על טרור יהודי ועל ''ערוגת המתנחלים והציונות הדתית''/ עודד גדות
יום ד', 11/11/2009 שעה 16:21
יום אחד, זמן קצר לאחר לכידתו של המחבל היהודי יעקב (ג'ק) טייטל, נחת בתיבת המייל של המשפטן עודד גדות ניוזלטר שקהל היעד שלו הוא הציבור הדתי-לאומי. גדות, איש שמאל בשקפותיו, הוא פולמוסן מצוין ובר-פלוגתא קבוע של כמה חברים קבועים מהימין הדתי. אבל משפט אחד שנאמר שם הרגיז אותו במיוחד המדובר בטקסט שיצא נגד אנשי השמאל ''שהאשימו את ערוגת המתנחלים והציונות הדתית בהצמחת מפגעים מבית הגידול השוכן מאחורי הקו הירוק''. גדות, שטוען כבר שנים ארוכות כי קידוש האדמה והעדפתה על פני קדושת האדם היא מתכון ברור להצמחת טרוריסטים מהימין, החליט להוכיח את ההיפך. במאמר אורח הוא מביא רשימה של מקרים ידועים במיוחד בהם החליטו אנשי ימין, לרבות חובשי כיפות, לפגוע בערבים ואף לרצחם נפש.


אני מנוי על ''עט-נט'', אשר על פי כותרתו הינו ''המגזין האלקטרוני המוביל בציבור הדתי בישראל''. ברור לי כי בין מכיריי יהיו שישאלו מה ענין שמיטה להר סיני? רוצה לומר - מה לאזרח חילוני, צפון תל אביבי, הממוקם פוליטית שמאלה מהמרכז ולעיתון המייצג את הציבור הדתי-לאומי? ובכן, יום אחד נחת הגיליון במפתיע בתיבת הדואר האלקטרוני שלי. אני מעריך שאחד מחבריי הטובים, תושב גוש עציון הנמנה על שורות הציונות הדתית, איתו היו לי פולמוסים חריפים ורגשיים בענייני דת, התנחלות ו''אנה אנו הולכים'' בעבר, עשה אותו עבורי.

יעקב טייטל מסמן ''וי'' במהלך הארכת המעצר. עשב שוטה? (מקור תמונה 1).

ומשכך קרה ועל אף המצע האידיאולוגי עליו חונכתי (בחיוך אוסיף כי יש שיאמרו, בייחוד לאור הדברים שנכתבו ב''עט-נט'', כי המילים ''מצע אידיאולוגי'' ו''צפון תל אביב'' תרתי דסתרי המה) אני נהנה לקרוא בגיליון ומנסה, דרכו, להוסיף לעצמי ידע בענייני דת והלכה, מחד ולהקשיב לעמדותיו, תחושותיו ורחשי ליבו של הציבור הציוני דתי, שדרכו ועמדותיו שונות משלי, מאידך.

והנה, בגיליון מס' 5 פורסמה הידיעה הבאה שעסקה במעצרו של יעקב טייטל (ההדגשות שלי):


מה זה קשור לציונות הדתית

השבוע בישר השב''כ על לכידתו של מטורף קיצוני בשם יעקב טיילר שעל פי החשד במשך 12 שנים ביצע פיגועי טרור כנגד פלסטינים, יהודים משיחים ופרופ'' מהשמאל. בית המשפט בקושי הספיק להתיר את צו איסור הפרסום וכבר המו תוכניות האקטואליה במתראיינים מטעם השמאל שהאשימו את ערוגת המתנחלים והציונות הדתית בהצמחת מפגעים מבית הגידול השוכן מאחורי הקו הירוק.

בשנה בה הבטנו בפרצופיהם המטורפים של אסף גולדריך ממחנה השלום שרצח את בתו, באלי פימשטיין וברוני פיזם בני ההתיישבות העובדת שחנקו את בנותיהם באכזריות, כמו גם במסע האלימות שניהל מלך הרייטינג דודו טופז ממחנה התרבות התל אביבי.

קשה להבין את ההבדל בין המפגעים השונים ואת ההכללות הרעות הנעשות השכם והערב במטרה ליצור הון ציבורי פוליטי. שום אידיאולוגיה דתית אינה תומכת ברצח ובבית הספר בשבות רחל לא מחקו את המילה ''לא'' מהדיברה ''לא תרצח'' בתנ''ך, מה שמוביל שוב לחוסר הבנה בנוגע למניעיהם של חברי השמאל הישראלי לנהל דמגוגיה זולה המחלקת ומפרידה בין חלקי העם.

בימים בהם מלאו 14 שנים למותו של יצחק רבין שנרצח על ידי מטורף בודד, במה שהפך למסע שטנה חסר בסיס כנגד הציונות הדתית, דבר שפגע בשילוב כל חלקי העם באבל לזכרו של ראש ממשלה המנוח, לא ברור מה מניע את אותם אנשי ''שלום'' שמתעלמים ממטורפים מבית גידולם.

לא שמענו אף איש ימין מאשים את השמאל בגידול מרצחים המסוגלים להרוג ילדות קטנות ובצדק לא ברור מדוע בצד השני של המפה נוהגים ההפך.

עד כאן הטקסט מ''עט-נט''.

הטיעונים העולים מהכתבה אינם חדשים. לטענת הכותב, עשבים שוטים קיימים בכל מקום ומדוע ייצא הקצף על עדה שלמה בגין מעשיהם של בודדים. הכותב יוצר השוואה (שרק היא שווה מחקר בפני עצמה) בין הטרוריסטים היהודיים האידיאולוגיים לבין רוצחי ילדים הבאים מהמגזר החילוני וקורא לציבור החילוני ל''טול קורה מבין עיניו'' בטרם ימתח ביקורת על ערוגת אנשי ההתיישבות וגאולת הקרקע ביהודה ושומרון הבאים מקרב הציונות הדתית לאומית.

מהסרקאזם הקל במשפט הקודם אתם יכולים להבין כי הדבר עורר אצלי קמעא יותר מכעס קל. במובן של עבירות כלפי ילדים הרים עבורי הכותב את הכדור להנחתה, בפרסמו דבריו בשבוע בו התפרסמו הפרטים אודות התעללויותיו של הרב אליאור חן בילדיו ומעשיה המזעזעים של אמא טאליבן בצאצאיה (אם כי, צריך לומר כי שניים אלו אינם יציר כפיה של הציונות הדתית).

יחד עם זאת, לא לנושא זה אני מבקש לייחד את דברי כעת כי אם לטענה העולה מהמאמר ולפיה לא ניתן להאשים את ''ערוגת המתנחלים והציונות הדתית בהצמחת מפגעים מבית הגידול השוכן מאחורי הקו הירוק''. לשמחתי, על אף שלכאורה מדובר בטיעון רגשי-אידיאולוגי סובייקטיבי הריהו אף טיעון שניתן לבחינה עובדתית-ראייתית אובייקטיבית. ובחינות כאלו אני אוהב.

ה''טיים'' מדוח על טבח מערת המכפלה שביצע ברוך גולדשטין. עשב שוטה? (מקור תמונה 2).

לפיכך, שאלתי את עצמי האמנם כצעקתה? האמנם יעקב טייטל, תושב ההתנחלות שבות רחל, הינו עשב שוטה יחיד, מבחינת היוצא מן הכלל המעיד על הכלל הנורמטיבי והאיכותי של ''ערוגת המתנחלים והציונות הדתית'' או שמא הנביטה אותה ערוגה עשבים שוטים אשר מאפילים על, אם לא מכסים את, פרחי הנוי הפורחים בה. כן תמהתי האם אותם עשבים שוטים, שנוכשו בזמנו על ידי המדינה, נזרקו אל מחוץ לערוגה או שמא חזרו וקיבלו מקום לשוב לנבוט ולפרוח באותה ערוגת מתנחלים וציונות דתית ולהשפיע על יתר הפרחים בה?

לצורך כך ניסחתי שתי שאלות לבדיקה: הראשונה - כמה מהטרוריסטים היהודיים שפעלו בישראל ב-‏30 השנים האחרונות צמחו בבית היוצר של הציונות הדתית/המתנחלים ביהודה ושומרון? והשנייה - האם אותם טרוריסטים יהודיים נעקרו (הוקעו) מתוך ''ערוגת המתנחלים והציונות הדתית'' או חזרו ומצאו מקום בלב המחנה הציוני דתי?

על מנת לענות על שאלות זו בחנתי את רשימת הטרוריסטים היהודיים ב-‏30 השנים האחרונות (מהערך ''טרור יהודי בישראל'' בוויקיפדיה ומהשלמות מכתבות ברשת אודות נושא הטרור היהודי) וריכזתי את אלו שעל פי המידע המצוי אודותם היו קשורים, בשעת ביצוע הפיגועים על ידם או בסמוך לו, למחנה הציונות הדתית לאומית או למחנה המתנחלים ביהודה ושומרון.

בקצרה אציין שסיכום מתמטי פשוט מראה שכ-‏50 טרוריסטים יהודיים, שצמחו בערוגת ההתנחלויות והציונות הדתית, רצחו במצטבר בשנים אלו כ-‏50 בני אדם: 43 פלסטינאים (לא כולל פיגועיו, לכאורה, של יעקב טייטל), 4 אזרחים ישראלים ואה, כן, כמעט שכחתי - וראש ממשלה ישראלי אחד.

טרוריסטים יהודיים שיצאו מ''ערוגת המתנחלים והציונות הדתית''


שם עבירות
ישראל לדרמן תושב ירושלים. בעבר פעיל בתנועת כ''ך ובין מועמדי מפלגת מולדת לכנסת. ב-‏5 באפריל 1978 רצח פלסטיני בן 20. בשנת 1988 חטף תינוק פלסטיני בבית לחם ולאחר מכן תקף חייל. בשנת 1996 שפך כוס תה חם על ח''כ יעל דיין.
יהודה ריכטר מתגורר ומלמד באלון מורה ובישיבת הרעיון היהודי בירושלים. בבחירות לכנסת ה-‏11 היה מועמד מס' 2 ברשימת כ''ך. ב-‏4 במרץ 1984 ירה (יחד עם שותפים) על אוטובוס שהסיע פועלים פלסטינים. מהירי נפצעו כמה נוסעים. ריכטר ואחרים גם הציתו את מערכת העתון 'אל פג'ר'.
המחתרת היהודית1 תכננה, יזמה וביצעה מספר פעולות טרור נגד ערבים: רצח 3 סטודנטים במכללת ביר זית, פיגוע בראשי העיריות בגדה המערבית (בו נפצע קשה והתעוור גם חבלן משטרת ישראל), תכנון לפוצץ 5 אוטובוסים במזרח ירושלים, תכנון לפוצץ את מסגדי הר הבית.
דני אייזנמן, גיל פוקס, מיכל הלל אייזנמן תושב מעלה אדומים. פוקס והלל תושבי ירושלים. ב-‏22 באפריל 1985 רצח אייזנמן את נהג המונית הפלסטיני טוטנג'י בסיועם של פוקס והלל. הלל הייתה מקורבת לחוגי הימין הקיצוני, חזרה בתשובה, נישאה ונרצחה על ידי בעלה.
רפאל סלומון תלמיד ישיבת קבר יוסף בשכם. הגיע במאי 1989 לצומת גהה שם ירה ופצע שני פלסטינים.
נחשון וולס תושב חברון. ב-‏6 באוגוסט 1990 ירה על מכונית נוסעת ליד קריית ארבע. מן הירי נהרגה פלסטינאית תושבת חברון בת 25.
יורם שקולניק תושב הר חברון. ב-‏23 במרץ 1993 ירה במחבל למוות 9 כדורים, למרות שהמחבל כבר היה כבול באותה שעה.
ברוך גולדשטיין פעיל תנועת כ''ך, נבחר מטעמה למועצת קרית ארבע, והופיע ברשימתה לבחירות לכנסת. ב-‏25 בפברואר 1994 רצח 29 מתפללים מוסלמים במערת המכפלה, בירי מנשקו האישי ופצע 125 מהם.
נעם פרידמן בינואר 1997 הגיע לחברון, פתח באש לעבר תושבים ערבים ופצע תשעה.
גור האמל תושב איתמר. ב-‏26 באוקטובר 1998 רצח פלסטיני זקן, תושב הכפר בית פוריק, בעזרת אבנים.
עדן נתן-זדה חוזר בתשובה שהתגורר בכפר תפוח. פתח באש ב-‏4 באוגוסט 2005 בתוך אוטובוס בשפרעם, רצח ארבעה אזרחים ישראליים מנוסעי האוטובוס ופצע תשעה.
אשר וייזגן תושב שבות רחל. רצח ב-‏17 באוגוסט 2005 ארבעה פלסטינאים ופצע אחד.
''סיירת הנקמה'' ארבעה בני נוער חברי 'כהנא חי' שזרקו בנובמבר 1992 רימון ברובע המוסלמי בעיר העתיקה, ירושלים. כתוצאה מהתפוצצות הרימון, נהרג אדם ערבי אחד ורבים נפצעו.
מחתרת בת-עין2 בשנת 2002 נעצרו מספר מתנחלים שהתארגנו בארגון שכונה מחתרת בת עין והתכוונו להפעיל טרור נגד פלסטינים (הטמנת מטען חבלה ליד בית ספר לבנות במזרח ירושלים). חברי המחתרת הורשעו בניסיונות לביצוע פעולות טרור ובאחזקת אמצעי לחימה שנגנבו מצה''ל.
''שלהבת גלעד'' בחודשיים שלאחר רצח שלהבת פס בחברון בוצעו שלושה פיגועי ירי כלפי פלסטינים, וכתוצאה מהם נפצעו שבעה פלסטינים ואחד נהרג. ארגון ''שלהבת גלעד'' לקח אחריות לפיגועים וטען כי מדובר בפיגועי נקמה על רצח שלהבת. ביולי 2003, נעצרו אביה של התינוקת וגיסו כאשר ברשותם לבנות חבלה.
יהוידע ואיתן קהלני תושבי התנחלות בשטחים. ביצעו ניסיון לפיגוע כנגד פלסטינאים שסוכל על ידי השב''כ.
יגאל עמיר, חגי עמיר, דרור עדני, מרגלית הר-שפי רצח ראש הממשלה. הר-שפי תושבת ההתנחלות בית אל.
בנוסף, אוזכרו מספר טרוריסטים יהודיים נוספים, מבין קהל חובשי הכיפות.


שם עבירות
אלן (הארי) גודמן תושב ארצות הברית. ב-‏11 באפריל 1982, בעת שהיה בשירות צבאי, עלה לאזור רחבת הר הבית בירושלים חמוש ברובה, הרג שומר של הואקף ופצע שוטרים.
הארי שפירו איש תנועת חב''ד. בפברואר 1997 הטמין מטען חבלה בארון הקודש במרכז יהודי בפלורידה במטרה להרוג את שמעון פרס שהיה אמור לנאום שם. הפצצה לא התפוצצה ונמצאה למחרת.
אוהד ברט תושב טלמון. מדריך בתנועת ''בני עקיבא''. בהמשך שימש כנציג פורום מוסדות החינוך הדתי במועצת יש''ע והיה מועמד ברשימה לכנסת של המפד''ל/האיחוד הלאומי. בינואר 1996 ניסה לדרדר את מכוניתו של השר יוסי שריד לתהום.למען הדיוק העובדתי אציין כי ברשימת הטרוריסטים היהודיים שביצעו פיגועים כנגד ערבים מופיעים גם 8 טרוריסטים יהודיים מתוך תחומי הקו הירוק אשר בפיגועים שביצעו רצחו שמונה פלסטינאים.


שם עבירות
דוד בן שימול ב-‏28 באוקטובר 1984, ירה רקטת לאו על אוטובוס פלסטיני במזרח ירושלים. מהירי נהרג אזרח פלסטינאי אחד ונפצעו עשרה נוספים.
ניר עפרוני ואלי וענונו רצחו ב-‏14 בדצמבר 1984 עובד תחנת דלק (תושב כפר מנדא) בזכרון יעקב, כנקמה על רצח החיילת הדס קדמי כמה ימים קודם לכן.
עמי פופר ב-‏20 במאי 1990, ירה פופר ורצח שבעה פלסטינים מעזה ופצע 11 נוספים בשעה שהמתינו לעבודה בצומת גן הוורדים בראשון לציון. חזר בתשובה במהלך שהותו בכלא.
אריה שלוש ב-‏27 בדצמבר 1990 ירה על מכונית פלסטינית סמוך לגוש עציון. מהירי נפצעו שלושה מהנוסעים.
דניאל מורלי ב-‏25 במרץ 1994 ירה מורלי למוות בנהג משאית פלסטיני בצומת בית ג'וברין.
אלירן גולן הטמין שני מטענים בחיפה ופצע אזרחית ישראלית ממוצא ערבי.
דני טיקמן ב-‏13 באוקטובר 2000, בעקבות הלינץ' ברמאללה, ירה טיקמן בחנויות של תושבים ערבים בחיפה. הוא פצע ארבעה עוברי אורח וגרם נזק לרכוש.

ומה המסקנה?

אני מעדיף להשאיר לעובדות ולמספרים לדבר בשם עצמם ולא להסיק מסקנה כיוון שכל מסקנה שתוסק על ידי תהיה סובייקטיבית במהותה, ולכן גם לא רלוונטית.

עובדות ומספרים אלו מצביעים על כ-‏50 טרוריסטים יהודיים שבאו מקרב המתנחלים או מקרב הציונות הדתית אשר בפעולות הטרור שלהם רצחו כ-‏50 פלסטינאים וישראלים ופצעו למעלה מ-‏200 אנשים נוספים. זאת, מבלי שמנינו את הפעולות האלימות כדוגמת עקירת מטעי זיתים, תקיפת תושבים פלסטינאים ופגיעה ברכושם ותקיפת חיילי צה''ל המבוצעות מזה שנים על ידי תושביהם היהודיים של הישובים, ההתנחלויות והמאחזים ביהודה ושומרון.

בנוסף, מהנתונים עולה כי חלק מאותם טרוריסטים יהודיים ששוחררו מכלאם או קיבלו חנינה מהכלא חזרו לתפוס מקום בהנהגה, בחינוך ובקהילה של אותה ערוגת מתנחלים וציונות דתית.

הייתי שמח לו אותו כותב מ''עט-נט'' או אי מי מקהל קוראיו, מתוך אותו ציבור דתי-לאומי או מבין יושבי ההתנחלויות, יהין להתמודד עם עובדות אלו כהווייתן או לתקנן במידה וטעיתי. קרי - לא ככלי השוואתי אל מול נורמות התנהגותו של הציבור החילוני-שמאלני אלא כנתונים אמפיריים הדורשים התייחסות ישירה.

ודרך אגב, על מנת לנטרל מהויכוח ''רעשים חיצוניים'' (על רדיפה, ''אנחנו ואתם'' או על פוליטיקה, ר''ל) ולשם התמקדות אך ורק בטרור היהודי גרידא אני מוכן להודות, מראש וכלפי כולי עלמא, שבחברה החילונית אכן קיים סט ערכים אחר מאשר בחברה הדתית ושבליבי ביקורת לא מעטה על אספקטים שונים של החינוך, הערכים והנורמות בחברה הישראלית החילונית דהיום. אני גם אומר בפה מלא שבראייתי העולם והחברה הדתיים טומנים בחובם תוכן, מהות ורוח שראויים להערכה ולחיקוי במובנים ומישורים רבים.

אבל גם אני מחויב לציין שבראייתי, יש בערוגת הציונות הדתית חינוך לקדושת האדמה ולקדושת הארץ וחוסר סובלנות לראות את האחר בהקשר זה.

וכי משם, להבנתי ולתחושתי, צומח הרשע.

ומשם צומחים הטרוריסטים של הציונות הדתית.1 מנחם ליבני, משה זר, חגי סגל, יהודה עציון, נתן נתנזון, חיים בן דוד, יצחק גנירם, ברק ניר, שאול ניר, בן ציון הנמן, יעקב הנמן, יצחק נוביק, עוזיהו שרבף, ישועה בן שושן, בועז הנמן.
2 שלמה ושחר דביר-זליגר, עופר גמליאל וירדן מורג


עודד גדות הוא משפטן.
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
מה בעצם הבעיה   אבי   יום ד', 11/11/2009 שעה 16:27   [הצג]   [3 תגובות]
גם אני פספסתי את הנקודה   ניצן פוקס   יום ד', 11/11/2009 שעה 16:48   [הצג]
אכן מאיר עיניים   מהגג   יום ד', 11/11/2009 שעה 20:27   [הצג]
רשימות....   מיכאל   יום ה', 12/11/2009 שעה 0:04   [הצג]
חיזוק לדעתך   מהגג   יום ה', 12/11/2009 שעה 13:56   [הצג]
כל אחד והטרור שלו.   ירון   יום ו', 13/11/2009 שעה 16:26   [הצג]   [6 תגובות]
בערוגת הגינה מסביב לחבית   כרוב   שבת, 14/11/2009 שעה 21:38   [הצג]
לא לוקח אחריות   אורן   יום א', 15/11/2009 שעה 0:27   [הצג]
מעורבת כאן מוליטיקה   שרי   יום ב', 16/11/2009 שעה 7:16   [הצג]   [3 תגובות]
שכחת לציין ש-‏68% מהנרצחים באו מאיש אחד   נודניק   יום ו', 27/11/2009 שעה 15:30   [הצג]   [2 תגובות]
צריך ביטחון   אלי   יום א', 11/04/2010 שעה 13:51   [הצג]   [2 תגובות]
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©