פינקס קטינא/ דיימון ראניון
יום ד', 29/09/2010 שעה 18:36
מי לא מכיר את ''פנקס הקטן'', השיר הקברטי הנפלא שכתב דן אלמגור, הלחין מתי כספי, ניגן שלמה גרוניך וביצע ששי קשת. השיר הזה, שבמקור היה חלק מההצגה ''עיר הגברים'', שהועלתה ב-‏1970, כבר הפך לקלאסיקה ישראלית של ממש. כיצד קרה שהווי ניו-יורקי בוטה וססגוני כל כך הופך לחלק מהישארליאנה - זו כבר פרשה בפני עצמה. אבל דומה כי העניין בשיר הזה לא יהיה שלם אם לא נכיר במלואו את הסיפור המקורי של ראניון. בעגה הפרטית שלו שוטרים הם כפתורים, אקדח הוא משכנע, נשים הן עגבניות, ועוד כהנה וכהנה ביטויים ציוריים. מאפיין נוסף של שפתו של ראניון הוא השימוש הבלעדי בזמן הווה, גם כאשר הוא מתאר זמנים אחרים. אבל מאחר וזהו אינו שיעור בספרות אמריקאית אלא רק רצון להראות יצירה בודדה מתוך המכלול העצום שראניון הותיר אחריו - כדאי להניח ל''פינקס קטינא'' לדבר בעד עצמו.

''פנקס הקטן'' הוא אחד השירים היותר נוגעים ללב שהוציא דן אלמגור מתחת ידיו. זהו סיפורו של נער מעלית נמוך הקומה והבלתי מרשים שמקדיש את חייו לטיפול בנערת זוהר יפהפייה שהפכה לנכה בעקבות מהלומה שספגה מידיו של עבריין. המכה העזה גרמה לכך שצנחה מראש גרם מדרגות גבוה, נפילה שבעקבותיה נותרה נכה לצמיתות. פנקס הקטן מטפל בה במסירות, מביא לה את כל מחסורה וכשהיא מביעה את רצונה להגיע אל החלק החם יותר של האומה, הוא דוחף את כסא הגלגלים שלה על פני אלף ושלוש מאות מילין. כשהם מגיעים אל חוף הים, מוציאה האישה הנכה את נשמתה – לא לפני שהיא מספיקה להתוודות בפני הגבר הזה על אהבתה אליו. מבחינת פנקס, אין שום גמול שיכול להתחרות בווידוי הזה. הוא שב לעיר הגדולה, נוקם בעבריין שהביא על אהובתו את נכותה ואת מותה המוקדם ואפילו כשהוא עולה על הכיסא החשמלי, הוא אינו יכול אלא להיזכר בנשיקתה האחרונה של ''הוד מעלתה'', כינויה של האישה שאהב.

זהו שיר קברטי במלוא מובן המילה. הלחן שהצמיד לו מתי כספי, כמו גם העיבוד הנפלא, המינימליסטי במכוון, שמתמקד בפסנתר ובתופים ''רכים'', מקנים לו גוון ג'אזי מובהק. שלמה גרוניך, שמפליא בקלידים, מעביר היטב את רוח האירוע. ששי קשת מבצע אותו ברגישות רבה (בסיוע קולה הקר והמצווה של ''הוד מעלתה'', המגולמת על ידי אבירמה גולן), ולאוזני השומעים נדמה הדבר כאילו הוא מזמר מעל במה קטנה בבאר אפוף עשן ודי אלכוהול, שטיפוסים מפוקפקים וגבירות ממאופרות יתר על המידה מאכלסים אותו בצפיפות. בקיצור, כאילו הוא בתוך אחד מסיפוריו הססגוניים של דיימון ראניון (קיים גם ביצוע חדש יותר, באווירה שונה ובלוזית יותר, של רפי גינת, כולל הסטקטו המוכר שלו; ברשותכם, אני מדעיף את הביצוע של ששי קשת). ואין תימה בדבר, שכן ''עיר הגברים'', המחזמר שלכבודו נכתב ''פנקס הקטן'', מבוסס על סיפור ישן של אותו דיימון ראניון עצמו.

ובכן, הנה כמה עובדות הקשורות בכל זה. הסיפור המקורי של דיימון ראניון נקרא The Big Street. בסיפור, גלוריה היא זמרת במועדון לילה ניו-יורקי המכונה ''הדוכסית'' (The Duchess). פינקס הקטן הוא מנקה שולחנות באותו המועדון המאוהב בה בסתר. ''ג'ק ספסר ההימורים'' שבשיר מפליא את מכותיו ב''הוד מעלתה'' אינו אלא קייל אייבלס מהסיפור. כאשר גלוריה עוברת תאונה והופכת לנכה, פינקס נחלץ לעזרת בסופו של דבר נעתר לבקשתה ודוחף את כסא הגלגלים שלה לאורך כל הדרך המוליכה מניו-יורק לפלורידה. בשנת 1942 אף עובד הסיפור הקצר הזה לסרט הוליוודי, בכיכובם של הנרי פונדה ולוסיל בול.

ואחרי ההקדמה הזו, ואחרי שגם הקשבתם בפעם המי-יודע-כמה לשיר הנפלא ההוא, כדאי פשוט לקרוא את הסיפור עצמו. מילה טוב בהקשר זה מגיעה למתרגם אליעזר כרמי, שהפליא להעביר את לשונו הציורית והסלנגית של ראניון לשפה עברית קלילה וכובשת. כל כך כובשת, שדן אלמגור אימץ חלקים ממנה בשיר שכתב, כמו את ה''לקקן'', הכינוי המקובל לפי האדם.

קריאה נעימה.
 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


הסיפור לקוח מתוך מכלול הסיפור הקצר: אנתולוגיה, בעריכת יצחק אברהמי. הספר יצא לאור בשנת 1954 בהוצאת ש. פרידמן, תל אביב.


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
(ללא כותרת)   רוני ה.   יום ד', 29/09/2010 שעה 21:16   [הצג]   [24 תגובות]
אכן אין כמו השיר   סורנטו   יום ו', 01/10/2010 שעה 5:25   [הצג]   [10 תגובות]
גלוריפיקציה של ערסים   אבי אהרן   יום ו', 01/10/2010 שעה 16:26   [הצג]   [20 תגובות]
לאורי   שרה   יום ג', 05/10/2010 שעה 4:30   [הצג]   [9 תגובות]
יופי של פוסט   רותי   יום ו', 15/10/2010 שעה 9:02   [הצג]   [9 תגובות]
שמו של הסיפור הוא Little Pinks   נדב   יום ו', 22/10/2010 שעה 19:58   [הצג]   [10 תגובות]
דיימון רניון   יהודית   יום א', 28/11/2010 שעה 8:36   [הצג]   [10 תגובות]
(ללא כותרת)   חייל הבדיל   יום ג', 05/03/2013 שעה 6:24   [הצג]   [10 תגובות]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©