שובה של המפלגה החילונית
שבת, 06/09/2008 שעה 0:43
בשקט יחסי, בלי יותר מדי מהומות ועצרות המוניות נוסח ש''ס-בימי-דרעי, שבו המפלגות החרדיות והשיגו השפעה חסרת תקדים במדינה. יישובים שלמים נכבשים על ידי קהילות חרדיות המתיישבות בהם בצורה מארגנת. אלימות גוברת מופעלת במטרה להביא לשינוי אורח החיישם ביישוב ולהפכו לחרדי באופן מוחלט. עם הסתלקותם של החילונים מהיישוב עולות בו, בדרך כלל, עקומות העוני והפשיעה. התפרקותה של שינוי וחדלונן של המפלגות הלא-דתיות בכל הנוגע לשמירה על סוגיות המעמד האישי (נישואין, גירושין, קבורה, שבת, גיור, כשרות) מפני השתלטות האוריינטציה החרדית הקיצונית מחייבים, בהכרח, את הקמתה של מפלגה אנטי-קלריקאלית חדשה. מפלגה כזו, גם אם לא תיכנס לכנסת בבחירות הקרובות, תצבור בהכרח השפעה של ממש בכנסת שאחריה. המצב הפוליטי הנוכחי לא מותיר כל ברירה אחרת.
סדר היום החילוני עומד לחזור.

זה יקרה. אולי לא בבחירות הקרובות לכנסת, אבל יתכן מאוד שבאלה שאחריהן. התנועה ההיסטורית-פוליטית בהקשר זה כמעט ברורה מאליה. תנועת מחאה חילונית, שלעתים מתבטאת גם בהתארגנות אלקטוראלית, היא כמעט בהגדרה מעין תגובה להפגנת עוצמה דתית-חרדית במישור הפוליטי. והשנה האחרונה ממחישה שוב עד כמה התעצמה אחיזתן של המפלגות הללו במוקדי השליטה על חיינו היומיומיים.

רחוב חרדי בירושלים. התמונה הזו חוזרת על עצמה ביותר ויותר יישובים שעד כה היו חילוניים ברובם (מקור תמונה 1).

התהליך הזה מתרחש במדינת ישראל כבר מספר שנים, אבל דומה כי בשנה האחרונה הוא צבר תאוצה יותר מאשר בכל שנה אחרת מאז בחירות 2006, אז התפוררה מפלגת שינוי ונעלמה אל בין דפי ההיסטוריה. התפרקותה של הרשימה החילונית החזקה ביותר שכיהנה בכנסת בדור האחרון הפכה את ההתחברות הקואליציונית למפלגות החרדיות לאקט שאין בצידו כל פעולת תגמול פוליטית.

למעשה, כל אחד יכול לראות זאת. כל שדרוש הוא לחבר את הידיעות המופיעות במפוזר בכלי התקשורת השונים לכדי תמונת תצרף אחת. קראו נא ושפטו בעצמכם.

בשנים האחרונות התרגלנו לקרוא על ישובים מסוימים בהקשר של מלחמות יהודים בין חרדים לחילונים. המלחמות הן על דרך החיים ועל אופי היישוב. חרדים מנסים לכפות סגירת בתי עסק המוכרים מזון לא כשר. חרדים מנסים לסגור כבישים לתנועת כלי רכב בשבתות ובחגים ולעתים אף מנסים לפעול באלימות כדי לקדם זאת, לרבות התנכלות למכוניות חולפות. חרדים מנסים לאכוף אמות מידה מחמירות בתחום הלבוש הצנוע, לעתים עד כדי איום בפגיעה פיסית במי שאינו מתלבש (ובדרך כלל אינה מתלבשת) לפי צו האופנה הזה. חרדים מקימים מוסדות בעלי אופי דתי (בתי כנסת, תלמודי תורה, ישיבות) בלב ריכוזים חילוניים במטרה להצדיק נוכחות קבע שלהם שם. לאחר מכן מתחילה נהירה של תלמידים או מתפללים אל אותו מוסד דתי ועד מהרה מגיע הדבר להתנגשות עם השכנים הלא-חרדים על רקע תפילות קולניות במיוחד, ניסיון של הבאים לכפות את דרכיהם על העוברים ושבים ולאחר מכן גם התחלה של רכישה מאורגנת של דירות בשכונה החילונית על ידי גורמים חרדיים.

התגובה החילונית מעורבת. כמעט בכל המקרים יוצרת ההגירה המהירה והאגרסיבית הזו תחושה של איום על אורח חייהם של התושבים החילוניים. בחלק מהמקרים משתדלים התושבים להילחם על אופי רובע המגורים או היישוב בו הם מתגוררים. במקרים רבים אחרים הם נואשים מהאלימות המתפשטת, מההחזרה בתשובה בפתחי בתי הספר והגנים, מהניכור הכפוי, מסגירת העסקים המהירה בשבתות, ממה שנראה כניסיון מאורגן להשפיע עליהם לעזוב ומהתחושה שהפכו לזרים בעירם שלהם. אין להם כוח למלחמות, הפגנות, קרבות מילוליים ושאר התופעות המתישות הנלוות להשתלטות החרדית. בשלב הזה הם מתחילים לתור אחר אפשרויות חליפיות, מה שמסתיים בדרך כלל בהצעת ביתם למכירה ובעקירה לישוב אחר. את החלל המתפנה ממלאות משפחות חרדיות חדשות וכך משתנה באופן מוחלט אורח החיים ביישוב. תרבות הלימוד-במקום-עבודה משתלט על המקום, האבטלה גוברת, ההכנסה יורדת ועקומות האלימות והפשיעה עולות.

אמת, בחלק מהמקרים הדבר מתרחש כבר שנים ארוכות, אבל קיימים מקומות בהם מדובר בקרב שהחל לפני שנים לא רבות ולפי תחושות שונות מצוי בשלב של הכרעה. בירושלים קיים כיום, על פי כל בדיקה, מיעוט חילוני לעומת אוכלוסיה חרדית המוסיפה לגדול. זהו תהליך ארוך שנים שהחל, ככל הנראה בימים בהן כיהן אהוד אולמרט כראש העירייה וכרת ברית ארוכת שנים עם הרשימות החרדיות. רבים מאותם חילונים עברו לתל אביב וסביבותיה. היו שביקשו לעבור לישוב פריפריאלי לירושלים, דוגמת בית שמש, במטרה לשמר את אפשרות התעסוקה שלהם בתחום הבירה ולעשות שימוש בישוב המגורים החדש כעיר שינה.

בית שמש היא דוגמה טובה לפתוח בה. לפני קרוב לשני עשורים הוחלט לנסות ולקדם אותה כישוב בעל אוכלוסיה חילונית ודתית שתחיה בדו-קיום. אלא שהדירות הזולות קרצו למשפחות חרדיות שהכנסתן נמוכה וכך קרה שאלפי חרדים נהרו אליה ועד מהרה גם שינו לחלוטין את אופייה. העיר הפכה צפופה יותר, ענייה יותר, מתוחה יותר. לחץ גובר והולך מופעל על התושבים החילוניים בה לנהוג בהתאם לסטנדרטים חרדיים קיצוניים: תקיפת עובדי ציבור במהלך מילוי תפקידם; רגימת קווי אוטובוס של אגד באבנים בשל אי-כשרותם למהדרין; כפיית קוד לבוש מחמיר על נשים לא-חרדיות; ועוד התנכלויות מלוא הטנא. התוצאה עקבית ומתמשכת: החילונים והדתיים המתונים המתגוררים בה נוטשים אותה בזה אחר זה ועוברים ליישובים אחרים. בית שמש הופכת לעיר חרדית דה-פאקטו.

פשקוויל חרדי: ''המקצרת את חצאיתה - מגלה את מקור סירחונה'' (מקור תמונה 2).

''בבחירות האחרונות לכנסת, יהדות התורה היתה הכוח החזק בעיר (22.2%) וש''ס היתה במקום השני (19.9%)'', ניתח כתב 'הארץ' יאיר אטינגר את המצב, ''הליכוד הידרדר למקום הרביעי. בבחירות הקודמות לעירייה לא התמודד מועמד חרדי, אבל גם אז, בבחירות למועצה, יהדות התורה זכתה בנתח הקולות הגדול ביותר, כמעט 20%, וש''ס קצת אחריה. זה קרה על אף שהקול החרדי התפצל גם לרשימות אחרות, רוב החרדים בעיר היו צעירים מכדי להצביע ורבים מהמבוגרים שבהם החרימו את הבחירות''. בבחירות הקרובות תתמוך מפלגת העבודה – השואפת להדיח את ראש העיר הנוכחי, איש הליכוד דני וקנין – במועמד ש''ס לראשות העירייה. זה, מצידו, שואף אף הוא להשיג תמיכה חרדית בבחירות הקרובות.
''החרדים בבית שמש הם הרבה יותר מלשון מאזניים – הם כפות המאזניים'', סיכם אטינגר את מאמרו.

חלק מהם באים למודיעין. עיר זו, הממוקמת באמצע הדרך בין שני המטרופולינים הגדולים, נהנית מתשתיות איכותיות בתחומי החינוך והדיור ותושביה יכולים לעבוד הן בירושלים והן בתל אביב מבלי להתפשר על איכות חייהם.

אבל מחירן של הדירות בירושלים, שהאמיר מאוד בשנים האחרונות, הביא את פטרוניהם הפוליטיים של מבקשי הדירות הללו לידי החלטה לבנות תשתית חרדית בערים לא-חרדיות – גם אם לפי שעה אין שם אוכלוסיה חרדית משמעותית.

העיתונאית יעל בן דרור מהמקומון mcity יודעת לספר שש''ס מכפילה את גני הילדים שלה במודיעין. משרד החינוך אישר לאחרונה תקציבים לבניית 15 גני ילדים לקראת ספטמבר 2008 במודיעין והללו כוללים בתוכם תקציב ל-‏6 גני ילדים המיועדים לרשת מעין החינוך התורני של ש''ס. בכך תגדיל הרשת את מספר מבני גני הילדים בעיר מחמישה בשנת הלימודים הנוכחית ל-‏11 בשנת הלימודים הקרובה. מדובר בגני ילדים לגילאי טרום חובה וחובה. ''בעירייה מציינים'', מוסיפה בן דרור, ''כי כל ההתנהלות של רשת החינוך של ש''ס בגילאי טרום חובה היא מול משרד החינוך בלבד ואיננה בפיקוח אגף החינוך בעירייה. העירייה מנהלת הרשמה אך ורק לגני החובה של ש''ס''.

במודיעין עדיין קיים רוב לא-חרדי יציב, אבל קצב ההתיישבות החרדית בעיר גובר והולך. מספר רב של בתי-כנסת ומקוואות נבנים וייבנו בעתיד הקרוב. לעומת מועדוני נוער ותרבות שלא נמצאים ממש בתוכניות המיידיות של העיר. הקמת החלקה האזרחית בבית הקברות נדחית מזה למעלה משלוש שנים, בטענות סרק. בעיר זו, שהרוב בה חילוני מוחלט, אפילו לא מעזים להעלות את נושא הפעלתה של תחבורה ציבורית בשבת. לפי דיווחים בעיתונות המקומית חוגים בציבור הדתי מפעילים לחצים כבדים כדי למנוע את פתיחתם של בתי הקולנוע ובתי הקפה בקניון עזריאלי בלילות שבת ובשבת. גם אזור התעשייה בשילת (אולי המוכר ביותר בעיר הזו) הולך ומתחרד וצופים כי מחציתו תסגר בקרוב בשבתות.

תופעה דומה, בממדים רחבים הרבה יותר, מתחוללת באשדוד. בעיר זו, שבעבר קלטה לא מעט עולים מצרפת וממדינות חבר העמים, ניכרה בשנים האחרונות התחזקות משמעותית של האוכלוסייה החרדית. הריבוי הטבעי הגבוה של האוכלוסייה החרדית הוותיקה והתנועה הגדולה של חוזרים בתשובה דוחקים בהדרגה את רגלי האוכלוסייה החילונית בעיר. כמו בכל עיר שעוברת תהליך דומה אפשר להבחין בהתגברות זרם הבקשות להקצאת קרקעות לישיבות, בתי כנסת, כוללים, גני ילדים, תלמודי תורה, מוסדות לגמילות חסדים, מוסדות חוזרים בתשובה ותמיכות כספיות לעשרות ולמאות עמותות. כיום יש הסבורים שבבחירות הקרובות תהפוך סיעת ש''ס לגדולה ביותר בעירייה.

הזרימה החרדית המשמעותית לאשדוד החלה לפני מספר שנים, עם התיישבותו שם של הרב יוסף שלמה כהנמן, מייסד מוסדות פוניביז' בבני ברק שהקים בעיר את ישיבת גרודנא. אחריו הגיעו האדמו''ר הרב אברהם אבא לייפער מפיטסבורג ונציגי חסידויות נוספות, כגור, בעלז, ויז'ניץ והציבור הספרדי. בתחילה התיישבו המשפחות ברובע ג', ובהמשך, לפני כ-‏15 שנה, עברו לרובע ז' הנחשב חדש ומודרני יותר. באותה תקופה נרכשה במקום דירת 3 חדרים בכ-‏50 אלף דולר. כיום תג המחיר הוא כ-‏130 אלף דולר. בשל מחסור בדירות ברובע ז' הוחלט בעצת האדמו''ר מגור, הרב יעקב אריה אלטר, על מה שקרוי 'פרויקט המתחרדים'. קבוצות חרדים נכנסו לאזורים החילוניים ברובע ג' וברובע ו' ורכשו דירות במקום. באותו זמן היה ניתן לרכוש דירת 3 חדרים בכ-‏55 אלף דולר. לא עבר זמן רב ומוכרי הדירות, בעיקר חילונים, קלטו שיש ביקוש רב והכפילו את מחירן.

השפעת החרדים גוברת גם בערים אחרות. ש''ס נחשבת כיום כמפלגה בעלת קצב הגידול המהיר ביותר בעיר חדרה. בעיר זו, שהיא עדיין חילונית ברובה, קיימת פעילות נרחבת של החזרה בתשובה. ש''ס כיום היא המפלגה הגדולה בעיר חדרה וזאת למרות שחדרה היא עיר חילונית שהציבור החרדי והדתי מונה בה כ-‏20% מהאוכלסיה המקומית. אולם, ההשפעה האדירה של תנועת ש''ס מורגשת בכל מקום - ודמובר בעיר שהאוכלוסייה מגוונת בה חיה בהרמוניה ובדו קיום והמרקם העדין בין הציבור החילוני לדתי נשמר בה במשך שנים.

מאיר פרוש, המועמד החרדי הבולט לראשות עיריית ירושלים. אלפי חילונים עוזבים את העיר בעקבות השתלטות חרדית על שכונות שלמות בה (מקור תמונה 3).

''הזליגה של הציבור החרדי לשכונות החילוניות החמירה בשנים האחרונות בהעדר פרויקטים לבנייה'', כתבה על כך רנית נחום-הלוי, ''על אף דו''ח שהוציא משרד השיכון שלפיו עד 2020 יוקמו 80 אלף יחידות דיור למגזר החרדי - הרי שעד היום לא השכילה הממשלה לקדם תוכנית לאומית לפתרון הבעיה. השכונות קרית יובל, רמות, גילה, רמת אשכול וקטמונים בירושלים, שכונת פרדס כץ הצמודה לבני ברק, הרובעים החילוניים באשדוד, קרית גת וגן יבנה - כולם מסומנים כיעדים לרכישת דירות במגזר החרדי. הדירות באזורים אלה נתנו בתחילה מענה לזוגות צעירים שביקשו לרכוש דירה במחיר ריאלי ולהישאר סמוכים לקהילה. ואולם ההכשר שנתנו הרבנים לפרויקטי 'המתחרדים' - כניסה לשכונות החילוניות - גרם לעליות חדות ומהירות במחירים. בפרדס כץ, לדוגמה, הנחשבת שכונה ענייה יחסית ומאופיינת בדירות שיכונים, זינקו מחירי הדירות בכ-‏50% בשנתיים ובמקרים מסוימים אף ב-‏100%. באשדוד המצב דומה וניכר גם בשוק השכירות בירושלים''.

היישוב כפר ורדים, שהוקם ביוזמת התעשיין סטף ורטהיימר במטרה לאפשר מגורים נוחים בסמוך לגן התעשייה שהקים בתפן, הוא דוגמה מצוינת לחדירה שכזו. לפני שנים ספורות הובא ליישוב רב חב''דניק בשם שלמה גולדפרב. הלה, תושב מעלות הסמוכה, עבר להתגורר ביישוב ואף הביא עימו עוזר אישי. במקביל, הוקמה עמותה חרדית שנטלה על עצמה את עלויות החזקת הרב, הקמת גני ילדים בכפר, תחזוקת מקווה הטהרה (לכשיקום) ופעילות חינוכית. עד מהרה גלשה הפעילות מתוך כתלי בית הכנסת אל הכפר כולו, והוקמו שני גני ילדים של חב''ד (אוכלוסיה שכמעט ולא הייתה קודם לכן ביישוב). לישוב מגיעים בסופי שבוע עשרות אברכים אשר מבלים שם את השבתות ויוצאים להפיץ את תורתם ואמונתם בקרב הילדים המבלים במתקנים הציבוריים. במקביל ובעקבות פעילותם האינטנסיבית של הרב ועוזרו מגיעות אל הכפר עוד ועוד משפחות דתיות מכל הזרמים, ואכן, מספר הילדים בגנים הדתיים הולך וגדל. במקביל ייבנה עוד בית כנסת ולידו ככל הנראה מקווה טהרה. הרב גולדפרב אינו מסתיר את כוונותיו. ''הגיע הזמן שאנשים כאן יבינו שהאוכלוסייה השתנתה וכך גם הצרכים'', אמר לעיתונאית ענת יתח והוסיף בנצחנות: ''ושיתמודדו עם המצב''. עוזרו הוסיף: ''זה כבר לא כפר של אליטיסטים. ובשביל זה אנחנו כאן, כדי לעזור לאנשים''.

וכך זה נמשך שוב ושוב – חדירה ראשונה, הקמת ראש גשר בדמות בית כנסת או מבנה דתי אחר, הבאת מתפללים שנועדו להצדיק את קיומו של המוסד החדש בטווח הקצר – ומייד לאחר מכן הבאת משפחות במספר רב אל תוך היישוב עצמו. השלב הבא – ניסיון לשנות סטאטוס קוו בתחום שמירת השבת, הכשרות וכדומה – הוא עניין כמעט מובן מאליו.

אלה הן רק דוגמאות על קצה המזלג. מחוסר זמן ומקום לא הכנסתי כאן דיווחים נוספים המעידים על תופעה דומה. אבל זה קיים בחיפה, ברמלה, באשקלון, באילת, בבאר שבע, בנהריה ובערים נוספות. חלקים גדולים מטבריה, למשל, נכבשו כבר לפני מספר שנים וכיום ההתחרדות בה מורגשת בכל פינה. ניסיון להקים ערים המיועדות למגזר החרדי (ביתר עלית, אלעד, עמנואל) נכשל לחלוטין. העוני הגובר בערים אלה האיץ את הגירת התושבים אל ערים מבוססות יותר - ומהחדירו לתוכה גם את תרבות ההסתמכות על תרומות וההעדפה של לימודי תורה על פני עיסוק בעבודה מכניסה. אני מניח שעקרון ברור כך שכדאי לעבור לפיסקה הבאה.

תפיסת מאחזים ביורוקרטיים והרחבתם על ידי חרדים, ההתפשטות החרדית המהירה בערים שונות וההשתלטות הנמרצת על רבעים ושכונות שלמות קיבלו בשנים האחרונות דרבון מהיר מחקיקה שאושרה בכנסת בעידודה של ממשלת אולמרט. היעלמותה של שינוי, התעלמותן של כל המפלגות המשמעותיות מהאג'נדה החילונית ותלותו החלקית של אולמרט בשיתוף הפעולה של ש''ס – כל אלה האיצו את המגמה הזו. קצבאות הילדים הוגדלו משמעותית והפכו את הריבוי הטבעי לכדאי יותר מבחינה כלכלית. התוצאה היא שבגני הילדים קיימת כבר כיום דומיננטיות חרדית מובהקת. הנתונים לשנת הלימודים תשס''ח (2007/2008) מראים כי מתוך סך הילדים הלומדים בגני הילדים (363,414) החלוקה היא כדלקמן: ממלכתי כללי (יהודי): 103,968 (28.6%); ממלכתי דתי: 54,733 (15%); מוכר לא רשמי (חרדי): 116,808 (32.1%); וממלכתי ערבי: 87,905 (24.1%). במלים אחרות, פלח התלמידים הגדול ביותר בגני הילדים הוא חרדי. בכוללים - הישיבות לגברים נשואים - העלייה מתונה יותר, אבל גם היא משאירה מאחור כל גידול נומינלי במספר התלמידים החילוניים בגיל המקביל. 63 אלף אברכים פתחו לאחרונה את שנת הלימודים בכוללים. זהו שיא של כל הזמנים ועלייה גדולה של כ-‏35%. בהשוואה לשנת הלימודים 1998, כלומר לפני עשור, זו עלייה של 67%. תמיכת המדינה באוכלוסיית לומדים זו מגיעה כבר לשני אחוז מהתוצר. ומדובר, להזכירכם, בבחורים צעירים שאינם עובדים. כשמימון קצבאות הלומדים יועמס על כתפו ההולכת ושחוחה של המעמד הבינוני, זה שאינו זכאי לפטורים משירות חובה בצבא, מדובר בהצתה של תהליך שהזעם הגלום בו יבשיל בעד מספר שנים לכדי תנועת מחאה משמעותית.

על כל אלה אפשר להוסיף את השפעתם של תהליכי הקצנה המתקיימים בתוך הקהילה החרדית עצמה. כמה פרשיות שחשפו פאנאטיות קיצונית והתעללות בילדים, בחלק מהן בקרב קבוצות של חוזרים בתשובה (אליאור חן, ''אמא טליבאן'' וכדומה) אולי אינן מייצגות את החינוך החרדי אבל מעצימות את החשש מפני ההיחשפות לקיצוניות הטמונה בו. המדינה עצמה כבר אינה מאמינה עוד בניסיון לאכוף על מערכת החינוך החרדית לימודים כלליים שיוציאו את תלמידיה משטיפת המוח התלמודית, מה שמכונה לעתים קרובות בשם ''תוכנית הליבה''. תלותן של העבודה, קדימה והליכוד בש''ס וביהדות התורה מבטלת מראש כל כוונה של שר חינוך כלשהו להתנות את המשך מימון המערכת האדירה הזו בהכנסת תכנים שיכתיב משרדו. וכך מוסיפות ממשלות ישראל לדורותיהן לממן את ההקצנה, הבורות והשנאה כלפיהן עצמן המוכתבים על ידי מערכות החינוך החרדיות.

כפי שאמרתי, בקרב חילונים רבים קיים חשש שאורח החיים שלהם מאוים במידה הולכת וגוברת. הם מיואשים מחוסר הרצון של המפלגות הגדולות להילחם במצב זה ומכך שמפלגות בעלות אג'נדה חילונית ברורה, כמו מרצ או ישראל ביתנו, נמנעות מהעמסת נטל המלחמה בתופעה הזו על שכמן. התחושה הזו מולידה התארגנויות המבקשות לתפוס את מקומה של שינוי (שבשיאה הצביע עבורה כל בוחר שמיני בארץ), המפלגה המשמעותית היחידה מאז ימי שולמית אלוני במרצ שהפכה את המלחמה בכפייה החרדית לדגל.

אברהם פורז. רשימה חילונית חדשה עוד לפני הבחירות הקרובות? (מקור תמונה 4).

ההתארגנות הבולטת ביותר כרגע בכיוון זה היא מפלגת אור, המונהגת על ידי ראש הכולל לשעבר – שיצא בשאלה – ירון ידען. מפלגה זו תומכת, בין השאר, הפרדת מוסדות הדת מהמדינה, בהעצמה מרבית של חירויות הפרט, בשיקום האמון ותחושת השיתוף בין כל האזרחים ובחינוך חובה חינם לכלל האזרחים שיכלול עקרונות השוויון והדמוקרטיה בשילוב עם ערכי מסורת ורב תרבותיות. בין מייסדיה של מפלגה זו ניתן למצוא דמויות ידועות כמו יהושע סובול, יאיר גרבוז ודני קרמן, אבל איש מהם אינו מתכוון כנראה להשתלב בחיים הפוליטיים וללא דמויות בעל ניסיון פוליטי רב יותר סיכוייה לחצות את אחוז החסימה אינם גבוהים.

ידען עצמו, אגב, הוא איש בעל כושר רטורי מצוין ובעל ידע עצום בכל הנוגע לחינוך הדתי וליחסי המימסד הדתי עם מוסדות המדינה. הוא עובר בארץ לאורכה ולרוחבה ומרצה בפני קהלים שונים על חוויותיו האישיות כצעיר חרדי, על הסתירות שמצא בדוגמות החרדיות שהביאו אותו לצאת בשאלה ועל מסקנותיו מכל אלה כאדם חילוני וכפעיל פוליטי - אבל זה בוודאי לא מספיק. ככל שירידה ל''שורשי העשב'' של הציבור החילוני היא עניין רצוי, הרי שבמדינה שבה העברת המסר הפוליטי תלויה בהתלהבות התקשורתית מהדמויות המעבירות אותו יש צורך ביותר מזה.

הצהרה משמעותית לא פחות בעניין זה, שלמעט דיווח קצר באתר ערוץ 7 כמעט ולא הוקדשה לה תשומת לב, השמיע השר לשעבר אברהם פורז. האיש שהקים את שינוי במתכונתה כמפלגה בעלת סדר יום חילוני והביא את העיתונאי המנוח טומי לפיד להוביל את הפרויקט הפוליטי הזה, התבטא לאחרונה כי מפלגה חילונית תחזור לזירה הפוליטית בקרוב. ''לזירה הפוליטית תחזור מפלגה חילונית, שזה יהיה סדר היום שלה'', אמר (לאחר שהתייחס להצבעה החרדית המאסיבית בבחירות לעיריית ירושלים אל מול ההימנעות החילונית מהפגנת כוח בבירה), ''ומפלגה כזאת חשובה לדמוקרטיה, חשובה לחברה הישראלית וחשוב שמישהו יעמוד בפרץ - וזה יכול לקרות עוד בבחירות הקרובות''.

לא ידוע עדיין מהן בדיוק כוונותיו של פורז ומה בדיוק אופייה של התארגנות כזו, אבל דומה כי בין אם יעמוד בראשה ידען, בין אם יהיה זה פורז ובין אם אדם אחר, כריזמטי וסוחף יותר - היא בלתי נמנעת. כפי שהזכרתי קודם, מאז קריסתה של שינוי אילפו המפלגות החרדיות את שלוש הרשימות הגדולות לעשות, פחות או יותר, כרצונן. ומכיוון ששום מפלגה לא מילאה את החלל הריק שנוצר בשל אותה קריסה, דומה כי תקומתה של מפלגה כזו היא רק עניין של זמן. שהרי הפוליטיקה מייצגת את טבע האדם והטבע אינו סובל חללים. גם הפוליטיקה לא.

מפלגה אנטי-קלריקאלית, לכשתקום, חייבת ללמוד מלקחי העבר של מפלגות דומות. יהיה עליה לגבש לעצמה סדר יום שאינו נשען אך ורק על הפרדת המוסדות הפוליטיים מניהולם ומשליטתם של רבנים השולטים בסיעות פרלמנטאריות. סדר היום שלה חייב בהכרח לכסות נושאים נוספים, כמו חוץ, ביטחון, כלכלה וחינוך. היא אינה יכולה להיות קורבן להצלחתה שלה אלא חייבת לייצר המשכיות, הן אידיאולוגית והן פרסונאלית.


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
[חדש]
סורנטו   שבת, 06/09/2008 שעה 1:13
הבעיה היא לדעתי מנהיגות. אין היום מנהיגים באופן כללי ועל אחת כמה וכמה מנהיג חילוני שירים מפלגה שכזו על הרגליים כמו שעשה לפיד ז''ל.לכן אני לא רואה שמפלגה כזו תקום בזמן הקרוב.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

סיכום מצוין של הבעייה [חדש]
אסי תמיר   שבת, 06/09/2008 שעה 1:19
הרעיון לפרסם פוסט שבו קובץ של כל הידיעות המאיימות הללו הוא טוב מאוד. אני רק בספק אם זה יחדור את השריון המנטלי של הבועה התל אביבית ששקועה בעצמה ושלא מוכנה להתגייס לשום מטרה חוץ מאשר למענם של כל מיני מטיפים סוציאליסטיים שאינם נוגעים בבעייה החרדית אפילו במקל של שלושה מטרים.

אם תקום מפלגה חילונית רצינית אני צופה לה בסביבות החמישה עד שבעה מנדטים. זה טוב בתור התחלה, אבל זה לא יספיק כדי להחליף את המפלגות החרדיות בקואליציה כמו שעשתה שינוי. רק עכשיו בכל מתחילים להבין איזה צורך שירתה שינוי ומדוע קיומה של מפלגה עם סדר יום חילוני הוא כורח המציאות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

סיכום מצוין של הבעייה [חדש]
רואה שחורות   שבת, 06/09/2008 שעה 14:57
בתגובה לאסי תמיר
אתר אישי
מקסים בעיני שאת קריאתך לאחדות התחלת ביריקה על האנשים שאיתם אתה רוצה להתאחד. זה מקור החולשה של מפלגה חילונית: האנשים לא רוצים לשבת ביחד. אצל החרדים הכל יותר פשוט.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מהומה על כלום [חדש]
סטודנט להיסטוריה   שבת, 06/09/2008 שעה 1:27
במוסף הנדל''ן של העיתון דה-מרקר מתברר שאחוז החרדים בירושלים תוך 15 שנה על מ29% ל31%. יהדות התורה שזוהי הקבוצה החרדית האמיתית ולא ש''ס שרוב בוחריה הם מסורתים נמצאת מאז הקמת המדינה סביב 5-6 מנדטים כאשר ציבור זה מצביע בהמוניו בעוד בציבור החילוני אחוז ההצבעה דווקא ירד. ההסבר שלי שאצל החרדים יש גם תופעה של חילון, ורצון להשתלב בחברה הישראלית-חילונית שקורצת מעבר לפינה. באחד מביקורי בירושלים נכנסתי בסקרנות לבית קפה אינטרנט, וכמאט כל המתמשים היו חרדים.
דבר שני מצחיק איך אתה נאבק בישראל בתור חילוני נגד כפייה דתית, אבל בארה''ב תומך באישה שמעשיה מצביעים על כך שהיא פומנדלסטית-דתית לכל הדעות: התעקשה ללדת ילד עם תסמונת דאון, חייבה את בתה בת ה-‏17 שנכנסה להריון להתחתן, ובתור מושלת אלסקה ביטלה את השיעורים לחינוך למין מוגן לטובת אירגונים דתים שתומכים בהתנזרות עד החתונה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מהומה על כלום [חדש]
אורי קציר   שבת, 06/09/2008 שעה 1:48
בתגובה לסטודנט להיסטוריה
אתר אישי
שמע, אין לי מושג מאיפה אתה מביא את הקביעות המוזרות שלך. מעולם לא שמעת אותי תומך במועמדת שאתה מזכיר. זו שטות ממדרגה ראשונה. העובדה שאני כותב עליה אין פירושו של דבר שאני תומך בה. לפי ההיגיון המקסים הזה הואיל וכתבתי על כפייה חרדית בערים שונות בארת אני כנראה תומך גם בזה. לא ככה?

למען תבין טוב יותר את הנאמר שם, אתה מוזמן לעיין שוב במאמר:
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

טוב חוזר בי [חדש]
סטודנט להיסטוריה   שבת, 06/09/2008 שעה 12:11
בתגובה לאורי קציר
הכתבה על שרה פיילין נראתה יחסית אוהדת מידי למה שהיא מייצגת. לא התייחסת גם למאמר במוסף הנדל''ן של הארץ לפיו אחוז החרדים עלה בירושלים בסה''כ מ29% ל31% תוך 15 שנים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

טוב חוזר בי [חדש]
אורי קציר   שבת, 06/09/2008 שעה 23:04
בתגובה לסטודנט להיסטוריה
אתר אישי
נכון, טבעתי בחומר וזה ברח לי. תראה, מדובר בשינוי אבל לא דרמטי כל כך כפי שהוא מוצג. עלייה בשני אחוז על פני 15 שנים היא עלייה סבירה בהחלט וכבר היו משמעותיות יותר ממנה. זה גם נתון מטעה. אחוז החילונים בירושלים קטן, אני מניח, בהרבה יותר משני אחוז. יש גם ציבור דתי-לאומי גדול שאינו מובא כאן בחשבון.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

טוב חוזר בי [חדש]
אמיר   יום ג', 09/09/2008 שעה 23:37
בתגובה לסטודנט להיסטוריה
מתמטיקה יכולה להטעות - אני נולדתי וגרתי בירושלים. הרוב המכריע של בני גילי (40) שאני מכיר, כבר לפחות עשור, לא גרים בירושלים.

מי כן נשאר בעיר מהחילוניים? ההורים שלנו, שלא נעשים צעירים וחלקם כבר עבר לדיור הסופי שלהם והסטודנטים שלומדים באונ' העברית, שהם לא תושבי העיר במקור. מדובר במספר לא מבוטל של אנשים, אבל המגורים של רובם בירושלים הם זמניים לתקופת הלימודים שלהם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ייבש את הביצה במקום לחפש יתושים [חדש]
יגאל לביב   שבת, 06/09/2008 שעה 5:56
אורי
חילוניות לא תגרום למשפחה חסרת אמצעים לסרב לשלוח את בניה-בנותיה לחינוך חרדי חינם כאשר החינוך החילוני עולה כסף.החינוך החרדי גם מספק מזון לתלמידים.אין הבדל בין התפשטות החרדיות להתפשטות החמאס. שניהם פורחים כאשר העוני גובר.הדברת העוני והעלאת רמת החיים יחסלו אוטומטית את החרדיות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ייבש את הביצה במקום לחפש יתושים [חדש]
אורי קציר   שבת, 06/09/2008 שעה 8:41
בתגובה ליגאל לביב
אתר אישי
יגאל, המציאות לא פועלת בצורה הזו. הזינוקים הגדולים ביותר של העולם החרדי היו בכמה תקופות בהן רמת החיים עלתה פלאים, בין השאר בתקופת בגין-ארידור וכן בשנים 2004-2008, כאשר המשק שגשג. דווקא אז התחזקה ההתפשטות החרדית פלאים. רמת החיים בישראל גבוהה כיום לאין שיעור מזו שהייתה בשנות השבעים, אז הייתה השפעתם של החרדים נמוכה בהרבה. זה בערך כמו לטעון שאם יהפכו את כל הפלסטינים לעשירים יותר הם ישליכו לפח את האידיאות האיסלאמיות על הרס מדינת ישראל. זה נכון בצורה חלקית מאוד אבל מכסה רק פלח צר ומאוד לא מספיק של המציאות. אי אפשר לראות את החיים בצורה הפשטנית הזו. זה פשוט לא עובד.

העניין יותר מורכב: הממשלות לדורותיהן נותנות בידי המפלגות החרדיות שליטה מוחלטת על תחומים מסוימים. הן נמנעות מלהתערב. בתחומי הרווחה הם מגדילים את קצבאות הילדים, מונעים יציאה לעבודה של ההורים והופכים את המדינה למפרנס העיקרי של משפחות הענק הללו. אינספור מחקרים כבר הראו קשר סיבתי ישיר בין הגורמים הללו. מערכות החינוך של ש''ס ושל יהדות התורה הן כמעט מחוץ לתחום עבור אנשי משרד החינוך. החרדים מרחיקים משם כל תוכנית ליבה שהיא. לא מתמטיקה, לא אנגלית, לא היסטוריה, לא אזרחות. כלום. הם מייצרים דורות של בורים. הבורים הללו, המתחנכים על שטיפת מוח של תלמוד וגמרא, ושל אלה בלבד, אינם מסוגלים אחר כך לעבוד בכל דבר אחר. התוצאה: או שהם עובדים ב''שחור'', מעלימים מס ובכך שותפים לחלק הבלתי-לגיטימי של הכלכלה הישראלית; או שהם פשוט נסמכים ערומות ועל מענקים לכוללים. במלים אחרות, המדינה מעודדת אוכלוסיה המונה כמעט מיליון נפש שלא לצאת לעבודה. מי שמממן את זה הם האזרחים העובדים, כלומר כל היתר, כולל קבוצה חרדית מודרנית יותר ומצומצמת בממדיה שדווקא יוצאת לעבודה ואין לה בעייה עם זה.

יגאל, להתנכלויות לתושבים חילונים שמתגוררים בשטח שנכבש על ידי החרדים אין שום קשר לעוני. יש לזה קשר לחינוך לסובלנות. במקום בו מלמדים שהחילונים ילכו לגהינום ושהם אלה האחראים להדרדרות הנוער לזנות ולסמים, מקדם הנכונות לסבול את האחר דומה לזה של אותם מוסלמים השומעים מדי יום במסגדים שהיהודים הם בני קופים וחזירים. מה הקשר בין רמת חיים לבין רגימת אוטובוס של אד בבית שמש רק משום שהוא לא כשר למהדרין? האם כאשר משפחה חרדית בעלת תריסר נפשות תוכל לרכוש יותר מזון ויותר ספרי גמרא עבור ילדיה הדבר יגביר את מסוגלותם לצאת לשוק העבודה?

ממשלות ישראל - עבודה, ליכוד וקדימה כולם כאחד - בחרו לאורך השנים להעדיף את החינוך החרדי על פני החינוך החילוני והממלכתי-דתי. שחר אילן כבר הראה בכמה סדרות של מאמרים שפרסם ב''הארץ'' שרמת התיקצוב לכל תלמיד חרדי גבוהה בהרבה מזו הניתנת לחילונים. הדבר כולל, בין השאר, מימון מוקדם של ארוחות בבתי הספר ובגנים, מימון של הסעות נפרדות לאשכנזים ולספרדים (כלומר מדינת ישראל משתפת פעולה עם אקט גזעני לחלוטין וקונה בכך שקט פוליטי) ומימון של שתילת ביורוקרטים חרדים בכל מקום שרק אפשר לקבל בו שכר מקופת הציבור (מועצות דתיות, משגיחי כשרות, משרות רבניות מיותרות99).כל זהעוד לפני שהיא משלמת סכומים מופרזים לעמותות המדווחות על תלמידים שלא היו ולא נבראו (בדוק נא את פרשת עופר חוגי, במחילה). דווקא יחס מפלה לטובה זה היה אמור להקפיץ מעלה את רמת החינוך ואת האיכות האינטלקטואלית שלהם. זה לא קרה.

מדינת ישראל זקוקה להפרדת הפוליטיקה החרדית מהשלטון למשך פרק זמן שיאפשר ביצוע רפורמות עמוקות מאוד ביחסיהן עם העולם החרדי. לא הכול נפתר באמצעות הזרמת כסף. נהפוך הוא: כמו אצל הרשות הפלסטינית, שקיבלה מאז היווסדה סיוע פיננסי בסכומים שיכולים להעמיד מדינות שלמות על הרגליים ואיבדה אותו לטובת חשבונות השחיתות של מנהיגיה, כך הדבר גם אצל החרדים. לא לחינם הודו אפילו החרדים עצמם שישיבתם מחוץ לקואליציה בימי שינוי רק היטיבה עימם. אני ממליץ לך לטלפן בימי חול לאנשים כמו אריה דרעי, משה גפני, אברהם רביץ ודוד טל, לקבוע איתם לכוס קפה ולבדוק את העניין מקרוב.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ייבש את הביצה במקום לחפש יתושים [חדש]
מיכאל   יום ה', 11/09/2008 שעה 4:17
בתגובה ליגאל לביב
מר לביב

דבריך אינם עולים בקנה אחד עם המציאות, לי זה נראה יותר כמשאלת לבך עם קורטוב נדיב של השמצה - ומלוא החופן יאוש.
חוסר שביעות רצונך (רצוננו) מהנבחרים שלנו לא צריך להביא אותך לתקוף את מי שכן משיג עבור בוחריו את שהבטיח.

למרות שבעיני החרדים הינם אכן ברי פלוגתא - ולא מהסיבות שמתאימות לדעתך,
איני יכול שלא להעריך את נחישותם ויכולתם לשאת את תלאות החיים ולהם זה יותר קל מאשר לך,
היכולת לפרוט כח אלקטורלי קטן להישגים גדולים המתורגמים לפיתוח הקהילה עפ''י אמות המידה שלה
יתרה מזאת ההישגים הפוליטיים שלהם המתורגגמים לשקלים מוזרמים לחינוך וביסוס ערכי,
ומתורגמים מייד לחוסן חברתי וקהילתי.

באשר לכותרת שיש בה יותר משמץ של גזענות והשמצה - עם גישה והסתה ברוח זאת לא יהיה ניתן להגיע לשום מקום
שהינו פחות משנאה ואלימות בסופו של דבר וכידוע לך לא שנאה ולא אלימות ינתבו ולו גם חרדי אחד לרפואה למחנה החילוני.
החל משחר ההיסטוריה החרדית ועד עצם היום הזה לא גזרות רציחות רדיפות בגוף נפש וממון הביאו להכחדת החרדים,
זו השחת זמן ומידות ואין בה בדל של פתרון.

החשיבה ''החילונית'' הינה קצרת מועד ונכונה לרגע בו נהגתה, מעבר לזאת היא לא מחזיקה מים.
''המפלגה החילונית'' הבאה/תורנית תגזול את מעט המנדטים שיהיה ביכולה יחד עם מעט ''התקווה'' ורסיסי האמון שנותרו מהמפלגה הקודמת
ומפלס הקיטורים והשנאה נגד החרדים יעלה ולא משום הכשלון אלא בפשטות משום הצלחתם, צרות אופקים ודעת מאנשים נאורים לכאורה.
האשם אינו בחרדים אלא בחילוניים - הבוחרים והנבחרים אלא שכמו בימים אחרים הכי קל להאשים ולהכות, בדק בית לא בא בחשבון.

מיקי
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
שושי   שבת, 06/09/2008 שעה 8:14
שינוי היתה מפלגה של שנאה והסתה. חו''ח.
חזרה בתשובה מספקת מצרך במחסור עצום: עידוד. גם אני בדרך (עם נקודות יציאה).
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אורי קציר   שבת, 06/09/2008 שעה 8:42
בתגובה לשושי
אתר אישי
מזל טוב. אגב, האם החזרה בתשובה כוללת הפעלה של מחשב וכתיבה בו בשבתות? כי זה בדיוק מה שעשית עכשיו, לא?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
שושי   שבת, 06/09/2008 שעה 23:36
בתגובה לאורי קציר
אני רק שוקלת. כשהכל נכשל, קרא את ההוראות
מהר סיני.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אורי קציר   שבת, 06/09/2008 שעה 23:38
בתגובה לשושי
אתר אישי
יש לי חדשות בשבילך: חוקים שנחקקו הרבה לפני מעמד הר סיני קבעו חובות זהות לחלוטין לאלה שנקבעו בעשרת הדיברות. אבל נו, זה לא המקום להתווכח על כך.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יגאל לביב צודק! [חדש]
בני תבורי   שבת, 06/09/2008 שעה 8:44
1. ש''ס מנהלת פוליטיקה של בית תמחוי על גב החברה והכלכלה בישראל. אתן לך מרק חם ואתה תיתן לי את קולך בקלפי. קל מאוד להשפיע על מעוטי יכולת באופן הזה. רק דרך שיפור המצב הכלכלי ניתן יהיה למנוע השתלטות חרדית.
2. די עם ההומור הדלוח, לפיד לא היה מנהיג חילוני. לפיד היה זה שגידף וניאץ בחזרה לשמחת כולנו. הילד הגיבור שהעז לצאת נגד. שינוי לא התרסקה בגלל אג'נדה חילונית אלא בגלל כלומניקיות וחוסר מעש. מרצ המשוקצת, אוכלת השפנים והנבלות משיגה יותר בתחום החילוני.
3. די לבכות! להתחיל לבעוט! גם במודיעין, לפני שיהיה מאוחר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יגאל לביב טועה! [חדש]
נועה הרפז   שבת, 06/09/2008 שעה 8:59
בתגובה לבני תבורי
זה מעניין. איזה הישגים בדיוק יש למרצ? הרי עם כל הכבוד למפלגה הזו היא זנחה את העיסוק במלחמה בכפייה הדתית והתרכזה בתחום המדיני בלבד. הרי זו הביקורת המרכזית כלפי מרצ גם מצד נוטשיה. לא לחינם התדרדרה מרצ מאז עזבה אותה שולמית אלוני מ-‏12 מנדטים לארבעה-חמישה, וגם זה בקושי. למרצ, ואת זה יודעים גם שם, אין שום אפשרות להשפיע על הפוליטיקה שלנו.

הנקודה הראשונה שלך מצדיקה לגמרי את מה שאורי כתב. אם אתה מפקיד את המסחרה הזאת במרק בידי ש''ס והיא מתנה את זה בקולות בקלפי אל תבוא אחר כך ותיילל על ''פוליטיקה של בית תמחוי''. פשוט תרחיק משם את ש''ס ויהדות התורה. רק שינוי התנתה תמיכה בקואליציה בהוצאת המפלגות החרדיות ממנה. מרצ לא עשתה את זה אף פעם. לזה, מר תבורי, קוראים אלטרנטיבה.

אני מבינה שבלי שינוי המצב טוב יותר, מבחינתך. אז הנה העובדה הפשוטה: בכל יישוב שבו קיימת החרדה כפויה של המקום לא מרגישים בכלל את מרצ. לעומת זאת, כפי שצויין בפוסט עצמו, התהליך הזה התגבר מאז שינוי נעלמה. עכשיו אתה מרגיש טוב יותר?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ובכל זאת: [חדש]
בני תבורי   שבת, 06/09/2008 שעה 9:36
בתגובה לנועה הרפז
1. על השגיה של מרצ כדאי לשמוע מפעיליה ולא מנוטשיה. שולמית אלוני למשל. כל הסכם שלום עתידי יבוסס על הערכים שמרצ הנחילה למרות החבטות מימין ומשמאל. שלום = רווחה כלכלית. רווחה כלכלית = לא צריך פוליטיקה של בית תמחוי.
2. תמשיכי לתמוך במפלגות אינסטנט שמדברות בסיסמאות אותן את יכולה להבין, ואל תתפלאי על שמרצ מאבדת מנדטים.
3. שינוי התנתה תמיכה בקואליציה בהוצאת המפלגות החרדיות ממנה? וואו, איפה שינוי ואיפה ש''ס היום?
4. אלטרנטיבה? זה לא שמשהו מצליח? או שמא רק פעיות חלושות בדרך לכסא השר.
5. בלי שינוי, עם שינוי, אין שינוי. רק פחות רעש.
6. אני מרגיש נפלא. ואת?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ובכל זאת: [חדש]
נועה הרפז   שבת, 06/09/2008 שעה 10:31
בתגובה לבני תבורי
1. בבקשה. שאל נא את שולמית אלוני על הישגי מרצ אחרי קדנציית רבין-פרס. מאחר ואני כבר שמעתי את דבריה על כך לא מעט פעמים, אני מזמינה אותך לעשות דבר דומה. אגב, אותה אלוני הכניסה למעטפה ולקלפי פתק הצבעה של שינוי.

2. אני באמת לא מתפלאת. מרצ לא רלוונטית היום. ג'ומס הוא אדם הגון ומוכשר ביותר, אבל אם תציץ במה שהאמר ל''הארץ'' בסוף השבוע האחרון (כלומר אתמול) תבין בעצמך שהוא מוכן להגמיש את הנוסח שיאפשר את הצטרפות מרצ לממשלה עתידית בראשות ציפי לבני (אם תקום כזו) כדי שגם ש''ס תוכל להיות בפנים. זה בדיוק שימור האחיזה שלהם במוסדות השלטון ובעמדות המפתח בתחומי החינוך והרווחה. אחסוך לך את החיפוש. הנה הקישור למאמרו של יוסי ורטר:
3. בין השנים 2003 ל-‏2006 הייתה כאן ממשלה ללא חרדים. השנים האלה נחשבות כמוצלחות ביותר מבחינה כלכלית והחרדים עצמם, באינספור אייטמים תקשורתיים, הודו שהן עשו להם רק טוב ואילצו רבים מהם לצאת לעבודה. עם ש''ס ויהדות התורה בשלטון זה לא היה מתאפשר לעולם. לידיעתך, מרצ ישבה באופוזיציה (מסיבות מדיניות, כרגיל) ולא היתה שותפה לזה. אז איפה בדיוק ההשפעה שלה? בחיזור אחר ממשלה בראשות מועמדת מקדימה ובשותפות עם ש''ס?

4. שינוי התפרקה בגלל סכסוכים פנימיים. אין לזה שום קשר לאידיאולוגיה.

5. ודאי שיש שינוי. השינוי הוא לרעה. כדאי שתקרא שוב את הפוסט של אורי ותקליק על הקישורים שהביא. מבחינתך אני מניחה שעדיף שלא לפרסם את זה כדי שיהיה, ואני מצטטת במדויק, ''רק פחות רעש''.

6. עם טיעונים כשלך, אדון תבורי, מרצ לא תגרד את אחוז החסימה. היא מפלגה רצינית וחשובה אבל בשנים האחרונות הפכה לחד-ממדית ועוסקת אך ורק בנושאים מדיניים. לו הייתה שומרת על האופי שהקנתה לה שולמית אלוני לא היה צורך בהקמת שינוי והכוח שלה היום היה יושבה על 12-16 מנדטים, כפי שהיה בתקופתה. דעיכת מאבקה של מרצ בכפייה הדתית היא שהביאה לעלייתה של שינוי. היא גם זו, וכאן אני מסכימה עם הניתוח של אורי, שתביא להתקוממות חילונית פוליטית חדשה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ובכל זאת Take 2: [חדש]
בני תבורי   שבת, 06/09/2008 שעה 11:56
בתגובה לנועה הרפז
1. אלוני הצביעה לשינוי וסבתי מלכת אנגליה.
2. מרצ רלוונטית ותהיה עוד יותר, כשאנשים כמוך יפסיקו להיות טהרנים.
3. ג'ומס לא רק מוכשר והגון, הוא גם מעשי. הוא גם מודע לטעויות שנעשו.
4. נזרקתי מקורס נביאים עוד בשלב הגיבוש ולכן לא אוכל, בניגוד לך, לדעת היכן היתה עומדת מרצ כיום לו הייתה שומרת על האופי שהקנתה לה שולמית אלוני, וגם אילולא היו מתרוממים אוטובוסים באוויר וראש הממשלה לא היה נרצח.
5. ההתקוממות החילונית היחידה שהיתה כאן היא זו:
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא מסכים עם סעיף 6 [חדש]
סטודנט להיסטוריה   שבת, 06/09/2008 שעה 12:08
בתגובה לנועה הרפז
בתור פעיל במרצ אני יכול להגיד שהיא פועלת בשלל נושאים שלא תמיד מגיעים לעיתונות או שלא תמיד עוברים בגלל גודלה. צריך להזכיר את המאבק של זהבה גלאון נגד תופעת הסחר בנשים שלפני זה לא טופל בכלל, וההצלחה של חיים אורון להגדיל את סל התרופות. מרצ לא חסינה מביקורת אבל צריך להתחשב במשאבים שעומדים לרשותה, והיא דווקא מצליחה לא רע יחסית למפלגה קטנה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא מסכים עם סעיף 6 [חדש]
אורי קציר   שבת, 06/09/2008 שעה 16:01
בתגובה לסטודנט להיסטוריה
אתר אישי
בנקודה זו אני נאלץ להסכים עם נועה. ישבתי במפגש שעשו בלוגרים עם ג'ומס במשרדי תפוז והוא הצהיר שם על המשך המלחמה בכפייה החרדית. בגלוי. בלי שום התחמקות. אלא שמאז לא ראינו דבר בנושא זה. אין בג''צים נגד חקיקה חרדית, אין הצעות חקיקה במטרה למנוע את התפשטות הלימודים על חשבון המדינה, אין הפגנות המוניות נגד אוזלת יד המשטרה בטיפולה בהתנכלות לחילונים בשכונות שעליהן משתלטים גורמים חרדים קיצוניים. על איזו השפעה בדיוק אתה מדבר?

האכזבה גדולה משום שמרצ היא הקנדידטית הברורה ביותר לעיסוק בתחום הזה. כפי שציינה נועה, זהו חלק בלתי נפרד ממורשת שולמית אלוני. אני מפרגן לג'ומס על הצלחתו בעניין הגדלת סל התרופות (היחסית; גם הוא מודה שעניין סל התרופות עודנו בעייתי מאוד), אבל זה לא מתמודד עם נושא הכפייה. כאן, משום מה, לא פירטת את הישגיה של מרצ.

בעבר הייתה תחרות למרצ בענין זה מצד ימין. מי שנתן אותה הייתה תנועת צומת של רפול. אבל גם תנועה זו שכחה עד מהרה את הנושא הזה (שאצל רפול עצמו, כמו גם אצל ח,כ אחר מצומת, יואש צידון) היה דומיננטי מאוד. וראה זה פלא: חילונים רבים שהצביעו עבור צומת נטשו אותה כשאכזבה בתחום זה (ובתחום היחסים הגרועים בין מרכיביה). נטישת מרצ קשורה אף היא לעניין זה.

ובתשובה לבני תבורי - אכן, בידי מרצ עלה להכניס את הפשרה הטריטוריאלית אל תוך הקונסנזוס, אבל בהקשר זה היא אינה סולנית. הסיסמה ''שתי מדינות לשני עמים'' הייתה סלוגן הבחירות של חד''ש עוד בסוף שנות השמונים או בתחילת שנות התשעים. פשרה טריטוריאלית הייתה אופציה ריאלית כבר בשנות הששים המאוחרות, באמצעות תוכנית אלון. אבל במאמרי התייחסתי לנושא המאבק בכפייה החרדית וכאן הישגיה של מרצ קטנים משמעותית. מרצ הייתה צריכה להבין שדווקא בגלל שעלה בידה להנחיל את משנתה המדינית גם לעבודה, לקדימה וחלקים מהליכוד, אין לה כיום יתרון יחסי בתחום זה והיא צריכה להתמקד גם בנושאים אחרים. קל להיות מפלגה קטנה וצודקת, אבל אם העקביות האידיאולוגית באה על חשבון ההשפעה ארוכת הטווח על עתידה הדמוגרפי, החינוכי והתרבותי של המדינה - יוצא שכרה בהפסדה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא מסכים עם סעיף 6 [חדש]
בני תבורי   שבת, 06/09/2008 שעה 18:28
בתגובה לאורי קציר
אורי,
1. ציינתי את היותו של ג'ומס אדם מעשי ובהחלט מודע לטעויות שנעשו. אחת מהן היא הזנחה (לא נטישה) של האג'נדה החילונית. אני מעריך שבעתיד הקרוב מאוד תחזור מרצ למקומה הטבעי גם בנושא זה.
2. אכן חד''ש הניפה את דגל שתי מדינות לשני עמים ואני האחרון להתכחש לכך.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

שולמית אלוני הצביעה לשינוי?!?! [חדש]
אסף   יום א', 14/09/2008 שעה 10:56
בתגובה לנועה הרפז
אתר אישי
אני קרוב יותר (הרבה יותר) לשינוי מאשר למרצ, אבל זה לא מצדיק הפרחת טענות לא מבוססות ותמוהות. איפה שמעת שאלוני הצביעה לשינוי? בהתחשב בדעותיה, אם היא החליטה לא להצביע למרצ, הרבה יותר הגיוני בעיניי שהיא הצביעה לחד''ש מאשר לשינוי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
דרור שניר   שבת, 06/09/2008 שעה 11:18
הי אורי,
כהרגלי:
1. מזן לא כשר = מזון
2. התנועה הגדולה של חוזרים = צ''ל ''והתנועה''
3. אולם, ההשפעה האדירה של תנועת ש''ס מורגשת בכל מקום, האוכלוסייה מגוונת וחייה בהרמוניה ובדו קיום = חסר כאן אולי ''למרות ההשפעה''? המשפט לא ברור אחרת.
4. הוקמה עמותת עמותה חרדית = חזרה כפולה ב''עמותת''.
5. '' להעמיס את נטל המלחמה'' = צ''ל ''נמנעות מלהעמיס'' אולי?

והכי חשוב - מאמר מרתק. תודה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

המון תודה, כרגיל [חדש]
אורי קציר   שבת, 06/09/2008 שעה 15:51
בתגובה לדרור שניר
אתר אישי
הכנסתי את התיקונים. אחד מהם (השלישי) מקורו בהעתקה מתוך טקסט של אחד המקומונים המקוונים. נו, מילא. למדתי שבפעם הבאה אעשה הגהה גם על העריכה שנעשתה במקומון...

לו הייתה לי הכנסה כלשהי מהבלוג הזה, סביר מאוד שהייתי מציע לשלם לך חלק ממנה כשכר עבור שירותי ההגהה שאתה עושה עבורי. המון תודה שוב, דרור.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נכון. [חדש]
תומר   שבת, 06/09/2008 שעה 15:58 אתר אישי
כך גם אני מעריך, שזה רק עניין של זמן עד שתקום שוב מפלגה ''אנטי קלריקלית'' (אהבתי!), בעיקר עם עזות המצח החרדית לאחרונה. ויפה שעה אחת קודם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

נכון. [חדש]
אורי קציר   שבת, 06/09/2008 שעה 16:19
בתגובה לתומר
אתר אישי
זו עמדה מעניינת כשהיא באה ממי שגדל בחיקה החמים של הדת. מצד שני אם אני זוכר נכון אתה מגדיר את עצמך כרמב''מיסט שמאלי, לא?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

יש מפלגה חילונית חדשה [חדש]
חיליק לביא   שבת, 06/09/2008 שעה 17:26 אתר אישי
הכנסו והתרשמו

[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
חיליק לביא   שבת, 06/09/2008 שעה 17:28 אתר אישי
הכנסו לאתר - התרשמו והצטרפו !
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה נקודות [חדש]
מהגג   שבת, 06/09/2008 שעה 23:06 אתר אישי
1. הקשר בין חרדים לאלימות מסוג מסוים הוא עוד סביר אבל לקשור בין חרדים לעליה ברמת הפשיעה זה הכפשה בוטה (בעלת צליל אנטישמי קל)

2. הערה קטנונית: בירושלים אין (בינתיים) רוב לחרדים אלא הם בערך שליש מהתיבור היהודי.

3. מעניין שגם אתה וגם אורן צור ( http://feeds.feedburner.com/~r/scifri/~3/381368641/) מתלוננים על הדמוגרפיה, כל אחד בדרכו. אתה מתלונן על ההשתלטות החרדית על שכונות והוא על עזיבת הדתיים את תל-אביב. מעניין ששניכם מחפשים את הפתרון בפוליטיקה ומצפים שהיא תציל אתכם.
שניכם מתעלמים מהדמוגרפיה: לחרדים יש צורך בעוד ועוד מקומות זולים לגור בהם ואילו לחילונים יש משיכה לגור בתל אביב ובאיזור המרכז.

שני התהליכים ייגרמו בסופו של דבר לעליה במחירי הדירות במרכז וירידה בשאר הארץ והפיכת האיזור שבין חדרה לגדרה למדינה החילונית ולרצץ צפת-ירושלים-בית שמש-מודיעין-אלעד-קריית ספר למדינה החילונית.
4 מדינות לשני עמים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה נקודות [חדש]
אורי קציר   שבת, 06/09/2008 שעה 23:37
בתגובה למהגג
אתר אישי
דווקא הזכרתי את מחירי הדיור בסקירה על אשדוד, שחגביה מצאתי נתונים עדכניים. בכל מקרה, מדובר בסיבה ומסובב. קיימים מקרים (כמו במעלות דפנה וברמות אשכול שבירושלים) בהם נכנסים חרדים להתגורר בדירות שכורות במחירים סבירים, כאשר דירות אלה מצויות בלב שכונות יקרות. מייד לאחר מכן מקימים שם בית כנסת, תלמוד תורה, אולפנא או כל מוסד אחר. בעקות זאת נכנסות משפחות נוספות, החילונים מפרשים זאת כהשתלטות חרדית, מוכרים ומסתלקים. כניסתן של משפחות חרדיות מעוטות הכנסה מוזילה מאוד את הדירות ומאפשרת כניסה של משחות נוספות במחירים מופחתים.

אשר לרמת השפיעה ביישובים חרדיים: אתה מוזמן להרים טלפון למשטרה ולברר מה מתרחש באלעד,עמנואל, ביתר עלית וכדומה. דומני שתופתע לשמוע שסטטיסטיקת העבירות לנפש גבוהה שם משמעותית מלא מעט יישובים חילוניים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה נקודות [חדש]
אורן   יום א', 07/09/2008 שעה 16:44
בתגובה למהגג
אתר אישי
טוב, אני לא באמת מצפה שהפוליטיקה תציל אותי או את חיי הדתיים בתל אביב, זה נכתב באירוניה מסויימת וכנגד האמונה שהפוליטיקה של דב חנין תציל את הצעירים/עניים/גייז/ערבים בתל אביב. לגבי עזיבת הדתיים והמתאם של זה עם השינוי בתל אביב (השינוי לרעה, לדעת תומכי חנין) - את זה כתבתי ברצינות אם כי זה רק מתאם ולא בהכרח מעבר לזה. כלומר אי אפשר להתעלם מהשינוי הדמוגרפי בתל אביב.

בקשר למפלגה החילונית - אולי אחד הלקחים שצריך ללמוד מהכישלונות הקודמים הוא לא להעמיד בראשה אנשים עם אובססיה אנטי-דתית. האובססיה הזו מחלחלת וגורמת לקריסה אפילו אם היא לא באה לידי ביטוי מפורש במצע.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הסתייגויות [חדש]
דוד מירושלים   יום א', 07/09/2008 שעה 1:17
מאמר מעניין אבל,
א. החרדים בירושלים אינם רוב אפילו בקרב הציבור היהודי.
ב. אינני מבין את הטרוניה לגבי ה''השתלטות'', אם החילוניים כ''כ סובלים מהתחרדות של שכונות אז שלא ימכרו לדתיים את הבתים שלהם כמו שקרה בשכונה ט או לא זוכר איפה באשדוד.
ג, אני לא חושב שאתה צודק לגבי הפשע שכדבריך, עקומתו עולה לאחר השתלטות חרדית, לפי מה שידוע לי הם פחות אונסים, פחות רוצחים פחות גונבים ופחות סוחרים בסמים. אם יש לך הוכחות אתה מוזמן לסתור את דברי, לומר ''צלצל למשטרה והם יגידו לך שאתה טועה'' זאת בריחה מהמציאות.
ד. להביא את אליאור חן ואת אותה אמא טליבאן כהוכחה לאמיתות דבריך זה פשטני בערך כמו לכתוב שהחילוניים סוטים ולהביא את בני סלע כדוגמה, לא כל המרוקאים פושעים בגלל משפחת אברג'יל ולא כל החרדים דפוקים בגלל מקרה אחד.
ה. אתה מתעלם מהעובדה שרוב מצביעי ש''ס אינם חרדים ובוחרים מסיבות שונות (חברתיות או עדתיות).
ו. לפי הויכוחים פה בין בוחרי מרצ אני מניח שאני יכול לצטט את בן אהרון שאמר אחרי בחירות 77 שעם תוצאות כאלה צריך להחליף את העם.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הסתייגויות [חדש]
דוד מירושלים   יום א', 07/09/2008 שעה 1:21
בתגובה לדוד מירושלים
אה ועוד משהו, איזה מהומה הייתה בארץ אם לא היו מאפשרים ליהודים לפתוח בית כנסת בקופנהאגן או באמסטרדם או בפילדלפיה.
בטוח היו פה צעקות על האירופאיים ועל אנטישמיות וכולי.
יש דברים שמותרים רק במדינת היהודים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הסתייגויות [חדש]
ראובן מירושלים   יום א', 07/09/2008 שעה 8:44
בתגובה לדוד מירושלים
דוד יקירי, במדינת ישראל אין סטטיסטיקה מסודרת המתפרסמת לציבור של נתוני פשע. גם אם תהיה כזו, ברור שבחברה שאינה מעודדת את בניה ובנותיה להתלונן במשטרה הנתונים ממעיטים מאוד מחומרת הבעייה.

לגבי בתי הכנסת, זו כמובן דמגוגיה. יהודים המגיעים לבית כנסת בקופנהאגן, אמסטרדם או פילדלפיה אינם מביאים לשם בצורה המונית ומאורגנת ובאופן קבוע ושיטתי מאות משפחות של מתפללים קבועים שאינם מתגוררים בסביבה. הם אינם רוגמים באבנים אוטובוסים דניים, הונדיים או אמריקניים. הם אינם מעזיים לדרוש מהשכנים שלא לנסוע שם בשבתות ולהטיל בהם חיתולים צואים ולחסום את דרכי הגישה עם פחי אשפה בוערים. אכן, כפי שאמרתי, ישנם דברים שמותרים רק במדינת היהודים. ורק לחרדים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הסתייגויות [חדש]
רואה שחורות   יום א', 07/09/2008 שעה 20:19
בתגובה לראובן מירושלים
אתר אישי
אפשר להוסיף: מונופול קבוע בחוק על נישואים, גירושים, וקבורה (קצת כורסם לאחרונה), שנכפה גם על מי שלא שותפים לאמונתם. סמכות בלעדית למתן אזרחות לפי אמונה דתית, עם קריטריונים שהולכים ומוקשחים לפי ראות עיניהם של אנשים שאינם נבחרי ציבור, וללא פיקוח משפטי. יכולת לשחרר אזרחים משרות צבאי. מערכת חינוך במימון ציבורי אך כמעט ללא פיקוח ציבורי. מנגנונים ממשלתיים ופרטיים לפיקוח כשרות שמפעילים לחצים ואיומים על רשתות שיווק. רחובות עירוניים - שנבנו בכספי ציבור - חסומים לתנועה בשבת.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הסתייגויות [חדש]
שני   יום א', 07/09/2008 שעה 23:10
בתגובה לרואה שחורות
שטויות.

לפחות 90 אחוז ממה שאתה מתאר קבוע בחוק. אם לחילונים היה כל כך בוער לעשות את זה, הרי שהיום ממשלת ישראל הוכיחה שגם חוקי יסוד אפשר לשנות, אז אהלן וסהלן, שיגייסו מספיק ח''כים וישנו את המצב (הרי בינינו החוקים האלו נקבעו בכנסת על ידי רוב של אנשים לא דתיים. אז למה להפוך את זה סתם למזימה של דתיים?)

וחוץ מזה, אף אחד לא הכריח חילונים בירושלים למכור את דירותיהם. רוב מי שעוזב עושה זאת בשביל איכות חיים גבוהה יותר, בשביל עבודה טובה יותר במרכז, ותו לא. רוב התירוצים שזה עקב החרדים באים בגלל שלא נעים לעוזבים להודות במעבר. אם ירושלים רוצה לשמור על חילוניה, הרי שהדרך היא לא על ידי תלישת עמודי עירוב בקריית יובל אלא על ידי הקמת עוד חברת הייטק אחת או שתיים שיעסיקו עובדים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הסתייגויות [חדש]
אורי קציר   יום ב', 08/09/2008 שעה 5:40
בתגובה לשני
אתר אישי
הטיעון שלך בעייתי, שני. הוא אינו מסביר מדוע קיימת נטישה חילונית גם של ערים אחרות בארץ. הוא אינו מתייחס לדינמיקה של שטיפת מוח אנטי-חילונית בחינוך החרדי ושל הפעלת אלימות נגד חילונים המעזים, למשל, לנסוע בשבתות בחלק מצירי התנועה שאינם חסומים לנסיעה. בכלל, כל נוסע חסימת הצירים קיים כמעט אך ורק בישראל. אין הפקעה אלימה כזו של הזכות לתנועה חופשית בכל שעה בשום מקום אחר בעולם.

בבית שמש, למשל, החילונים הופכים למיעוט. זה לא בגלל ש''לא נעים להם להודות'' שהם עוזבים בגלל רצון לחפש רמת חיים גבוהה יותר. רצון לשפר את רמת החיים אינו בושה במקומותינו. זה קורה משום שאי אפשר לזוז במרכז מסחרי מבלי שיעירו לך על דרך הלבוש שלך, על תסרוקתך, על צניעותך וכדומה. זה קורה משום שכאשר אדם נרגם באבנים בשל אורח חייו והוא רואה שהדברים מתרחשים כמעט על בסיס יומי הוא אינו רוצה לגדל שם את משפחתו.

את צודקת בכך שהפוליטיקאים החילונים משפילים מבט מול ההתחזקות התחיקתית החרדית ואינם מעזים לפגוע בה. אבל בין אפיסות כוח פוליטית לבין תופעות אלימות בעשרות מקומות בארץ משתרע עולם ומלואו. ''אף אחד לא הכריח''? אני רוצה לראות אותך מתגוררת במקום בו סתכלים לתוך סל המזונות שאת מביאה מהסופרמרקט ובודקים את כשרותו; במקום בו צועקים עלייך ''שאבעס'' כשאת יוצאת עם משפחתך במכוניתך לבילוי סופשבוע שקט אצל המשפחה בעיר מרוחקת או בפיקניק בחורשה כלשהי; במקום בו בתי הספר והגנים נסגרים בפני ילדייך משום שבגלל הרוב החרדי בשכונה כל הנרשמים הם ילדים חרדיים ולכן אופי הלימודים משתנה ומעתה והלאה ךא יתקבלו כאלה שאינם שומרי שבת, כשרות וכן הלאה פן יחטיאו תינוקות של בית רבן; במקום בו מנפצים או שורפים חנויות שמוכרות, רחמנא ליצלן, מזון שלא עבר הכשרה; במקום בו אינך יכולה לשבת בקדמת אוטובוס - גם אם מאחור הוא מלא לחלוטין - משום שהיא מיועדת לגברים בלבד.

ועוד דבר: התחרדותה של ירושלים באה בד בבד עם כניסתן של חברות הייטק לעיר. באיזור התעשייה בהר החוצבים יושבות עשרות חברות כאלה. זה לא משנה דבר. אלה שעובדים שם אינם יכולים לחיות שם. רבים מהם נסוגים לישובים בפאתי ירושלים (מבשרת ציון, הר אדר, מוצא, מעלה אדומים, גבעת זאב וכן הלאה) משום שעבודה לחוד ומשפחה לחוד. אם אפשר היה לשלב בין השניים הם היו נשארים בירושלים, תאמיני לי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הסתייגויות [חדש]
דוד מירושלים   יום ב', 08/09/2008 שעה 8:11
בתגובה לאורי קציר
אורי לא הגבת לכלום ממה שכתבתי.
ודרך אגב הנה חידה, בכמה עלה אחוז החרדים מאז שנת 95 ועד היום ב''ירושלים המתחרדת''?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הסתייגויות [חדש]
דוד מירושלים   יום ב', 08/09/2008 שעה 12:36
בתגובה לראובן מירושלים
ראובן היקר, אני לא מבין כמה דברים.
אתה אומר שחברה שלא מעודדת את בניה להתלונן אי אפשר לדעת את מידת הפשיעה בה. נסה רגע להעריך, הפשע הוא כמובן דבר רחב מאוד, אבל אם ניקח את הפשעים ה''נפוצים'', עבירות רכוש לדעתי קיימות ברמה זהה לחילוניים אם לא פחות, עבירות סמים הרבה פחות, עבירות של רצח לא קיימות בציבור החרדי, כנ''ל לגבי עבירות של פשע מאורגן ועוד סוגי העבירות ה''מיוחדות''.
עם מה נשארנו?!
עבירות אלימות וגילוי עריות.
אני אינני מעורב בחברה החרדית, אבל לדעתי אולי פה זה באמת תחום שהם כשלו בו כישלון חרוץ, אולי מכיוון שילד בן 18 בחיים שלו לא דיבר עם בחורה הוא מנסה דברים על אחותו?
אין לי מושג וגם אני לא יודע אם עבירות כאלה נפוצות יותר אצל חרדים מאשר אצל חילוניים.
לגבי עבירות של אלימות, דבר שטעון שיפור שם, אבל אני לא חושב שכחברה זו חברה יותר אלימה מהחברה הכללית בישראל.

כן זה לא נעים לבקר בשכונה חרדית, האסתטיקה והניקיון ברחוב הם לא בראש מעייניהם של התושבים.
אבל לבוא ולומר שעם התחרדות של שכונה מגיעה עלייה ברמת הפשע זה פשוט גועל נפש.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כמה הסתייגויות [חדש]
דרור שניר   יום ב', 08/09/2008 שעה 14:01
בתגובה לראובן מירושלים
וכמובן, בקופנהאגן וכו' הם מקימים ומתחזקים את בתי הכנסת מכספם. בארץ זה מתבצע מכספי הציבור, ובמקרים מסוימים (כפר ורדים לדוגמא) באמצעות מימון חיצוני להקמה אך מתוך ידיעה שעול התפעול השוטף יהיה על המועצה המקומית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

למה שינוי נכשלה? [חדש]
אבי   יום א', 07/09/2008 שעה 13:20 אתר אישי
מכיוון שממש לא מזמן היתה פה מפלגה חילונית שקיבלה 15 מנדטים ולא עשתה איתם דבר (חוץ מלאחד את מודיעין עם מכבים ורעות...),
נשאלת השאלה מה ייצא לי/לנו מתמיכה במפלגה חילונית חדשה? מה צריכה להיות האג'נדה שלה כדי לזכות בתמיכה לאורך זמן של הציבור החילוני, וכדי להילחם בהצלחה בחרדים.
לי אין תשובה כזו, אבל אני מבטיח הצבעה פבלובית לכל מה שיריח רעננות :)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מאמר נכון - הציבור הרחב אדיש [חדש]
רמי   יום א', 07/09/2008 שעה 14:25
לצערי הרב המאמר נכון ,אך הכל מתחיל מדמוגרפיה. תוך 15-20 שנה יהיה פה ראש ממשלה חרדי/דתי.
חייבים להפריד את הדת והמדינה בדיוק כמו בטורקיה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

פתור את הבעיה של החרדים [חדש]
אליצור סגל   יום ב', 08/09/2008 שעה 11:10
בתגובה לרמי
לק''י במקום להקים מלפגה חילונית פתור את הבעיה של החרדים - אם תדאג להם לדיור זול הם יבואו לשם.
כך הם יתנקזו מהמקומות שבהם את הלא רוצה לראות אותם.
השאלה איפה הם יכולים לגור בלי שתרדוף אחריהם.
אליצור
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

פתור את הבעיה של החרדים [חדש]
אורי קציר   יום ב', 08/09/2008 שעה 12:13
בתגובה לאליצור סגל
אתר אישי
הם כבר גרים בהרבה מקומות שבהם איש לא רודף אחריהם. שוב: בית שמש, מודיעין עלית, ביתר עלית, עמנואל, אלעד, רכסים. באמת שלא חסרים מקומות כאלה. הדיור שם זול מאוד, תאמין לי. ובכל המקומות תמצא את אותן הבעיות: גטואיזציה מרצון, חוסר נכונות לקבל את האחר (החילונים, במקרה הזה, אבל גם לא מעט דתיים-לאומיים מספרים על תחושות דומות), אלימות גוברת (כולל בתחום הפלילי) וכדומה. פרנסי הקהילות אינם מעודדים יציאה לעבודה וכך גןבר העוני ומתפתחת תרבות התיחמון. הלימודים הם לימודי הלכה בלבד וכך הם אינם מקבלים הכשרה לשום עיסוק אחר בחברה האזרחית. המפלגות המייצגות אותם אינן מאפשרות הכנסת לימודי ליבה, כגון מתמטיקה, אנגלית, היסטוריה ואזרחות.

ההשלכות ברורות: בהיעדר כוח אדם מיומן חברות אינן מקימות סניפים ואזורי תעשייה בקרבת הערים האלה. בהיעדר הכנסה קבועה רבים מהם מהגרים לערים בעלות ריכוז חילוני גבוה. שם יש סיכויי תעסוקה גבוהים יותר אבל אי-הנכונות לקבל את השונה נותרת על כנה. כך יוצא שתרבות הגטו האלים המיוצאת מהערים הגדולות אל מרכזים חרדיים חוזרת במלוא עוצמתה אל הערים המעורבות עצמן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

פתור את הבעיה של החרדים [חדש]
אליצור סגל   יום ג', 09/09/2008 שעה 9:56
בתגובה לאורי קציר
לק''י
אורי,
אני מסכים עם חלקים נרחבים מהביקורת שלך על החרדים.
אבל, לחרדים אין איזה מזימת התפשטות נוסח הפרוקטוקולים של זקני ציון.
הם זקוקים לדיור וזו הסיבה להתפשטות שלהם. למשפחה החרדית מממוצעת יש שמונה ילדים כך שבדור הבא יש צורך בעוד שמונה דירות. זו חשבון פשוט. כל המקומות שמינת אינם מספיקים כדי לטפל בעודפי הילודה.
פרויקטים מתאימים יפתרו את הבעיה גם לך גם להם.
גם ביתר הבעיות שאתה מציג צריך לטפל ואפשר למצוא שותפים לכך בקרב החרדים - אבל כתיבה המציגה אותם כבעלי תוכניות התשלטות אינה מואילה לא לך ולא להם.
אליצור
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

פתור את הבעיה של החרדים [חדש]
ארנון   יום ג', 09/09/2008 שעה 20:34
בתגובה לאליצור סגל
זו הסיבה שאני מאמין שגם מפלגה חילונית חדשה שתקום, אם תקום, תתרסק תוך זמן לא רב. ההתייחסות לחרדים ולדתיים כבעלי תוכניות השתלטות מרתיעה יותר מאשר תורמת (וגם אם לא כותבים את המילה הזו בטון שלילי, זה בהחלט מורגש בסאב טקסט.

גם בעלי ברית טבעיים חשובים לעניין כמו הפרדת דת ומדינה (כמו השמאל הדתי) נרתעים כאשר משתמשים במינוח כזה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בעוד 20 שנה [חדש]
לא חרדי, גר ליד חרדים   יום ב', 08/09/2008 שעה 16:17
קשה מאוד להתווכח עם הנתונים והדמוגרפיה.
בעוד 4 שנים מהיום צופים כי אחוז התלמידים החרדים והערבים בגילאי בית הספר היסודי יעבור את מחצית מכמות התלמידים בישראל.
תוך עשרים שנים יהוו שני הציבורים האלה יותר ממחצית האוכלוסיה בישראל. במידה והמאפייים הסוציואקונומיים של שני המגזרים הללו ישארו דומים למצבם היום, אנו צפויים להתרסקות של מדינת ישראל.

הגמד החילוני לא יוכל לסחוב ענק דו-ראשי שאינו עובד, אינו לומד (לימודים מועילים) ואינו תורם דבר לחברה ולקהילה לאורך זמן. הגירה של צעירים חילוניים ובריחת מוחות היא תופעה שקיימת ומתרחבת כבר היום. בארץ ישארו רק המבוגרים, החולים והעניים.

הינה לכם העתיד. עם שינוי או בלי שינוי, נראה שהשחצנות הפוליטית שמפגינים החרדים היא לא בלתי מבוססת. גם הם יודעים לקרוא את המפה ואפשר להגיד שהם כבר טועמים את הניצחון.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מה הוא איום ומה לא? [חדש]
דב שטיין   יום ד', 10/09/2008 שעה 12:26
הפחד מן החרדים פשוט מאבד פרופורציה. אורח החיים החרדי אמנם ירצה לכפות נורמות חיים אבל גם החילונים עושים זאת. למשל לאנשי ש''ס אין שום בעיה לשאת אשה שניה ובעצם כך גם לחרדים האשכנזים (בצורה זו או אחרת) העובדה הינה שיש כפיה דתית על החרדים לחיות לפי נורמות חילוניות. ומדוע לא ייתכנו שינויים בנורמות החיים כתוצאה מן השינוים הדמוגראפיים הריאליים. מה שמעניין הוא שמה שנכנס לראש הוא פחד משינויים כאלו ולא פחד מבעיה דמוגראפית הרבה יותר קשה. המיעוט הערבי גדל כאן בקצב אדיר. הערבים בכל הארץ נוהגים בנישואין פוליגמיים עם נשים מעזה והגדה בעידוד מעשי של המימשל. הם מממשים למעשה אט אט את זכות השיבה. הם משתלטים על אדמות מדינה וגם על אדמות פרטיות של יהודים בחסות פסיבית ולעיתים גם אקטיבית של המשטרה. חרדים לא עושים זאת. כנופיות חסות בדוויות שורצות בכל הדרום כשהמשטרה רועדת מהם מפחד למרות מצגי השווא שלה. לא מכבר גרשו כבר גם הדרוזים את אחרוני היהודים מפקיעין. המשטרה נכשלה במניעת הפשיעה הזו ואף העלימה עין מקריאות המצוקה של היהודים שם לפני שנאלצו לברוח משם בלחץ של הפעלת נשק חם נגדם.החרדים לא מוצצים את הביטוח הלאומי כפי שהערבים יודעים לעשות זאת. היינו מחצית מתשלומי ההעברה של הביטוח הלאומי הולכים למיגזר הערבי. אם הערבים יהיו כאן רוב אזי יש להניח שגורלם של כל היהודים יהיה הרבה יותר גרוע ממה שיהיה גורלם תחת שלטון רוב חרדי. החרדים יתייחסו לחילונים כבני עמם, הערבים , בלשון המעטה... ,כנראה שלא!!!. אני מציע להחביא היטב את סכיני השחיטה... כדי שלא יסתובבו מיותרים כאלה
בעצם הריבוי החרדי הינו התרוה היחידה לאפשרות שמדינת ישראל תשאר ישראלית. לכן הייתי אומר שאת כל האנרגיה כנגד החרדים צריך לגייס כדי לעזור להם. בעצם בנסיבות הדמוגרפיות הנוכחיות הם הם מלח הארץ של היהודים. צריך שתקום מפלגה חילונית שתרכז את כל הכוחות החילוניים לכיוון של סיוע לדמוגרפיה יהודית לשם קיומם הפיזי של החילונים לפני שישחטו את החילונים בני הברית הפוליטית העכשוות היינו הערבים. קצת פחות שנאה לבני עמנו ועיניפ מפוקחות לתהליכים המתרחשים בארץ. לא זו אף זו. למשטר החילוני בארץ אין פתרון לקונפליקט עם הערבים. לחרדים יש. היחס של האיסלאם למדינהגרוע משום שבין השאר המדינה נתפבת כמדינת כופרים. ואילו מדינה חרדית לא תתפס כך בעיני האיסלאם. ומי שמכיר קצת את הקוראן והאיסלם מבין זאת. מאידך לחרדים לא יהיו עכבות ''מוסריות'' מלטפל בטירור בכפפות ברזל יעילות.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תמונה אחת שווה תרי''ג מילים [חדש]
אלכסנדר מאן   יום ד', 10/09/2008 שעה 23:50 אתר אישי
האם יש כלל חילונים בישראל?

[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

כולנו דתילונים! [חדש]
אליצור סגל   יום ה', 11/09/2008 שעה 8:47
בתגובה לאלכסנדר מאן
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אכן רובכם דתילונים [חדש]
אלכסנדר מאן   יום ה', 11/09/2008 שעה 9:48
בתגובה לאליצור סגל
אתר אישי
זה בדיוק העניין: רובכם המכריע אכן מקיים תפישת עולם דתילונית, וכדאי להכיר בכך בלב חפץ מאשר לפלבל בעניים תוך השמעת קינה ו/או קול זעקה על 'השתלטות החרדים' או מיני קומפוזיטום אחרים בתחום. החרדים, מבחינה זו, אוחזים באשכיה של החילונות הציונית-יידישקאית שכן הם מגדירים בתת המודע הקולקטיבי את יכולת ההשתייכות לקבוצה היהודית.

לשון אחר: החרדים הם 'הדבר לכשעצמו' אליבא דקאנט, והם אלו המגדירים את גבולות יכולת ההשתייכות לרזון ד'טרה הישראלי; עובדה היא שמדינת ישראל מסרה בידם את המפתח לכלל חוקי האישות, הגדרת זכאות יכולת השימוש בחוק השבות, ועוד [1].

ארגו: יש הרבה מן הצביעות בדרישה למפלגה 'חילונית', אשר אינה אלא אלמנט דתילוני שמחפש כל פעם מחדש ל'חילוני'. אם אינני טועה הרי שברגעי האמת של הצבעה קובעת לגבי נישואים אזרחיים כשלו מר''צ ושינוי בשיבתן בקואליציה זו או אחרת, וכדאי לעקוב אחרי התירוצים שהועלו בנדון.

מפלגה חילונית חדשה לא תהיה טובה יותר במאומה בנקודה זו, שכן ככל מפלגה 'חילונית' אחרת בישראל לא תרצה באמת להתעסק עם תפוח האדמה הלוהט, אלא להשהות ככל האפשר את ההחלטה ולדחוק את הקץ, כפי שדבר זה נעשה כמעט בכל תחום אפשרי במדינת ישראל.

___________________________________________

[1] החרדים הם גם הערובה הטובה ביותר נגד שילובם של מיעוטים במדינת ישראל, שכן ישראל מחולנת לא תוכל למנוע זאת לטווח רחוק, היינו לשמור על מדיניות-היידישקייט במעין רזולוציה חילונית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אכן רובכם דתילונים [חדש]
אליצור סגל   יום ה', 11/09/2008 שעה 11:50
בתגובה לאלכסנדר מאן
לק''י
אלכס - הרי אתה יודע שאני אישית אינני דתילוני - אבל ברמה הציבורית אני באמת חושב שהדתילוניות היא הדבר הראוי.
ולטעמי עדיף היה אילו היו בדומה למצב בארה''ב מפלגה שמרנית דתילונית, ומפלגה ליברלית מאשר המצב היום של מפלגות חרדיות,דתיות, חילוניות, מסורתיות וכד'.
בקיצור - כולנו דתילונים.
אז שנה טובה לכל היהודים.
אליצור
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

העולם הדתילוני לבקשתך [חדש]
אלכסנדר מאן   יום ה', 11/09/2008 שעה 13:02
בתגובה לאליצור סגל
אתר אישי
אני מסכים בנקודה זו עם רוב קביעותיך, שפירושו:

-- אני יודע שאינך דתילוני [1]; אתה אדם דתי, וגם אוחז בתואר רב.
-- אני מסכים שעדיף מפלגה דתילונית-ממלכתית על פני מפלגה חרדית-סקטוראלית.
-- רובם המכריע של תושבי ישראל ממוצא יהודי – הנם דתילונים.
-- לישראל היהודית והדמוקרטית אין ברירה אלא להיות דתילונית – שכן מיקומה הגיאוגרפי אינו מאפשר פתרון אחר.

אינני מסכים לאימוץ השיטה האמריקאית, שכן אין היא מתאימה לישראל בשום צורה שהיא. הדבר האפשרי היחידי לתיקון רעות בפוליטיקה ישראלית הוא העלאת אחוז החסימה ל- 5, לדוגמא.

---------------------

[1] נשאלת השאלה 'מיהו דתילוני'? לשיטתי אדם ישראלי דתילוני אמנם אינו מקיים מצוות ביום יום, אך שומר על כשרות, יום כיפור, נישואים דתיים, מילת בניו, קבורה דתית, טקסי בר ובת מצווה, מקיים את ליל הסדר – ובעיקרון נוטה לקבל את הסטטוס-קוו לשיטת בן גוריון וממשיכיו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

עמי איילו מוצא פתרון [חדש]
אליצור סגל   יום ה', 11/09/2008 שעה 13:14
בתגובה לאלכסנדר מאן
לק''י
בנתיים עמי איילון מוצא פתרון לבעית העוני של החרדים - להגדיל את מספר החרדים בשרות הציבורי פי עשר.
אליצור
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תמונה אחת שווה תרי''ג מילים [חדש]
אליצור סגל   יום א', 14/09/2008 שעה 21:44
בתגובה לאלכסנדר מאן
לק''י
שרות בצבאות ה' של חב''ד יוכר כשרות בצה''ל
אליצור
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תמונה אחת שווה תרי''ג מילים [חדש]
אלכסנדר מאן   יום א', 14/09/2008 שעה 23:18
בתגובה לאליצור סגל
אתר אישי
ואידך זיל גמור.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בלי ידען התכמן בבקשה [חדש]
יהודי פשוט   יום ג', 16/09/2008 שעה 14:47
כבר במאמר על המוסר היהודי כתבתי לך מידע אמיתי מגוף ראשון על ידען וכל מי שרוצה יכול לעיין שם ולהבין מהיכן השקר והרצון שלו 'לשינוי' צמח. אנא למען הציבור והרמה של המאמרים תפסיק לעשות לו פבליסיטי. בתודה
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בלי ידען התכמן בבקשה [חדש]
אורי קציר   יום ד', 17/09/2008 שעה 9:34
בתגובה ליהודי פשוט
אתר אישי
ידען כתב מאמר מנומק המפנה למקורות השעליהם הוא מבסס את טיעוניו. כל מי שיגיש לי מאמר בעניין דומה וברמה דומה יוכל לקבל כאן במה. מעבר לכך, הניסיון שלך להכתיב לי מה לפרסם באתר הפרטי שלי הוא חצוף במיוחד. אל תחזור עליו, בבקשה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בלי ידען התכמן בבקשה [חדש]
גם יהודי פשוט   יום ד', 17/09/2008 שעה 15:34
בתגובה לאורי קציר
מר קציר
אין לי שום עניין לצנזר אותך ,מה שאמרתי הוא שהפרסום של אותו ידען כראש כולל לשעבר הוא שקרי,הנ''ל חצה את הקווים מכיוון שלא קיבל מינוי שכזה שנפשו חשקה בו וזה פוגם ברמת האמינות שלך להמשיך ולהציג אותו כך,ובוודאי כל המבין יבין לאן יפרשן ידען את רצונותיו ובשביל לענות כראוי צריך הכרה הבנה וידע שייתכן שמן הראוי לעשות זאת ואולי כך אעשה ,אני סמוך ובטוח שהאמינות חשובה לך אחרת לא היית טורח לפרסם דברים,לכן תשמח שמסירים תקלה מתחת ידך כדי לשמור על דיון אמיתי בכל נושא ללא כחל ושרק
בברכת שנה טובה
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

שוק [חדש]
SilentMike   יום ה', 18/09/2008 שעה 21:48 אתר אישי
זה מה שמתאר את הרגשתי למקרא אוספף הידיעות שהבאת כאן. ידעתי כמובן אבל לקבל את כולן ביחד...

אבל יש לי בעיה עם הסיפא. הכוח של שינוי היה שהיא הבליטה את האג'נדה החילונית מעל הכל. מפלגה לא יכולה להדגיש את כל האג'נדות. היא לא תקבל מספיק קולות כי כל אחד יחלוק על משהו והיא גם לא תצליח להשפיע באג'נדה החילונית בגלל האג'נדות האחרות (ראה מה שכתבת בעצמך על מרץ וישראל ביתנו). מפלגה חדשה צריכה להיות שינוי+.

היא צריכה להדגיש ערכים ליברליים, הפרדת הדת מהמדינה וביטול של כל ההטבות לחרדים. בענייני חוץ ובטחון היא צריכה, כמו שינוי, להגדיר את עצמה כפרגמטית מתונה וללכת עם ראש הממשלה. רק ככה זה יכול לעבוד.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
חרדית   יום ד', 24/09/2008 שעה 18:42
את החרדים חנקו. לא נתנו להם שכונות שלהם לבנות.
את הבתים תיווכו להם החילוניים תושבי השכונה בכסף מפוקפק
הפקיעו את מחירי הדירות
ואחר הכל
הם מיוצגים כגנבים מוצצי דם
ריח של אנטישמיות נודף מכם אחים תועים
לכל אחד יש קרוב חילוני ובחיי היום יום חיים איתם יפה
הולכים לשמחות איש לרעהו
מי לימד אותנו לשנוא כך
מי
אנחנו הורסים את עצמנו במדינה הקטנה הזאת והיחידה בתבל שיש לנו
השקיטו את הרחוב
אחים אנחנו
למענכם
למען הדור החדש
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
לא חרדי, גר ליד חרדים   יום ה', 25/09/2008 שעה 15:30
בתגובה לחרדית
אנחנו לא אחים.

החרדים רוצים להכרית את אורח החיים החילוני ולהטמיע את היהודים החופשיים בתוך התפיסה החרדית של היהדות. החרדים לא מוכנים לקבל את היהודים החילונים כקבוצה לגיטימית.
הבעיה היא שהחילונים לא מבינים זאת ומנסים ''להבין'' את החרדים בעוד שמצב הפוך לא מתקבל על דעתם של האחרונים.

ולמה זה תמיד כשעולה טענה כלשהיא כנגד חרדים נשלפת האשמת האנטישמיות? מה קרה? החרדים הם מעל לכל ביקורת?
לכו אתם והצדקנות שלכם ותעזבו אותנו בשקט!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לחרדית [חדש]
איציק הראל   יום א', 05/10/2008 שעה 0:45
בתגובה לחרדית
חרדית יקרה,
אני יכול להבכים איתך שהרבה מתעמולת הבחירות של שינוי בעברה, נדף ממנה ריח לא טוב ואף על הגבול של הדר שטרימר הנודע לשמצה.

יחד עם זאת,
ישנם כמה נקודות שלא נוכל להתעלם מהם:
1. החרדים לא מכירים בסמכויות מדינת ישראל. אלא בהלכה. הם שכחו מזמן שגם בתקופת ההלכה היה את משפט המלך שמשמעותו חוק וסדר (בתקופת הראשונים הם אף התירו להרוג רוצחים למרות שבדין תורה אסור, הם אף התירו עדות מפי אשה וגם משאר הפסולים לעדות). החרדים מתעלמים מכך לחלוטין.

2. החרדים שכחו מזמן את הערך של ואהבת לרעך כמוך. הם מפרשים את המילה ''רעך'' - שומר מצוות וכל השאר לא מחוייבים בכך.

3. אלימות היא מנת חלקה הגדול של הציבור החרדי בכל מה שלא מתאים להם. כמו המתנחלים הקיצוניים. שריפות פחים במאה שערים, הפגנות שבת הגובלות בחילולי שבת המוניים שהם יוצרים. שריפת חנויות בכיכר השבת ועוד.

4. הגזענות בקרב הציבור החרדי בין אשכנזים לספרדים, הנה תופעה פסולה שממשיכה להתקיים תוך כדי מציאת אלף ואחד תירוצים לתופעה.

5. הרבנים החרדים כבר לא בעלי השפעה כבעבר והם נגררים אחרי הציבור. הם מפולגים - ראי מה קורה בישיבת פונוביז', האלימות בין המחבלים והשונאים (כך הם נקראים, לא פחות).

6. החרדים שלא מכירים בסמכות הרבנות הראשית, השתלטו על המנגנון ועושים את המוות לכולם. הם כמובן לא אוכלים הכשר ''הרבנות'' כיוון שזה ממש טרף אבל מכחריחים את כולם להעסיק משגיחי כשרות.

7. בחורי הישיבה והאברכים לא חונכו מעולם לתת. אין בליקסקון תרומה לקהילה, נכון, יש גמ''ח וצדקה ועזרה לזולת, אבל אין נתינה לסביבה. בחורי ישיבה לא מנקים את השירותים, את החדרים ובוודאי שלא עושים תורנות מטבח. לשם כך יש את הפועלים שאינם לומדים. זוהי תפיסת עולם מעוותת.

נכון, גם החילונים אשמים בכך שהחרדים עניים. אני מחכה ליום בו יצהירו בישראל כי שירות בצה''ל אינו חובה (כמובן, מי שישרת יקבל הטבה במס הכנסה לכל חייו, הנחה ברכישת דירה ועוד) וכך יוכלו רוב החרדים שיושבים בכולל ומחממים את הכסא או עובדים בשחור מפחד הצבא, להכנס לשוק העבודה, להתחיל לחיות וללמוד מתוך רווח ולא דחק.

ההתעקשות הבלתי פוסקת של החילונים על גיוס כולם לצבא הוא בעייתי. גם לשירות לאומי לא ילכו החרדים מאותה סיבה - הם אינם מכירים במושג ''לאומי'', ובכלל יש להם בעיה עם המושג ''חובה''.

ביום שיוותרו לציבור החרדי על השירות הצבאי, הרבנים יתחרפנו, היום הם שולטים בכולם בזכות הצבא.
בחור שאין לי אישור מראש הישיבה מגוייס ישר לצבא. וכך שולטים הרבנים, יוצרים ספירלת העוני באדיבות צה''ל ובעזרת כולנו.

כמובן,
תנאי לפטור אותם מהצבא צריך לבוא לצד חוק הפרדת דת ממדינה, באופן שלא יחוקקו חוקים דתיים. הרבנות תנהל רישום נשואים למעוניינים בכך בלבד. אני בטוח שגם החרדים יהנו מכך כמו בארה''ב.

עד אז,
הטיעונים שלך הם פופוליסטיים, סתם סתימת פיות, יש ביקורת רבה על הציבור החרדי ודברים צריכים להיעשות שם.

שנה טובה
איציק
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא מבין [חדש]
אייל טנדלר   יום ו', 03/10/2008 שעה 0:15
אני סופית אבל סופית החלטתי, אין צורך לדבר עם אנשים
בכל הנוגע לדת, אנשים הולכים בדרכם ( בד''כ בדרך של הוריהם) ולא ניתן לשנות אותם,אבל שוב, למה צריך לשנות מישהו? לא צריך, רק רוצים שקט, יש יותר מידי התערבבות של דת במדינה וכמו כל דבר בחיים, יותר מידי זה לא תקין

טנדלר בת''א עם אוזניו המצלצלות
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תשובות [חדש]
חני   יום א', 05/10/2008 שעה 10:42
1. לחרדית המנותקת מהמציאות:
''כל אחד יש קרוב חילוני ובחיי היום יום חיים איתם יפה
הולכים לשמחות איש לרעהו'' - לכ''א מאתנו יש קרוב חילוני (לי יש בת פנאטית שגרה אצלנו מחוסר ברירה, על חשבוננו). לא חיים אתם יפה ולא הולכים לשמחות. בשמחות שלהם לא נוכל לשבת יחד ולשמחות שלנו הם לא ילכו מהסיבה ההפוכה).
''מי לימד אותנו לשנוא כך''? אתם. כאשר הייתי ילדה אהבתי את הדתיים וחשבתי שהם צדיקים. אח''כ ראיתי ידיד שנהרג על אופנועו בגלל שרשרת שבת שלא ראה על הכביש.. זאת היתה ההתחלה.
2. מר''צ עבדה עבור העניים והם הצביעו בהמוניהם עבור ש''ס והליכוד.
3. לשושי: את חושבת לעבור לצד האפל? בבקשה, בבקשה בואי אלי הביתה. ראי איך חיים אלו שעברו. חיי החרדים מלידה טובים לאין שיעור. את תהיי מוקצה גם בענייני שידוך.
4. הכפשת ידען היא ''שטיקים'' מוכרים אצל החרדים. מי שלא מוצא חן בעיניהם - אמא שלו ערביה (פרס), בנו חזר בתשובה (שולמית אלוני), ''תהיה חגיגה ענקית כששולמית אלוני תלך לעולמה'' ועכשו ידען. ראיתי מכתב תודה שנשלח לרב ידען עבור שירותיו. הרי ברור מאליו שהם יזרקו חיתולים צואים על כל מי שמאיים עליהם. בעיקר מי שמכיר את ה''מאטריה''. על ה''חילונים, אבל...'' אפשר לעבוד ולמכור להם לוקשים, אבל זה לא עובד על הגברת אלוני והאדון ידען.
שיהיו רק בריאים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

תשובות [חדש]
גם יהודי פשוט   יום ג', 07/10/2008 שעה 19:55
בתגובה לחני
חני יקרה

תסלחי לי אבל אני מכיר אישית את נושא ידען ''המהולל'' ולא באתי להכפיש אותו אלא להעמיד דברים על דיוקם שלא ינסה ויתיימר להיות מה שאינו,ותדעי לך שאם תתנו לו לשחרר את חרצובות לשונו מספיק זמן ,תהיינו כולכם מעוד כמה יומרנויות של ''הראש כולל'' לשעבר.אתם פשוט לא מבינים איזה בדיחה זאת למי שמכיר אותו,ובעצם את צודקת לא חפץ ''ביקרו''
נכון,עוד אחד כזה שמנסה להתרומם ע''י שנאה והוא עוד יודע את זה מהמקורות כמו שכתבתי כבר ,
גמר חתימה טובה גם לך ולכל היהודים אפילו לכאלה שלא אוהבים יהודים
:))
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

מלחמת דת [חדש]
gals69   יום ב', 06/10/2008 שעה 10:07
רוב העם בארץ מקורב לדת שומר על חלק ממנה לפחות ומרגיש שהיא חלק מהזהות שלו,כל מלחמה שמוגדרת כחילוני מול דתי יוצרת בעיה להרבה אנשים להזדהות כי הם מרגישים שתוקפים חלק מהזהות שלהם.לכן יש צורך להילחם בתופעה של ניצול החוקים והמשאבים על ידי כל הגורמים והאירגונים(כולל חילוניים שעושים את אותו הדבר רק שאצלנו הם נקראים אנשי עסקים)וצרוף גורמים דתיים שגם הם לא אוהבים את מה שהם רואים(בעיקר חובשי כיפות סרוגות ותאמינו או לא רובם לא יושבים בשטחים)כך שהמלחמה תהיה נגד שחיתות בכל המגזרים רק אז יש סיכוי כלשהו להצלחה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לחילונים אנחנו בקרב אבוד מראש [חדש]
דוד   שבת, 11/10/2008 שעה 2:01
לצערי מילד אחד או שתיים במשפחה חילונית, לעומת פריון של כ-‏8 ילדים למשפחה חרדית. העתיד לא מבשר טובות.
כנראה שתוך מספר שנים לא מבוטל תורגש החרדיות בערי ישראל.
כבר היום אשדוד כמעט חצי חרדית ,בית שמש כמעט חצי חרדית.
נתניה חלק לא קטן חרדי, פתח-תקווה כנ''ל, ארד כנ''ל.
כנראה תוך 20 שנה יהיה פה ראש ממשלה חרדי.
המדינה הולכת להתרסקות חברתית וכלכלית.
כמה כבר מעמד הביניים יוכל לשאת את האוכלוסיה החרדית על גבו,בקיצבאות וכיוצא בזה.
כנראה לצערי ילדינו כבר יהגרו מפה לחו''ל.

חילוני ששירת שלוש שנים בצבא ,נשוי + 2 ,עושה מילואים, עובד ומשלם מיסים, לוקח משכנתא מטורפת לכל החיים כדי שישיג דיור, ובסוף ש''ס מבקשים דיור מוזל לחרדים,וקיצבאות ילדים שכמובן הוא לא יזכה לראות אותם (אתם יודעים שתי ילדים)

כל פעם מחדש שאתה מסתובב בירושלים ואתה רואה מה הם עשו לה ,אתה ממש בוכה. איזה עיר יפה זו עם פוטנציאל אדיר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לחילונים אנחנו בקרב אבוד מראש [חדש]
אדר לוי   יום ג', 30/12/2008 שעה 0:54
בתגובה לדוד
יהי רצון שתחזור בתשובה!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

דוגמה נוספת [חדש]
לא חרדי, גר ליד חרדים   יום ב', 13/10/2008 שעה 15:42
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©