של ישראל היו קיימות עוד מתקופת בן גוריון, ולכן אין להטיל שום אחריות על מי שאחראים על משק המים כיום. את בן גוריון, מעשה שטן, כבר אי אפשר להעניש. גם קודמיו של ישי, פאשלונרים ככל שיהיו, אינם רלוונטיים כאן. ישי הוא האחראי. זה קרה במשמרת שלו.

ישי לא הורגש כלל במהלך פעולות ההצלה. ראש הממשלה נתניהו והשר לביטחון פנים אהרונוביץ היו אלה שנטלו על עצמם את מאמצי ההרגעה, את ריכוז הניסיונות להשיג אמצעי הצלה נוספים ואת הקשר עם אמצעי התקשורת. ישי נעלם, התאדה. לא שמענו ממנו דבר וחצי דבר, מלבד איזו חצי הצטדקות שהוא דווקא ביקש פעם תוספת תקציב לשירותי הכבאות. התירוץ הזה אינו אלא קשקוש עלוב שאיש לא יקנה. לו היה תקציב הכבאות מעניין את ישי, הוא היה דופק על שולחנו של שר האוצר, מארגן שיחת חירום עם ראש הממשלה וכשהיו כלים כל הקיצין ואיש לא היה נענה לתביעותיו, היה גורם למשבר קואליציוני ומאיים בפרישת ש''ס מהממשלה. אבל את ישי זה בכלל לא מעניין. סכנה המאיימת על חייהם של תושבי ישובים הסמוכים ליערות ועל בעלי חיים או על שמורות טבע היא עניין זניח. בוודאי שהיא מתגמדת ליד המאמצים להעיף מהכנסת את הח''כ הסורר חיים אמסלם או לסלק מהמדינה עוד כמה ילדי עובדים זרים שטרם מלאו להם שש שנים.

לפטר את האחראי למחדל. בנימין נתניהו ואלי ישי (מקור תמונה 3).

לו היה נתניהו מקבל החלטות בעל כושר מנהיגות, היה מזמן עם תום פעולות הכיבוי את ישי למשרדו ונותן לו חצי שעה להסביר מדוע הוא אינו אחראי וכיצד הוא מסביר את המחדל שקשור לתחומי הפעולה של משרדו. אם בתום אותה חצי שעה לא יספקו ההסברים הללו את הגיונו של נתניהו, עליו להודיע לו על פיטוריו מהממשלה. במקביל, עליו להתקשר לעובדיה יוסף (שכבר הספיק, בדרכו ההזויה, להודיע שהשריפה היא תוצאה של חילול שבת. כלומר, כרגיל, החילונים אשמים) ולהודיע לו שהפיטורים הם על רקע חוסר מקצועיותו של השר ואין מניעה להחליפו בשר אחר מאותה מפלגה. אם יאיים הרב הישיש (או מוטב לומר, הרב משה יוסף, בנו הצעיר של עובדיה, המפעיל את אביו כמריונטה בשירות חברו הקרוב אלי ישי) שבתגובה תפרוש ש''ס מהממשלה, על נתניהו לומר שאדרבא, שתפרוש. יש מחוץ לש''ס עוד כמה מפלגות שישמחו לאייש את התפקידים המיניסטריאליים והפרלמנטריים שזו מחזיקה כיום.

לא שסיטואציה כזו תקרה, חלילה. לנתניהו יקרה יותר יציבות ממשלתו מאשר מקצועיותה או יכולתה להתמודד עם מצבים כאלה בזמן אמת. אחד מקודמיו בתפקיד, אריאל שרון, דווקא העז לפטר את שר ש''ס לאחר שאלו הצביעו עם האופוזיציה נגד התוכנית הכלכלית שגיבש. זה קרה במאי 2002, והוכיח ששרון אינו מוכן להיות שבוי בידיה של חבורת האופורטוניסטים הזו. החלטה זו גם אחת הפעולות ששיקמו את הדימוי המנהיגותי של שרון בדעת הקהל והביאו לניצחונו הסוחף בבחירות שנערכו לאחר מכן.

נתניהו אינו שרון. הוא לא יפטר את ישי. הלוואי ואתבדה.5. לומר תודה


מדינות רבות נרתמו כדי לסייע לישראל במאמצי הכיבוי וההצלה ברכס הכרמל ובמדרונותיו. ספרד, צרפת, יוון, בולגריה, קפריסין, רוסיה, איטליה, מצרים, ירדן, טורקיה, רומניה, אוסטרליה, ארצות הברית, בריטניה, גרמניה ואזרבייג'אן. אפילו הרשות הפלסטינית, שיחסיה עם ישראל הם אולי המורכבים והטעונים ביותר, התגייסה לעזרה. ואם שכחתי מדינה כלשהי, אני מתנצל כאן ועכשיו.

מכל מקום, לכל אלה לא נותר אלא לומר מילה פשוטה אחת, גדולה וכנה: תודה.

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
ישי הביתה [חדש]
בנצי א.   שבת, 04/12/2010 שעה 20:44
במדינה מתוקנת אתמול ישי היה צריך להיות מפוטר. אין ספק שהוא האחראי הראשי והיחיד למה שקורה. להיות שר זו אחריות ולא רק הטבות וכיבודים. ביפן כבר השר הממונה היה עושה חרקירי. הוא עוד יגיד שהכל מאלוהים. רק שלא יגיד זאת למשפחות הנספים כי לא אתפלא אם יסיים את חייו בידיהם , ובצדק.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כל מילה בסלע [חדש]
רפי   שבת, 04/12/2010 שעה 21:15
כל מילה כן פשוט אמת לאמיתה. אורי צודק לחלוטין. אלי ישי צריך ללכת הביתה, והאמת היא שגם נתניהו. הוא נושא באחריות, ובמדינה מערבית נורמלית הציבור כבר היה דורש את פיטוריו. כל העולם נדהם ומגחך נוכח השלומיאליות הזו, שבה מדינה שמחזיקה תבא חזק, מצויד ומאומן, אינה מחזיקה מספיק חומרי כיבוי כדי להתמודד עם דליקה שכמותה עלולה לפרוץ בכל מלחמת טילים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בעניין סעיף 3 [חדש]
דבורית   שבת, 04/12/2010 שעה 21:35 אתר אישי
שמעתי הערב בערוץ 1 את ד''ר יהושע שקדי מרשות הגנים אאל''ט, שאמר שהנטיעה בצפון הייתה צפופה מדי, ושבט''ו בשבט הקרוב יש לעקור עצים ולא לנטוע.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בעניין סעיף 3 [חדש]
אורי קציר   שבת, 04/12/2010 שעה 21:42
בתגובה לדבורית
אתר אישי
זה נכון, אבל צריך להבין את כל ההקשר, וההקשר הוא השיקום בראייה כוללת. הרי יצטרכו לנטוע שטחים שניזוקו. המשמעות של דבריו היא שבשטחים שישוקמו יש לנטוע 10 עצים לדונם ולא 100 עצים לדונם. זה יהיה פחות צפוף וייצר פחות חומר בעירה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בעניין סעיף 3 [חדש]
דבורית   יום ב', 06/12/2010 שעה 9:43
בתגובה לאורי קציר
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מתי כבר ניפטר מעונשו של אלי ישי [חדש]
שושי   שבת, 04/12/2010 שעה 22:10
אני מניחה שרציונלי להמתין עם פיטוריו עד לשוך הלהבות.
מעניין אם משה יוסף יעשה את זה.
נתניהו יכול להציע לש''ס: אמסלם או קדימה :)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

גם משרד האוצר אשם [חדש]
רוני ה.   שבת, 04/12/2010 שעה 22:30
אני חושב שחלק משמעותי מהאחריות מוטל כאן גם על משרד האוצר. בשנים האחרונוות משרד האוצר התחזק, כך שהוא קובע היום את תקציבי המשרדים באופן שכמעט בלתי אפשרי לערער עליו. המשרד היחיד שאינו כפוף לחלוטין לאוצר הוא משרד הביטחון. לדעתי יש כאן כשל מערכתי מסוים שראוי לתקנו ולא נכון להטיל את כל האחריות על שר הפנים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא משרד האוצר אשם [חדש]
דוני הכבאי   יום ג', 07/12/2010 שעה 5:21
בתגובה לרוני ה.
תפקיד משרד האוצר הוא רק נגזרת מחוסר המוכנות של הדרגים הנבחרים (ממשלה וכנסת) להגדיר במדויק סדרי עדיפויות: לעולם לא תשמעו פוליטיקאי אומר: ''שימות הכבאי, אני אציל את הזקנה במסדרון''. אבל מה לעשות וניהול תקציב המדינה דורש העברה מסעיף לסעיף? הכל נופל על האוצר - לא טוב לכם, תצביעו לפוליטיקאים שמוכנים לקחת אחריות. ויותר טוב תצרכו תקשורת שמעודדת לקיחת אחריות ולא רק עריפת ראשים.

ראש ממשלת איסלנד אמר דבר חכם השבוע: ''הבעיה היא לא שפולטיקאים לא יודעים מה צריך לעשות, הבעיה היא שהם לא יודעים איך להיבחר אחרי שעשו את הדבר הנכון''.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא רק את ישי [חדש]
כבאי שאכפת לו   יום א', 05/12/2010 שעה 8:49
ככבאי שמשרת 15 שנה במערך הכבאות אני מתנגד לדעה שרק השר האלי ישי אחראי למחדל שלא יובן שאני מנסה לגונן עליו כמו הנציב הבובה שיש לנו אבל לא רק הוא זה מתחיל במשרד האוצר שמתעלל בכבאים במשך שנים ולא נותן תקציבים וגורם לנו לנסוע בכבאיות משנות ה 70 וה 80 שנתקעות ומסכנות את הציבור ואותנו לא ככבאים אלה קודם כנהגים בכביש !! זה ממשיך במשרד הפנים שהכיבוי ממש לא מעניין אותו למרות שהוא הגוף שאמור לטפח את המערך כמובן והעיקר נמצא בראשי ומפקדי האיגודים ששום דבר חוץ מפוליטיקה לא מעניין אותם הם זזים רק לכיוון שיכול לצאת להם משם משהו אבל אם אתה כבאי מוכשר ולא משנה עד כמה ואין לך מישהו מהמעכרים הפוליטים שבמערכת אתה לא תוכל לקדם כלום בעבודה שאתה כ''כ אוהב ויכול לשנות בה .
נציב הכבאות הוא סתם בובה שמתהלכת במערך ספק מתה ספק חיה אין לו שום השפעה הכל רק רושם ודרגות יו''ר שרות כבאות הרבה יותר משפיע ממנו למרות שישנם למעלה מ 20 כאלה !! ובראשם יושב יו''ר היו''רים מר אסי לוי שהוא בכלל בדיחה עצובה הוא לא מסוגל להיות יו''ר בבית שלו (סליחה שאני מתבטא כך אבל זה מכאב)האיש לא מסוגל להרכיב 4 משפטים בשיחה !!! (מי שלא מאמין שינסה לדבר עם הליצן) והוא אמור להיות האדם החזק שמביא תקציבים ישנם עוד כמה גורמים אבל אני משאיר קצת עבודה לועדת החקירה לאסון הכואב הזה .ואולי בפעם הבאה אני ימשיך ויפרט במקום אחר .
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לבחור בזהירות את סוג העצים והשיחים הפעם [חדש]
אורלי   יום א', 05/12/2010 שעה 11:48
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

טוב...הבנתי... [חדש]
סתם אחד   יום א', 05/12/2010 שעה 14:29
עיקר הבעיה היא, אם כך, דוסים ואלי ישי.
ממש עמוק.
המאמר הזה מלמד על עומק המחשבה של הכותב, ושאר הניתוח השטחי כבר לא מעלה ולא מוריד הרבה.
לא שיש לי מניות אצל אלי ישי או שאני נהנה נכספי הישיבות (ואני ממש לא), אבל להצטרף לעליהום הריקני הזה (בעיקר לאור מובאות מדויקות באמת) נראה לי עלוב.
ך]חות דבר אחד יוצא לי מזה: אני מוחק את ה-RSS לבלוד הזה.
לא צריך עוד פופוליסט מתלהם אצלי בתיבת הדוא''ל.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

טוב...הבנתי... [חדש]
עדו   יום א', 05/12/2010 שעה 15:27
בתגובה לסתם אחד
אדון 'סתם אחד' הבעיה היא שאלי ישי דווקא יצר משבר קואליציוני לא מזמן, אתה יודע על מה? על כך שרצו לדרוש מבנות שמצהירות שהן דתיות (כדי להשתמט מהצבא) בדיקת פוליגרף וזה הרגיז אותו.
כן, הבעיה היא מדינה שמתחילה לחשוב בצורה מיסטית על דברים במקום בצורה רציונלית, זה קשור ל'דוסים' זה קשור לאלי ישי וזה קשור להרבה תהליכים מורכבים ועמוקים בהרבה.
האמת? אני הייתי מוסיף סעיף - לפטר את נתניהו, לא בגלל המשבר הזה אלא בגלל שבין אם אתה איש שמאל או ימין אתה לא רואה שום התקדמות בשום תחום אצלו, קפיאה טוטאלית על השמרים בלי שום יוזמה לשום כיוון וגם זה חלק מאותה בעיה בדיוק, היהודים בגולה ישבו על התחת וחיכו למשיח שיפתור את כל הבעיות, אנחנו חוזרים לאותו דפוס התנהגות, אצל הדתיים זה לפחות מעוגן באמונה שלהם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

טוב...הבנתי... [חדש]
אורי קציר   יום א', 05/12/2010 שעה 15:28
בתגובה לסתם אחד
אתר אישי
שום דבר במה שכתבת לא סותר דברים שכתבתי אני. אלי ישי אחראי למחדל בשירותי הכבאות, משום שהוא השר הממונה, ואחריות כזו נבחנת בשעת משבר. אם דרישה מאדם לקבל עליו אחריות או להעמיד אותו על אחריותו היא פופוליזם, אני מניח שאתה לא דורש יותר מדי מאלה המנהלים את המדינה הזו.

מעבר לכך - רצונו של אדם כבודו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

טוב...הבנתי... [חדש]
מיכאל   יום ב', 06/12/2010 שעה 0:42
בתגובה לאורי קציר
מסתבר שהקדמת - וגם קצת... טעית,
בעוד כשבוע יציג מיכה לינדנשטראוס מבקר המדינה את הדו''ח שלו לענין
מצב הכבאות בישראל. זהו דו''ח שהחל בו לפני כמה חודשים כמובן בלי קשר
לאסון הדליקה. אלא שבימים אלו הוא מזדרז לסיים את הדו''ח ולהגישו לראש הממשלה.
באופן ראשוני, כאן המקום לגלות שהמבקר לא מוצא כל אשמה באלי ישי שר הפנים.
המבקר מוצא ליקויים רבים והזנחות של דור אולם האשמה מונחת לפתחו של
משרד האוצר שקמץ ידו ולא איפשר תקציבים ראויים למרות בקשת משרד הפנים
ומכבי האש.

אחר כך טעית גם לגבי ביבי, לצערי אתה נוקט זילות לעצמך, כאשר אתה מרשה לדיעות שלך להסתער ולהכות בכשרון שלך.

בינתיים אף מילה על צעירים או מיעוטים או מי הצית את האש, כחוט השני לפסקה הקודמת.

כעת כמובן כל המערכת תכסתח את עצמה גם על רעידות האדמה - צונאמי - מפולות בוץ - פלישת חייזרים מהחלל ועוד זוטות - את חשבון המיסים על ההתלהמות רק אנחנו נשלם.

צעירים אעפס.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

טוב...הבנתי... [חדש]
עדו   יום ב', 06/12/2010 שעה 10:25
בתגובה למיכאל
אוי מיכאל, ברור שהיו בקשות מצד משרד הפנים, אבל גם אתה וגם אני יודעים שיש בקשות ויש בקשות, אלי ישי הוא שר הפנים כבר פעם שלישית בעשור וכמו שכתבתי קודם יש דברים שעליהם הוא יודע יפה מאד לחולל משברים, לא על הכבאות.
הנה למשל 2 קישורים בנושא.

אה כן, עמיר פרץ היה שר הביטחון בדיוק שלושה חודשים כשפרצה מלחמת לבנון והוא כן שם את המפתחות על השולחן והלך למרות שברור שההזנחה לא התחילה בקדנציה שלו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

טוב...הבנתי... [חדש]
אורי קציר   יום ב', 06/12/2010 שעה 13:38
בתגובה למיכאל
אתר אישי
אני מכיר הרבה מאוד מקרים של אנשים שחתמו על בקשות, שלחו אותן ולא טרחו לבדוק אחר כך מה קרה איתן. זה בדיוק המקרה כאן. ישי שלח מכתב לראש הממשלה? יופי. ומה הוא עשה כשהוא ראה שראש הממשלה לא חוזר אליו? דפק על השולחן, כפי שהוא יודע לעשות טוב כל כך כשרוצים לעודד חרדים לעבוד? איים שאם דרישתו לא תיענה ש''ס תעזוב את הממשלה, כפי שהוא עושה בעניין הגיורים? הודיע שש''ס תצביע נגד התקציב כי אין בו כספים שיוקצו לכבאיות חדשות ולמטוסי כיבוי? בחלום הלילה. כל מה שהוא עשה היה לשלוח מכתב, כדי שיוכל להשתמש בו כאליבי. והנה, הפתעה: זה בדיוק מה שהוא עושה.

כשנושא חשוב לך מאוד אתה יכול להפוך בגללו סדרי עולם. באלפית מהמשאבים שיש משקיע בגירוש ילדי עובדים זרים או בחיסול הקריירה הציבורית של הרב חיים אמסלם הוא יכול היה לקדם את עניין הכבאות. אבל לא, זה לא קרה.

ובוא אספר לך עוד משהו. לפי פרסומים היום, תקציב הכבאות מהווה 4% בלבדד מתקציב משרד הפנים. מיכ הכין את תקציב משרד הפנים והגיש אותו לאוצר בשנה שעברה? אלי ישי. מי לא התעמת עם עמדת האוצר בעניין המימון הזה, ולמעשה לא נשמע קולו לגבי העניין עד היום? אלי ישי. הוא יכול היה לצאת נגד שר האוצר מאות פעמים, אבל לא עשה זאת אפילו פעם אחת. למה?

אני אגיד לך למה. כי לישי יש דברים חשובים יותר בראש. הוא לא היחיד, אגב. לא ראיתי יותר מדי אנשי ציבור ותקשורת שטרחו לכתוב על מצוקת הכבאות. אבל כל אלה אינם שרי פנים ואינם אחראים לשירות החשוב הזה. ישי כן. לכן המחדל הוא שלו ולכן הוא צריך ללכת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
דני   יום ב', 06/12/2010 שעה 0:11
השריפה הציפה את הכשלים במערך הכבאות, אבל מערך כבאות טוב יותר לא היה מצליח גם הוא להתמודד עם השריפה. מזמן היה צריך להגביל את הצטברות חומרי הבערה, בין אם ע''י מרעה מפוקח של עיזים וכבשים ובין אם ע''י שריפות יזומות.

גם לגבי עשרות השנים, אני סקפטי. מנסיוני הדל, מקומות הופכים ירוקים מהר משנדמה, וגם אם אזורים מסויימים יחלו כקרחות יער, אין סיבה למהר לעקור גדמים אלא יש לתת לטבע לעשות את שלו. שריפות היו כאן לפנינו ויהיו כאן אחרינו, זו לא סיבה לנסות ליצור יער ''אינסטנט''.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
ניר   יום ב', 06/12/2010 שעה 1:24
מפליא אותי איך אנשים יודעים בשלב זה מי אשם, מה קרה, את מי צריך לפטר ומה המסקנות.

על איזה בסיס, למשל, אתה קובע שאלי ישי ''לא הורגש כלל במהלך פעולות ההצלה''? כי לא ראית אותו בטלוויזיה? אם זה המדד שלפיו אנחנו קובעים מי עובד נכון, מי יתלונן כשהליצן נהיה למלך?

הטענות של מגיבים כאן ובמקומות אחרים על מה שהיה כביכול קורה ב''מדינה נורמלית'' (כבר שנים אני מסתובב בעולם ומחפש את המדינה הזו, שעונה לסטנדרט של טוקבקיסט/עתונאי עברי) מגוחכות לאור העובדה ששריפות גדולות בהרבה פורצות כל שנה בקליפורניה, קולורדו, דרום מזרח אוסטרליה וכו. טרם נרשם חרקירי למיטב ידיעתי.

בסופו של דבר, יש דברים שהם ''כח עליון''. אני לא יודע אם השריפה הזו נמנית עליהם. גם אף אחד מהמגיבים פה, או הטוקבקיסטים בשכר כמו עמנואל רוזן וחבריו לא יודע. אני כן יודע שאסונות טבע מתרחשים בכל שנה גם במדינות העשירות והיציבות בעולם.

חפוש אשמים, עריפת ראשים, הסקת מסקנות לפני שהעובדות בכלל ידועות - אלו לא סממנים של חברה בוגרת או ''מדינה מתוקנת''. בדיוק להיפך. אלו סממנים של שיח צהוב והיסטרי. אני מאוכזב שבלוגר שאני מעריך מצטרף לקו הזה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לגבי הצעה מספר 4 [חדש]
עדו   יום ב', 06/12/2010 שעה 11:17
בעוד שאני מסכים לגמרי שאלי ישי צריך ללכת (ולא, אני לא מתכוון להוסיף יותר ממה שכבר כתבתי) לגבי ההצעה שלך להקים פרוייקט התנדבות אני מציע לקרוא את הקישור הבא :

תראה מה זה! החברה להגנת הטבע לא רוצה כלים כבדים, לא שיירות של בני נוער עם מעדרים, לא תקציבים מנופחים וטקסים חגיגיים, שם דווקא יודעים שהטבע יותר חכם מכולנו ומה שהכי טוב לעשות הוא פשוט לתת לו לעשות את העבודה שלו ולהפריע כמה שפחות (למשל לא לנטוע עצים דליקים שלא שייכים לסביבה ורק יגרמו לעוד שרפות בעתיד) , נכון שזה רעיון מהפכני?
בגלל זה הוא לא יבוצע, על ישיבה בשקט ואי הפרעה לדברים טובים לא ניתן לגזור שום קופון.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לגבי הצעה מספר 4 [חדש]
עדו   יום ב', 06/12/2010 שעה 11:17
בתגובה לעדו
טוב כמובן שהתבלבלתי בין סעיף 4 לסעיף 3 אצלך
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לגבי הצעה מספר 4 [חדש]
אורי קציר   יום ב', 06/12/2010 שעה 13:32
בתגובה לעדו
אתר אישי
עדו, אין לי בעייה עם לשבת בצד ולתת לטבע לעשות את שלו. אבל מניסיון מסוים בענייני שמירת טבע, אני יודע שזה לא תמיד עובד ככה. תמיד חייבת להיות התערבות אנושית כלשהי לסיוע. גם הבאת בעלי חיים שירעו בסביבה השרופה ויאכלו את השיחים החרוכים היא התערבות אנושית.

אבל כמובן שהרעיון שלי היה - וזה נאמר במפורש - לתאם את הכול מול גורמי שמירת הסביבה. אם הם יאמרו שלא צריך - אז לא צריך.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לגבי הצעה מספר 4 [חדש]
עברי   יום ב', 06/12/2010 שעה 14:56
בתגובה לעדו
שימת הדגש בכתבה היא על ניהול:
''דילול הצמחייה, רעייה מבוקרת וגיזום מבוקר, יצירת אזורי חיץ ללא עצים סביב ישובים ומתקנים, והמנעות מפריצת דרכים חדשות בשטחים רגישים''
וזה בסדר. אפשר אפילו במקומות מסויימים להתערב בכדי להעשיר את האקוסיסטמה. אבל צריך לזכור שלטבע חוקים משלו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קו פופוליסטי [חדש]
עברי   יום ב', 06/12/2010 שעה 14:48
גם אני מצטרף לכך שהקו בפוסט הזה הוא פופוליסטי.
1.עריפת ראשים במקום הסקנת מסקנות, לקחים ויישומם מהמסד ועד לטפחות.
2.התערבות מאסיבית בטבע.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לכל המאשימים בפופוליזם [חדש]
אורי קציר   יום ב', 06/12/2010 שעה 15:19 אתר אישי
כמה תשובות.

כמי שעסק קצת בתחום הסביבה, אני לא דוגל בהתערבות בטבע במקום שאין צורך. הנחת המוצא שלי היא שבמקומות מסוימים דווקא כן יהיה צורך. אם מישהו יאתגר את ההנחה הזו ויפריך אותה, אסוג מההצעה.

הסקת מסקנות היא עניין טבעי ומובן. השאלה היא מי יפקח על תהליך ההסקה ועל יישום המסקנות. השר שלא הכין אף אחד לקראת האסון הזה? למה זה מגיע לנו? אנחנו לא צריכים לקבל מישהו עם רוחב אופקים קצת יותר משמעותי?

במלחמת לבנון השנייה היו כשלים בצבא. הרמטכ''ל הלך הביתה, ובמקומו בא רמטכ''ל חדש שפיקח הן על הפקת הלקחים והן על יישומם. כשהיו יותר מדי תאונות רכבת, מנכ''ל הרכבת הלך הביתה ואת הלקחים שהופקו יישם מחליפו. כשפאשלה לאומית עולה בחיי אנשים רבים כל כך, שלא לדבר על ערכי הטבע והסביבה - האחראי צריך ללכת הביתה. והאחראי הוא הממונה על שירותי הכבאות, אלי ישי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לאורי [חדש]
שרה   יום ה', 09/12/2010 שעה 8:32 אתר אישי
אורי יקר ,
כבתו של כבאי מאוד ותיק ובכיר (בדימוס) במכבי אש תל אביב אני חייבת להגיד לך שהצלחת להרגיז אותי ...
אני לא מעריצה גדולה של אלי ישי אבל ...
בשנת 87 או 88 ישבו שניים מבכירי הכבאות בישראל (לא ביקשתי רשות אז אני לא כותבת שמות) עם שר התשתיות דאז והמליצו לו לקנות מטוסי כיבוי, כי אם תפרוץ שריפה כפי שראינו... מצבנו יהיה בכי רע .
לא הקשיבו להם - כבר לפני 23 שנים .
האשמה מוטלת על קודמיו של אלי ישי , להאשים רק אותו זה לא הוגן ...
מעבר כך : אינני דוברת של הרב עובדיה , אבל ראוי לציין שהרב עוביה מדבר לחסידים שלו . הוא אמר לחסידים שלו - שהם צריכים לחזור בתשובה .
הוא לא דיבר על אנשים חילונים.
כל פעם שהרב עובדיה אומר משהו ... זה חגיגה לאנשים חילונים לפזר שינאה בעם ישראל . ח
חבל מאוד .
(ובקשר לכך שאנשים חרדים לא עובדים , זה בנימה קצת אישית ... היתי מפגישה אותך עם אבא שלי... שלושים ושבע
שנים הוא עסק בכיבוי והצלה . עם זקן והכיפה)...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לאורי [חדש]
עדו   יום ה', 09/12/2010 שעה 11:04
בתגובה לשרה
שרה יקרה.
א. גם עמיר פרץ ירש משרד ביטחון עם כשלים של הקודמים שלו, להבדיל מאלי ישי שהיה שר פנים 3 פעמים בעשר השנים האחרונות עמיר פרץ היה 3 חודשים בתפקיד כשהתחילה מלחמת לבנון השניה, המלחמה גם לא הייתה כישלון - החיזבאללה הובס - אבל בכל זאת הוא הלך הביתה כי התוצאות לא היו מיטביות.
ב. אם אבא שלך חרדי ויכול לעבוד למחיתו ולהתפרנס בכבוד אז כל שאר החרדים יכולים גם כן, למעשה את מצדיקה בדיוק את העמדה שאומרת שלשלם לאנשים ללמוד תורה זה פשע, גם מבחינתה של המדינה החילונית שלנו וגם מבחינתה של הדת היהודית עצמה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לאורי [חדש]
שרה   יום ה', 09/12/2010 שעה 13:21
בתגובה לעדו
אתר אישי
עדו יקר ,
א . אמיר פרץ הלך הביתה כי מלכתחילה הוא לא היה צריך לשבת במשרד הזה .
ב . אל תשים דברים בפי .
אם אני רוצה להגיד משהו , אני יכולה להגיד אותו לגמרי לבד !
אתה הפכת את המילים שלי . לא הצדקתי אף אדם שאינו עובד .
אמרתי שלפני ששופכים בוץ על אוכלוסיה אחרת - יש בתוכה גם כאלה שכן עובדים , ועובדים קשה ...
(פשע זה לגנוב , לרצוח , לאנוס . אם החוק משלם כסף לאנשים שאינם עובדים ... יש בעיה עם החוק . אל תבלבל בין פשע , לבין חוק גרוע) .
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לאורי [חדש]
מיכאל   שבת, 11/12/2010 שעה 12:19
בתגובה לשרה
עמיר פרץ הלך מכיוון שהבין בסופו של דבר כי המשרד אליו נשלח והופקר מטעמים פולטיים צרים תוך סיכון בדם קר של אזרחים רק בכדי לקבור אותו פוליטית סופית ככשלון - על הצחנה הזאת אין פוצה פה או מצפצץ.

למי מי שלא שם לב או פתאום איבד את יכולת השמיעה או/ו הדיבור - נושא גיוס החרדים ירד מהכותרות - למה? כי מחזורי הגיוס האחרונים של החרדים עולים על חלקם באוכלוסייה, וביחידות קרביות עולים אין מונים על גיוס ''החילוניים'', אז לעת עתה, כעת נותר רק לפמפם על נושא העבודה ולימודי הליבה, למי שלא מצוי הנה שבבים קטנים של מידע, יש מהפך, ומגמה ברורה, חרדים משתלבים בשוק העבודה אכן יקח עוד זמן מה עד שמחזורים שלמים של משלימי השכלה יהיה מורגש אבל זו רק שאלה של זמן מה ותו לא, על מה יתגוללו על החרדים כאשר הם כבר משרתים בפועל ותיכף ומייד יכנסו לשוק העבודה, - אולי על זה שהם משתלטים על מקומות עבודה ושרשרת הפיקוד - מן הסתם כן.

מעניין שאף אחד לא הזכיר לשם ההגינות בלבד 17 מילארד שקל שנמחקו ''כחובות הקיבוצים'' כ-‏170 אלף דולר [בשער של אז] לכל קיבוצניק מי העלה את הפרזיטיות של הקיבוצניקים לכותרות?

הטרמינולוגיה השלטת בהתייחסות בנימה ובתוכן מגיעה מימים אחרים בה תעמולה בלשון זו הביאה לימים חשוכים בתולדות עמנו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לאורי [חדש]
עדו   שבת, 11/12/2010 שעה 17:23
בתגובה למיכאל
נו טוב מיכאל, אני אשמח למסור את דבריך לירון ידען, לא שאני מסכים איתם אבל הוא מקים מפלגה בשם 'אור' שתיקח מנדטים מהמפלגה שלי 'מר''צ' אז אם מה שכתבת נכון אין לו בכלל סיבה להקים אותה- הכל מסתדר סוף סוף והחרדים יוצאים לעבודה, בדיוק בדקה התשעים אגב, כי כמות התלמידים הנבערים שאין להם כישורים להסתדר בעולם המודרני עוברת את ה50%.
וכן, הטענות לגבי הקיבוצניקים מוכרות לי מזמן, לא, אני לא מתכוון להגן פה על הקיבוצים, אני לא הדובר שלהם וגם לא משתגע עליהם במיוחד, יש ביניהם ובין החרדים לא מעט קווי דמיון של הסתגרות, התנשאות וראיית עצמם כטובים יותר מהרקובים שם בחוץ. אבל הם בכל זאת אנשים עובדים ויצרניים ותורמים למדינה ו170,000 שקל לקיבוצניק שמגדל לי אוכל ומייצר רהיטים עדיף לי בהרבה על עשירית מזה בשביל מישהו שסתם יושב ולומד דברים שבעיני לפחות הם הבלי הבלים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תגובה [חדש]
מולי   יום ג', 05/04/2011 שעה 13:35
בתגובה לעדו
אתר אישי
האם מישהו יודע אם הופקו הלקחים מהאסון הנורא וכבר הביאו מטוסי כיבוי? נראה שהסחבת ממשיכה ואין פוצה פה - מחכים לאסון הבא. כולי תקווה שמשהו ישתנה פה...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לאורי [חדש]
עדו   שבת, 11/12/2010 שעה 17:18
בתגובה לשרה
שרה.
א. ברור שעמיר פרץ לא היה צריך לשבת במשרד הזה, השאלה היא למה בדיוק אלי ישי כן היה צריך? האם בשביל להילחם כמו אריה על כך שלא יחייבו בנות שמצהירות שהן דתיות בבדיקת פוליגרף? כדי למרר את חייהם של העובדים הזרים? כי פשוט לא ראיתי אותו עולה על בריקדות בנושא מצב הכיבוי וכבת של כבאי את צריכה לרצות שר פנים שאשכרה מעניין אותו התפקיד שלשמו הוא נבחר
ב. לגבי ההגדרה מהו פשע, זכותך להחזיק בדעתך, הרמב''ם למשל כתב 'כל המשים על דעתו שיעסוק בתורהולא יעשה מלאכה ויתפרנס מהצדקה הרי זה חילל את השם וביזה את התורה ונטל את חייו מהעולם הבא' נשמע לי כאילו הרמב''ם כן רואה בזה סוג של פשע.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לאורי [חדש]
אסף   יום ד', 22/12/2010 שעה 6:16
בתגובה לעדו
אתר אישי
תיקון קטן:
עמיר פרץ לא הלך הביתה בעקבות מלחמת לבנון השניה. הוא הלך הביתה כי הוא הפסיד בבחירות על ראשות מפלגת העבודה, שנערכו הרבה אחרי סיום המלחמה. אני מניח שלמלחמה היה קשר להחלטה של מתפקדי העבודה, אבל זו לא בדיוק התפטרות-עקב-כישלון קלאסית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לאורי [חדש]
אורי קציר   שבת, 11/12/2010 שעה 23:02
בתגובה לשרה
אתר אישי
שרה, ראיתי את תגובתך באיחור רב, וקראתי בעניין את השיח שהתפתח כאן סביבה. עדו העלה כאן חלק מהטענות שהייתי מעלהבעצמי איולא אחרתי כל כך.

הרב עובדיה עומד בראשה של תנועה פוליטית שמטרתה להחזיר בתשובה ולהפוך אותם לטפילים עניים התלויים בו ובמנגנון הפוליטי והארגוני הכפוף למרותו. לגופו של עניין, זה ממש לא מעניין אותי בהקשר של השריפה על הכרמל. העובדה שלא הקשיבו לשר פנים כזה או אחר לפני שנות דור אינה מנקה את שר הפנים הנוכחי מאחריות, והשאלה אם הוא משתייך לחסידי הרבעובדיה אם לאו אינה רלוונטית כלל ועיקר. במדינת ישראל אדם שאחריותו לאסון לאומי שכזה כלל אינה מוטלת בספק אינו מפוטר מיידית ממשרתו משום שהוא משתייך לתנועה שמחזיקה את ראש ממשלתנו במקום רגיש ביותר. זהו ביזיון לפי כל אמת מידה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יערות הכרמל [חדש]
מירי   יום א', 27/03/2011 שעה 14:50
גם בשנת 1998 פרצה שריפה ביערות הכרמל שכילתה דונמים שלמים של יערות.לפי הסטטיסטיקות יתכן שבעשור הבא תפרוץ שוב שריפה ביערות הכרמל וכדי לשנות את הסטטיסטיקה יש צורך להקפיד יותר ואף הייתי ממליצה להקים שם תחנת כיבוי אש שתיתן מענה מידי בעת פריצת שריפה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©