עצות לנשים (חלק א')/ דייב בארי
יום ו', 11/01/2008 שעה 14:47
יום שישי הוא יום של דייטים. גברים ונשים יוצאים בחברת בני ובנות זוג למסעדות, למועדוני ריקודים, לבתי הקולנוע, לצעידה על הטיילת, להתעלסות של לילה קר במכונית. ביום אשר כזה רק מתאים הוא להעלות לכאן פרק מאחד מספריו הידועים של ההומוריסט האמריקני דייב בארי. הלה הפך כבר לפני עשרות שנים את מערכת היחסים בנשית-גברית למטרה לשנינויותיו ולמצבים האבסורדיים אותם הוא מתאר. הפרק הזה, הנטול מספרו של בארי ''המדריך השלם לגברים אמיתיים'', מוקדש לכל אישה שאינה מבינה מתי יתפוס סוף סוף הגבר שאיתה שמערכת היחסים שלה איתו כבר עברה מזמן את קו הרצינות ויש לחשוב על הצעד הבא; ולאותם גברים שאינם מסוגלים לקלוט מה רוצה מהם הבחורה הזאת שאיתה הם יוצאים כבר...המממ...כמה זמן בדיוק? מאז הפעם ההיא שהתקלקל הקרבורטור בסובארו, לא?דייב בארי הוא אולי ההומוריסט האמריקני הידוע ביותר בעולם. משהו דומה למה שהיה ארט בוכוואלד בדור הקודם. בארי מושך אחריו קהל קוראים עצום בעזרת סגנון כתיבה ישיר, פשוט אך לא עממי. טוריו הפופולאריים בעיתונות הארצית מתבססים על תקריות ותופעות אמיתיות בעלות פוטנציאל להומור, כגון אסלות מתפוצצות, כנקודת מוצא לטור. בארי נעזר רבות למטרה זו בצבא של ''קוראים ערניים'' השולחים לו פריטים רלוונטיים מהעיתונאות. הוא הפך את הביטוי ''אני לא ממציא את זה'' לחלק בלתי נפרד מהשפה היומיומית.


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 


 
 
לחץ כאן להמשך
הספר המדריך השלם לגברים אמיתיים, מאת דייב בארי, יצא לאור בשנת 1995 ותורגם לעברית ב-‏1998 בתרגומה של אינגה מיכאלי. הספר יצא לאור בישראל בהוצאת אריה ניר, כפר סבא, כחלק מסדרה של תרגומים של ספרי בארי לעברית. עורכת הסדרה: רחל הלוי.


[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
אהההה [חדש]
מתלהבת   יום ו', 11/01/2008 שעה 17:19
אהההה, עכשיו הבנתי....
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

למה? [חדש]
yigal laviv   יום ו', 11/01/2008 שעה 19:42
אורי
כמו יתר הקטעים שאתה מביא, זה טוב. בשאלה שעולה כל הזמן כשאני קורא קט זה אור אחר,היא למה?האופייני לכמעט כל הדברים שאתה מביא בבלוג הוא שאין להם שום קשר לאירועים הקורים לבני האדם בכלל,לישראלים בפרט. הקטע הנוכחי של דייב בארי ייתכן שנזכרת בו בגלל רצונך לאותת משהו למישהו קרוב לך.קטע אחר ייתכן ונזכרת בו והבאת בו סתם כי נתקלת בו וחשבת שהוא מעניין אותך ולכן יעניין אחרים.
תמיד הפוסטים מעניינים. כמעט תמיד הם לא רלבנטיים לכלום שקוראיך יכולים לקשר אותו לקטע.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

למה? [חדש]
אורי קציר   יום ו', 11/01/2008 שעה 19:58
בתגובה לyigal laviv
אתר אישי
יגאל, אני מביא לכאן כמעט במדויק מה שאתה מביא לבלוג שלך. בהבדל אחד משמעותי: הטעמים וההעדפות שלנו שונים אלה מאלה. אגב, ממש לא נכון שאינני נוגע בדברים אקואליים. אני נוגע בהם לא מעט, אבל זה אינו המוטיב המרכזי של הבלוג הזה. יש כמה אלפי בלוגים בישראל שעוסקים באקטואליה כמעט מכל זווית וצורה, כך שעוד אחד לא יעלה ולא יוריד. אני משתדל לתרום כשיש לי משהו מקורי לומר.

אבל המוטיב המרכזי כאן, נכון, הוא הרחבת היידע. שוב: לא ניתוח היידע הקיים, אלא הרחבתו. המשותף לכל הקטעים שאני מפרסם הוא שהם מעניינים אותי. אני לא מביא קטע הומוריסטי על יחסי גברים ונשים כדי לאותת למאן דהוא, אלא כי הקטע שיעשע אותי. הוא חכם ומצחיק. כשאני רוצה למסור דבר מה למאן דהוא אני עושה זאת במפורש. שתילת רמזים בטקסטים שכל דכפין יכול לראותם אינה דרכי.

וזה אחד הדברים שקצת מטרידים אותי במה ששאלת: מדוע משהו שאני כותב כאן חייב להיות מקושר לחווייה אישית כלשהי, או למשהו ספציפי שקשור ל''בני האדם בכלל וישראלים בפרט'', כדבריך? מדוע הוא אינו יכול להיות סתם משהו שנהניתי ממנו ושאני רוצה לחלוק אותו עם הכלל, כמו שיר טוב, סרט טוב, עמדה כלשהי בנושא רלוונטי?

שלא לדבר על כך שקטע זה הוא אקטואלי דיו משום שהוא נוגע למשהו שמעניין את מירב האוכלוסיה בארץ: יחסי המינים. אבל אולי לא לכך התכוונת. אשמח אם תפרט יותר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
שרה שורצשילד   יום א', 13/01/2008 שעה 2:48
תשמע, התפיסה שלו מאד סטריאוטיפית, גם אם היא נכונה לגבי רוב אוכלוסיית הנשים בעולם המערבי (ובדיוק בגלל זה אתם הרי מוצאים את כתיבתו משעשעת).

אני, למשל, אישה סטרייטית בת 36, וכמעט כל מה שנכתב על רוג'ר (כאן אני מוכרחה להודות שלא היתה לי סבלנות לקרוא עד הסוף)- כאילו נכתב עליי ולכבודי; אין לי שום חפץ במערכת יחסים ובזוגיות מחייבת משום סוג, וכאשר יצאתי עם גברים שיזמו את שיחת 'יחסינו לאן' המפורסמת (שאיליין מנסה ליזום בטקסט שצירפת)- תמיד הגבתי כמו רוג'ר, מחשבותיי נדדו למוסך ולחשבון החשמל, למספרה, ללימודים ולפאב....שיחת 'יחסינו לאן' היתה גם זאת שהביאה כמעט תמיד לניתוק חד צדדי של הקשר מכיוונִי.

אז יש להתייחס לטקסט בתור סתם טקסט מבדר (בעיניי הוא אפילו לא מבדר), כי זה לא בדיוק ככה. כלומר ממש לא...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אבי   יום א', 13/01/2008 שעה 21:47
בתגובה לשרה שורצשילד
לי היה ברור מההתחלה כשיצאתי עם מי שעכשיו חברתי שאני במערכת יחסים איתה וברור שהייתי מחויב לה מההתחלה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
שרי שורצשילד   יום א', 13/01/2008 שעה 22:04
בתגובה לאבי
נו אז אתה רואה- חיזקת את דבריי; הכתיבה שלו סטריאוטיפית, מכלילה שלא בצדק, ורבים מאד הם היוצאים מן הכלל, בקרב שני המינים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
אורי קציר   יום א', 13/01/2008 שעה 22:19
בתגובה לשרי שורצשילד
אתר אישי
שרי, זו סאטירה. מניסיוני הפרטי, אין כמעט אישה שיצאתי איתה בימי חיי ושלא החלה לדבר על ''מערכת יחסים'' ועל מיסודה בדרך כלשהי אחרי שתיים-שלוש פגישות. ההתייחסות שלך לכל זה היא כאל מחקר מדעי. זה לא. האיש בסך הכול מנסה להראות אלו מצבים מגוחכים נוצרים כשכל מין מדבר בשפה משלו, מתאפיין ברמת מורכבות שונה ומפרש אחרת את דברי האחר.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
שרי שורצשילד   יום א', 13/01/2008 שעה 22:39
בתגובה לאורי קציר
ברור שזו סאטירה, מה חשבת- שלקחתי אותו ברצינות?!....
מה שביקשתי לומר הוא שלי הוא לא נראה מצחיק- משום שהוא לא נוגע לי בכפתורים שמדליקים את ההזדהות הנדרשת כדי להפעיל את בלוטת הצחוק. מנחם תלמי הרבה יותר מצחיק בעיניי (למרות שאת עברייני יפו אני לא מכירה אישית חחחח..) ומה שלומך?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

קטע קלאסי [חדש]
אורן   יום ג', 15/01/2008 שעה 16:47 אתר אישי
לא מזמן חיפשתי אותו בעברית. תודה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

LOL [חדש]
של ברמן   יום ב', 28/01/2008 שעה 16:12 אתר אישי
LOL
מבריק ומדויק
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©