האולטראס מרובאית 12 מבקרים בלובליאנה
יום ג', 10/07/2007 שעה 9:48
אחרי כמה חודשים מעייפים במיוחד בעבודה, כל מה שאלי ד' וחבריו רצו היה לנוח קצת בסלובניה. בלובליאנה, סמוך לגשר המשולש המפורסם, הבחינו פתאום בכמה כתובות בעברית. כשהתקרבו, ראו שמדובר ביצירה שהשאירו אחריהם אוהדי הפועל תל אביב שפשוט לא יכלו להתאפק וריססו על קירות הבתים את דעתם המדוייקת על מכבי תל אביב. הטימטום הגיע לרמות כאלה שאפילו ציינו במפורש את היחידה הצבאית ממנה באו. כמובן שכל סלובני מצוי אמור להכיר, לדעתם, את עמדתם לגבי שמעון מזרחי וחבריו. סוג האנשים הזה הוא בדיוק הסיבה לכך שבלא מעט מקומות באירופה מעדיפים כבר לוותר על האורחים מישראל משום שנזקם רב מתועלתם. שלא לדבר על השם הרע שהדבר מוציא לישראל באשר היא. עם כל ההבנה ליריבות הזו, עוד לא ראיתי אוהדים של ברצלונה או ריאל משאירים עדויות מכוערות כאלה לשנאתם ההדדית כשהם מתארחים בתל אביב או בירושלים.

אלי ד', חבר וקולגה, נסע לאחרונה לטיול עם חברים. מגמת פניה של החבורה העליזה, שרצתה לפצות בכך על חודשים ארוכים של קריעת תחת בעבודה עד שעות הלילה המאוחרות, הייתה סלובניה. יש שם לא מעט אתרי תיירות, בסלובניה, אבל נוסף על האגמים השקטים, המבצרים העתיקים והתושבים הידידותיים המתינה שם לא' ולחבריו אטרקציה אחרת לגמרי.

בלובליאנה, בירת סלובניה, נתקלו א' וחבריו בגרפיטי המחליאים האלה - וצילמו אותם. אם עיריית לובליאנה עדיין לא מחקה אותן תוכלו להיתקל בהן באיזור בתי הקפה שבסביבות הגשר המשולש המפורסם של העיר.

כמעט מיותר להסביר, אבל מדובר בכתובות נאצה שהשאירו אחריהם אוהדים אלמונים של קבוצת הפועל תל אביב. מי שקצת רוצה לאסוף מידע על האוהדים הללו באמצעות הכתובות (וגם מאמין למה שכתוב בהן) יכול להיווכח שהם כנראה צעירים למדי, אולי בוגרי חטיבת גולני (''רובאית 12'' מזכיר לכם משהו?), שייכים לעדת קנאי האולטראס ומכורים לצבע האדום לא פחות מכפי שג'אנקיז מכורים לסקס ולסמים. אני מניח שזה אותו זן מחליא של שרופים שהביעו את זעמם על כוונת רון חולדאי להרוס את אולם אוסישקין באמצעות ריסוס כתובות נאצה וצלבי קרס על קברי הוריו או הנחת מטען דמה עם רמיזה ברורה על הסוף הצפוי לו מידם. 
 


 
 


 
 


 
 
נער הייתי וגם בגרתי ולא ראיתי יותר מדי תופעות מעוררות גועל כאלה במקומות אחרים. היריבות ההיסטורית בין הפועל ומכבי תל אביב אינה יוצאת דופן במונחים אירופיים, אבל היא אינה מגיעה לטינוף ערים זרות בחו''ל ולהשמצות שופכין מעין אלה. זהו סוג הנוכחות שגורם ללא מעט אנשים ברחבי העולם לאסור על כניסת ישראלים לעסק שאותו הם מנהלים.

לשם השוואה, הקטלונים של ברצלונה אינם סובלים את ריאל מדריד - לא בכדורגל, לא בכדורסל ולא בבדמינטון. זה עניין היסטורי שקשור, בין השאר, גם לתקופת הדיכוי של הגנרליסימו פרנקו, שהשפיע רוב טובות ותפנוקים על המועדון הלבן ממדריד ודיכא כל שאיפה לאוטונומיה קטלונית, בסקית או אחרת. האדומים של אולימפיאקוס מתעבים כל דבר ירוק עלי אדמות, כולל שטרות של דולר, משום שהצבע מזכיר להם את שנואיהם מפנאתנאייקוס. השנאה הזו אינה רק ספורטיבית אלא משקפת גם מאבק ארוך שנים בין מעמדות חברתיים ואוריינטציות פוליטיות. אז מה? ראיתם פעם שאוהד ברצלונה הותיר אחריו גללים מילוליים מסוג זה על קירות תל אביב, או שאיזה יווני עצבני ריסס על בית מגורים ביד אליהו גידופים בעל אופי טרמינאלי נגד שחקן מהקבוצה היריבה?

ישנם דברים שמקובלים במגרשים ביתיים (וגם להם יש גבולות, אם כבר מזכירים את קברי הוריו של חולדאי). אבל העברת המלחמה המכוערת הזאת למדינה שלישית כמוה כהצהרה: ''אני אלים, מכוער - ואני גם גאה בזה'', בתוספת זקירת אצבע משולשת כלפי כל סלובני באשר הוא. למיטב ידיעתי, לא עם תושבי לובליאנה יש לאולטראס האלה בעייה, אלא עם אנשים אחרים.

מצד שני, תראו למי אני מנסה להסביר את החיים. שיתפסו אותם כבר, את הנבלות האלה. וכשזה יקרה, שלא יבואו בטענות על אנטישמיות. בגלל טיפוסים כמותם (ושאר ישראלים שגונבים ברזים מטורקיה, הורסים אכסניות בהודו ומשתוללים במשלחות בפולין) לא סובלים אותנו.אני עצמי, אגב, שייך לזן נכחד של ישראלים שגם אם יש להם קבוצה מועדפת, הרי שבהקשרים בינלאומיים ההעדפה הזו מאבדת מחשיבותה לטובת הייצוג המדינתי. יש בי הרבה חיבה להפועל גליל עליון, למשל, אבל כאשר מכבי תל אביב משחקת נגד קבוצה איטלקית או סרבית, אני גם בעדה. היסטורית, אני אוהד מכבי חיפה בכדורגל, מה שלא מנע ממני לעודד את היריבה העירונית, הפועל חיפה, כשזו שיחקה במפעלים אירופיים. זה נכון גם לגבי כל קבוצה אחרת. יש שיראו בזה פטריוטיזם של סבנטיז, כזה שאולי אבד עליו הכלח. זה לא מעניין אותי. מצידי, האנשים האלה יכולים לנשק לי במקום האפלולי והריחני שכולכם מבינים היטב מהו.

בתוך עמי אני יושב, וידוע לי היטב שברגע שהפוסט הזה יתפרסם יימצאו כבר האידיוטים שיאשימו אותי במכביזם או באיזו שטות דומה אחרת. שטויות. לפני שאשלח גם אותם לנשק לי באותו מקום, אני יכול רק לומר שאפרסם מייד כל מקרה כזה ללא כל קשר לזהות האוהדים המעורבים בכך. מכבי, הפועל, בית''ר או כל אגודת ספורט אחרת - שום לכלוך אינו חסין.
[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
געל נפש [חדש]
ינשוף   יום ג', 10/07/2007 שעה 15:16 אתר אישי
וזה בלי קשר לתעוב העמוק שאני רוחש למועדונים צהובים באשר הם, ובראשם מכבי ת''א בכדורסל על התנהלותו הדורסנית.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא אאשים אותך במכביזם [חדש]
אלעד יאיר   יום ג', 10/07/2007 שעה 15:24 אתר אישי
אבל באתנו-צנטריות כן :P

לפני כחודש, פורסמה כתבה נחמדה במדור התיירות של הניו יורק טיימס ( http://travel.nytimes.com/2007/05/27/weekinreview/27... ) לגבי התיירים הגרועים ביותר.
הבריטים, האמריקנים והסינים כיכבו. הישראלים הוזכרו בחצי מילה.

אני כבר לא זוכר איך זה בסלובניה, כי עברו שבע או שמונה שנים מאז הפעם האחרונה שהייתי שם. אבל בכמה מדינות אחרות באזור, אני יודע שהגרפיטי הוא חלק מהנוף העירוני. במקרים רבים, הוא מכוער להחריד ואומר משהו כמו ''היינו כאן'' וכו'.

וכפי שרשמת, גם אוהדי הכדורגל פה, לא יחודיים או הגרועים ביותר.

לא נראה לי שזה מה שגורם ל''שנאת ישראלים'', מה גם שברוב המקומות, לפחות אלו שביקרתי בהם, לא באמת שונאים ישראלים. ברוב המקומות לא שמעו על ישראלים, ואם כן רק בהקשר של החדשות הרעות המגיעות מהאזור. כשכן פגשו בישראלים, זוכרים שהם מעט רעשנים, אבל שוב, זה לא יחודי.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

לא אאשים אותך במכביזם [חדש]
אורי קציר   יום ג', 10/07/2007 שעה 18:06
בתגובה לאלעד יאיר
אתר אישי
אלעד, אין ויכוח על כך שחילופי מהלומות מילוליות אינם תמיד דבר יפה לעין או בעל טעם מעודן. אבל אם אתה מכיר אוהד סולבני שמרח כאן גראפיטי על קירות תל אביב, אתה מוזמן להודיע לי עליו. לתומי חשבתי שאת הקטטות הללו מנהלים בארץ המוצא ולא מעבירים אותם למקום אחר.

אין לי שום כוונה לבצמע השוואה בין התנהגות האוהדים הישראליים לבין מקביליהם מסלובניה או מכל מקום אחר. אני רק יודע שזו התנהגות נלוזה ומגעילה. הסלובנים אינם אשמים בכך שכמה חייל ם משוחררים טריים ואדומים שונאים את שמעון מזרחי ואת אוסף התארים הבלתי נגמר של קבוצתו.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

משעשע(?) באופן אקטואלי [חדש]
בר שושני   יום ג', 10/07/2007 שעה 21:33
בדיוק היום התפרסם סיפור הצניחה הגדול של שמעון מזרחי ברשימת ''טיים''. אתר האינטרנט של המגזין ערך רשימה של כ-‏50 מנהלי ספורט, וביקש מן הגולשים לדרג אותם. בין הגולשים היה גם אחד, מזרחי שמעון, יו''ר אגודת מכבי תל אביב מאז ולתמיד, או משהו כזה.

תוך כמה שעות, כמובן, הוא קיבל משהו כמו 2500 קולות שנתנו לו את הציון 100, ואת המקום הראשון. תוך חצי שעה, התפרסמה הודעה בפורום האוהדים של הפועל ירושלים, ובפורום של אוהדי הפועל תל אביב, שהצביעו לו יחדיו, וניפקו לו את הציון המחמיא ''1''. כך צנח לו מזרחי תוך חצי שעה מהמקום הראשון (ציון 75) עד למקום האחרון (ציון 13).

זה היה מטופש, אם היה מדובר בוואלה! ספורט, או אתר שכזה. אבל עצם המחשבה על ג'ורג', במשרדו האמריקאי הסגלגל, קורא לביל ושניהם ביחד לא מבינים איך זה שהאתר שלהם מוצף קולות לבנטינים, שמקיימים מלחמה מטופשת על גבי האתר שלהם, משעשעת אותי.

אם כי, כמובן, אני מניח שדין השחתה כזו כדין השחתת רכוש, במובנים מסוימים. היא בוודאי הרבה פחות מזעזעת אסתטית, אבל נדמה לי שגם לו הקללות היו מאוירות יפה, מנוקדות ודומות ליצירת אומנות, הן היו נתפסות כעלבון, פשוט מפני שהפלטפורמה לא מתאימה במקרה הזה - בדיוק כמו במקרה של ההצבעה ל''טיים''.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אפשר גם אחרת [חדש]
אמיר ליברמן   יום ג', 10/07/2007 שעה 22:16
בתוקף היותי כתב ספורט במקומוני מודיעין (אלו שברשת ואלו שמודפסים מדי שבוע) חזיתי בשלוש שנים האחרונות ביותר מ 200 משחקי כדורסל. במשחקים רבים בגילאים הצעירים - קט סל, ילדים ועוד - ברגע שאחד הילדים ביציע החל לקלל את הקבוצה השניה, ההורים שישבו ביציע השתיקו אותו והסבירו כי ''אצלנו לא מקללים, רק מעודדים''. תתפלאו כמה שזה אפקטיבי. מי שמגיל צעיר מתרגל לא לקלל את שחקני הקבוצה היריבה, אלא רק לעודד את קבוצתו, יעשה כן גם שיגדל.

לצערי הרב, במקרים רבים, השנאה מתחילה בגיל מאוד צעיר (שמונה) - ילדים גדלים לתוך שנאת כל מי ששהוא ''אדום'', ''צהוב'', או ''בית''ר''.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

זה לא חדש [חדש]
ל. , ליובליאנה   יום ג', 10/07/2007 שעה 23:55
הגרפיטי המשעשע הזה נמצא שם מאז שהפועל ת''א שיחקה נגד דומזאלה, לפני כמה חודשים טובים. אפשר לחשוב שזה שווה כתבה, או אפילו פוסט.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הוגנב לאוזניי שמכבי חיפה תשחק נגד אטלטיקו [חדש]
שרה שורצשילד (שרי)   יום ו', 13/07/2007 שעה 1:13
הוגנב לאוזניי שמכבי חיפה תשחק נגד אטלטיקו מדריד ב-‏29 ביולי- כאן, בויסנטה קלדרון.
אני, ממש לא בעניין של כדורגל אני....
ואם אני אראה למחרת גרפיטי כזה ברחוב אני ממש אתבאס. ואני חיפאית!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[חדש]
משה   יום ה', 13/09/2007 שעה 14:50
לא נעים לספר אבל גם אני נתקלתי בכתובת גרפיטי כזו, גם אם לא מלווה בקללות, בלובליאנה, לפני כשנה. היא הכילה כיתוב של משהו כמו ''הפועל''.
נתקלנו בכתובות שהשאירו ישראלים על עצים וכדומה בעוד מקומות בסלובניה אבל זו הייתה המגעילה מכולן.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©