ארץ איילי הצפון המעופפים/ אלכסנדר מאן
יום ב', 25/12/2006 שעה 10:09
מאות מיליוני מאמינים בכל העולם מציינים היום את חג המולד, הוא המועד בו בא ישו לאוויר העולם. יש לו, לחג אופטימי זה, מסורת משלו, שנבנתה במשך שנים רבות וכיום גרסתה המערבית היא המוכרת לנו ביותר. אחד הסמלים של חג המולד הוא סנטה קלאוס, אותו קשיש חביב שבולט למרחוק בבגדיו האדומים-לבנים, בזקנו הצחור ובקריאות ה''הו-הו-הו'' שלו. סנטה קלאוס נטל על עצמו את המשימה לדהור על גבי מזחלתו - הרתומה לתריסר איילי צפון - בואכה חדרו של כל ילד וילד ולהעניק לו דורונים לחג. אלכסנדר מאן, שמתגורר במקום בו חג המולד הוא אירוע בקנה מידה שונה לחלוטין מזה המוכר לנו כאן, החליט לבחון את מסעו של סנטה החביב מזווית סטטיסטית יבשה לכאורה - והגיע לתוצאות משעשעות למדי. את חישוביו הוא מפרסם במאמר אורח עליז במיוחד

בחג המולד של שנת 2002 שמעתי מספר הרהורים על דמותו החביבה של סנטה קלאוס הרוכב על מזחלתו הרתומה לאיילי הצפון המעופפים, כפי ששמעתי בשיחה על כוס יין חם עם תיאולוג חובב פיזיקה שפגשתי בשוק חג המולד בצפון גרמניה. מסתו כללה חמש נקודות על האיש בעל הזקן הלבנבן, אשר הסבירה בדיוק פיסיקאלי רב מדוע האיש הפסיק כלל להתקיים לפני שנולד; לאחר כוס פונץ' חמישית נראה היה כי ירדתי לסוף דעתו.

1. עד כמה שידוע לנו לא מוכר בעולם המחקר זן או סוג מוכר של איילי צפון שיכולים לעופף. יחד עם זאת אין לשכוח כי קיימים בעולם עוד לפחות 300,000 סוגים שונים של מינים שטרם סווגו ומוינו, ולמרות שרוב פרטים אלו מצויים בתחום עולם החרקים והבקטריות, אין לשלול מדעית את קיומם של איילים שכאלו, אשר עד כה רק סנטה קלאוס בכבודו ובעצמו זכה לראותם.

2. ישנם כיום כשני מיליארד ילדים (מתחת לגיל 18) בעולם; אם נצא מההנחה כי סנטה קלאוס אינו מגיש ומביא מתנות למוסלמים, יהודים, הינדים או בודהיסטים, מצטמצם המספר לכדי 15 אחוז מהמספר הראשוני, ומגיע ל-‏378 מליון ילדים (בהתאם לנתוני סטטיסטיקה בדוקים). אם נחשב כמות יחסית של 3.5 ילדים למשק בית נקבל 91.8 מיליון משקי בית, אשר בתוכם גר לפחות ילד אחד אותו סנטה צריך לבקר ולהביא לו מתנות.
 
סנטה קלאוס חוצה את מרחבי הקוטב הצפוני על גבי מזחלתו. האם תצליח המזחלת לעמוד בעומס של מאות אלפי טונות? (מקור תמונה)
 

3. סנטה קלאוס נהנה מיממה של 31 שעות של חג המולד מסביב לשעון מפאת איזורי הזמן השונים, וזאת בהנחה ההגיונית שהוא נוסע ממזרח למערב. מכך נגזר על סנטה לערוך 822.6 ביקורים בשניה, שפירושו שלסנטה נשארת אלפית השנייה לבקר כל ילד לשם ביצוע משימתו: כל משימה כוללת חנייה, יציאה החוצה מהמזחלת השלג, טיפוס לגג, ירידה וכניסה לסלון דרך הארובה, מילוי גרביים בממתקים והנחת מתנות מתחת לעץ חג המולד, טיפוס חזרה מהארובה והגעה מחודשת למזחלת כדי להגיע דרכה לבית הבא וחוזר חלילה.

בהנחה שכל אחד מ-‏91.8 מיליון העצירות לצורך הביקור מחולקות באופן שווה על פני כל העולם (מה שכמובן לא יכול להיות, אך לצורך החישוב נניח זאת מראש), נקבל מרחק של 1.3 קילומטרים מבית לבית, במרחק כולל של 120.8 מליון קילומטרים, זאת ללא חישוב הזמן לדברים שונים שכל יצור אנושי מבצע ובפרק זמן של 31 שעות, כולל אכילה, שתייה, מנוחה ועוד.

דבר זה אומר שמזחלת השלג של סנטה קלאוס מעופפת במהירות של 1040 ק''מ לשניה, שפירושו מהירות הגבוהה פי 3000 ממהירות הקול. לשם השוואה: המכונה הכי מהירה שהאדם בנה עד כה הינה חללית המחקר יוליסס, מתקדמת במהירות המגוחכת של 43.8 ק''מ לשנייה. אייל צפון רגיל ובעל משקל סביר מסוגל להגיע למהירות של 24 ק''מ לשעה, במידה והוא מצוי בכושר טוב.

4. פריקת המטען ממזחלת השלג מביא אף הוא לממצא מעניין: בהנחה שכל ילד לא מקבל מתנה יותר גדולה מדבר בגודל לגו ממוצע (בסביבות ק''ג אחד), מועמס על המזחלת מטען במשקל 378,000 טון, ללא תוספת המשקל של סנטה עצמו, אשר לפי כל התיאורים והציורים סובל מעודף משקל.

אייל צפון ממוצע אינו יכול לגרור יותר מ-‏175 ק''ג על מזחלת שלג. גם נצא מהנחה שאייל צפון מעופף זה (ראה סעיף 1) יכול לגרור עד פי עשרה מאייל צפון רגיל, עדיין נזדקק לא רק למספר המגוחך של שמונה או או עשרה איילי צפון מעופפים וחביבים, אלא למספר הכולל של 216,000 איילים שכאלו. דבר זה מעלה את המשקל - ללא חישוב משקל המזחלת עצמה - לסך כולל של 410,400 טון. לשם השוואה: אוניית הפאר ''קווין אליזבת'' שוקלת בכללותה רבע ממשקל זה.

5. הבאת 410,400 טון למהירות של 1040 ק''מ לשניה יוצר אפקט חזק של כוח התנגדות אוויר, ועל כן יתחממו האיילים בדיוק כמו חללית השבה לכדור הארץ; הצבאים חייבים להיות עמידים באנרגייה של 16.6 טרליון טון ג'אולים. כל קבוצת איילי הצפון המעופפים והחביבים תתפרק פיזית ותתאייד לכל היותר תוך פרק זמן של חמש אלפיות השניה, לאחר שכל אחד מהם יואץ תחת כוח גדול פי 17,500 מכוח התאוצה השורר על פני כדור הארץ. סנטה קלאוס עצמו, בהנחה שהוא שוקל כ-‏120 ק''ג, יצטרך להשאר שלם על מזחלתו לאחר שיופעל עליו כוח בשיעור 20.6 מליון ניוטון.

על ידי כך אפשר להגיע למסקנה הבאה: במידה וסנטה קלאוס מצליח להגיש מתנה ולו פעם אחת, הוא כבר היום, וממש ברגע זה מת, כפי שעולה ממחקר זה...

המאמר פורסם במקור באפריל 2003 בבלוג של אלכסנדר מאן. מאן - בלוגר, מתרגם, היסטוריון והוגה דעות - מתגורר מזה שני עשורים בגרמניה.

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]            

 
ואף על פי כן, נוע ינוע. [חדש]
סטיבי   יום ב', 25/12/2006 שעה 10:34
ואותך צריכים להעלות על המוקד.
כופר!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

ואף על פי כן, נוע ינוע. [חדש]
אורי קציר   יום ב', 25/12/2006 שעה 10:38
בתגובה לסטיבי
אתר אישי
אותי או את כותב המאמר?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

??? ????? [חדש]
מיכאל אוישי   יום ב', 25/12/2006 שעה 11:10 אתר אישי
(הכותרת בתרגום מרוסית: ''סבא קרח'').

אני מעדיף משום-מה לקרוא לקלאוס ''סבא קרח'' (קרח - ice, not bold.‎ ), כפי שקוראים לו ברוסית, ברומנית, ובטח בעוד שפות מזרח-אירופאיות, כיון שאז הוא מאבד ממשמעותו הדתית, ונשאר רק מה שנחמד בו - סבא נחמד בתלבושת אדומה שמחלק מתנות לילדים, וגם לא מכריח אותי לכנות ''קדוש'' איזה קלאוס אחד שאינני מכיר.תודה על שהבאת בבוקר זה מאמר אורח של אלכסנדר מאן, באמת עשית לי את ה''חג''. תמיד אני נהנה לקרוא את דבריו, וכאשר הם באים בפורמט הזה - סאטירי בחישוב - מה טוב.
אעיר רק שגם במסורת היהודית יש מישהו שצריך לעבור בלא מעט בתים בלילה אחד, הלא זה אליהו הנביא בליל הסדר. ההבדל בינו לבין הסבא השמן בקפוטה האדומה הוא, שבאליהו הנביא מאמינים גם מבוגרים בשיא הרצינות, זה כלל לא נחשב כאגדה לילדים.אסיים באנקדוטה נחמדה ששמעתי מאבי, וגם כתבתי אותה באחת מתגובותיי לאלכסנדר מאן כשהוא כתב על חג הולדת ישו:

אבי סיפר לי, שלפני כארבעים שנה, בהיותו ילד עולה חדש בנצרת-עילית, הוא שמע ממוטק'ה אלון, מי שהי' ראש-העיר שם אז, את הסיפור הבא - הוא נסע באותה תקופה לניו-יורק וראה את סנטה הולך וניגש לילד - ''הו! הו! הו! האם היית ילד טוב השנה? אתה רוצה מתנה?'' הילד ענה לו שיש לו חג הרבה יותר טוב, קוראים לו חנוכה, עם מכבים, חנוכיות, דריידעלעך ולאטקעס.

סנטה חייך, הניח את ידו על ראש הילד ואמר - ''א געזונט אויף דיין קאפ''..

(בתרגום מיידיש: ''בריאות על ראשך''.)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בטח אליהו הנביא [חדש]
היושב על הגדר   יום ב', 25/12/2006 שעה 21:27
בתגובה למיכאל אוישי
למעשה, בליל הסדר, אפשר לקרוא לו ''אליהו ענבים''.

במגזין ההומוריסטי ''זו ארץ זו'' יש דו''ח מוצלח של אליהו הנביא בסיום משמרת ליל הסדר.

אליהו מתלונן על אלו שדפקו אותו במיץ ענבים, וחוזר לסיבוב נוסף אצל אלה שהיין שלהם היה טוב במיוחד.

מה שהכי מצחיק בסיפור אליהו הנביא, זה (כדברי מ. אויישי) שבאליהו הנביא מאמינים גם מבוגרים בשיא הרצינות, זה כלל לא נחשב כאגדה לילדים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

בטח אליהו הנביא [חדש]
מיכאל אוישי   יום ב', 25/12/2006 שעה 21:51
בתגובה להיושב על הגדר
אתר אישי
אוהו..
בהחלט לא הייתי רוצה לסבול כמו מי שצריך לשתות בערב אחד יין בכל בית בישראל, הייתי במקומו מברך על כך שנתנו לי לפעמים גם מיץ ענבים..
ואם נתנו לו שפרינגר - אז אני באמת מלא רחמנות עליו. הקיבה שלי זוכרת לדיראון-עולם ליל-סדר אחד עם ארבע כוסות שפרינגר..

בקשר להבדל שבין האמונה בזיידע קראץ-מיך החביב לבין -להבדיל- האמונה באליהו הנביא, יש לי דוקא משהו לומר.
ביהדות חינוך הילדים הוא דבר מרכזי מאוד.
כשמספרים לילד משהו, עושים זאת מתוך כוונה לחנכו להאמין במשהו בו ההורים גם מאמינים בכל מאודם. אין עניין של ''מכירת לאקשן'' אצלינו, ככל שזה נוגע לחינוך.
לא מספרים לילד דבר, גם אם אותו דבר הוא נחמד ונעים וטוב ויפה, אם דבר זה הוא בעצם שקר, גם אם לא ''שקר רע''.
זהו בסיס בחינוך לדעתי.
אמירת אמת בלבד, בלי ייפוי המציאות גם לא למטרות טובות כביכול.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אליהו הנביא, באמת [חדש]
היושב על הגדר   יום ג', 26/12/2006 שעה 9:00
בתגובה למיכאל אוישי
בלי להגרר לויכוח בנושא מי ''מוכר לאקשן'' למי, העובדה היא, ואתה עוד חוזר ומדגיש, שגם המבוגרים אצלכם מאמינים באמת ובתמים שאליהו הנביא בא בליל הסדר לטעום מהיין, מצחיקה, מאוד מצחיקה.

ועל זה נאמר: ''ווען דאס וואלט נישט גווען מיין נאר, וואלט איך אויך געלאכט''
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אליהו הנביא, באמת [חדש]
אליצור סגל   יום ג', 26/12/2006 שעה 20:21
בתגובה להיושב על הגדר
לק''י
כדרדעי אני שותה חמש כוסות בליל הסדר ולא משאיר לאליהו אף טיפה.
אליצור
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אליהו הנביא, באמת [חדש]
אלכסנדר מאן   יום ד', 27/12/2006 שעה 21:42
בתגובה להיושב על הגדר
אתר אישי
למה לא לתת לאליהו הנביא ''ייגרמייסטר'' (Jäggermeister) הגון, כדי שיזחל החוצה על ארבע (ואולי גם מתחת לשולחן הסועדים), עם חיוך בלתי נמחק ונסלח?

מדוע להשקות אותו במיץ ענבים?

אני אגב משוכנע שקיבתו המופלאה של נביא זה תוכל לבצע טרספורמציה הכרחית לביטול חשש שביעית/עורלה/ ושאר מרעין בישין... אם הנ''ל מסוגל לבקר כ-‏15 מליון יהודים ברחבי העולם בשני ימי סדר (ישראל וחו''ל), הרי שאין כל מניע שקיבתו תכשיר כל מאכל.

סקול!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הו הו הו, איזה טעות חביבה [חדש]
יואב   יום ב', 25/12/2006 שעה 15:00
מר מאן טועה ומטעה. נכון שסנטה קלאוס לא מביא מתנות לכל הילדים, אבל הוא לא מביא מתנות גם לכל הילדים הנוצרים. סנטה קלאוס מביא מתנות רק לילדים שהם:
* נוצרים.
* קטולים.
* היו ילדים טובים.
מה שמצמצם את המספרים בכמה סדרי גודל.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הו הו הו, איזה טעות חביבה [חדש]
מיכאל אוישי   יום ב', 25/12/2006 שעה 15:06
בתגובה ליואב
אתר אישי
למה החלטת שרק לקתולים?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הו הו הו, איזה טעות חביבה [חדש]
יואב   יום ב', 25/12/2006 שעה 15:15
בתגובה למיכאל אוישי
הפרוטסטנטים, האורטודוקסים-יוונים וכל השאר הם כופרים וחוטאים שאלוהי הנוצרים ישלח לגיהנום שישבו להם ליד היהודים, המוסלמים והבודהיסטים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הו הו הו, איזה טעות חביבה [חדש]
אורי קציר   יום ב', 25/12/2006 שעה 15:26
בתגובה ליואב
אתר אישי
אתה טועה. סנטה קלאוס מקובל גם על הפרוטסטנטים.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הו הו הו, איזה טעות חביבה [חדש]
יואב   יום ב', 25/12/2006 שעה 15:28
בתגובה לאורי קציר
סנטה קלאוס מקובל על הפרוטסטנטים, אבל הפרוטסטנטים לא מקובלים על סנטה קלאוס!
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

הו הו הו, איזה טעות חביבה [חדש]
מיכאל אוישי   יום ב', 25/12/2006 שעה 15:38
בתגובה ליואב
אתר אישי
לא יודע מה בקשר לפרוטסטנטים, אבל בקשר לאורתודוכסים אני יודע שדוקא יש סנטה, רק לא בשם הזה. ברוסית קוראים לו דיד מארוז, וברומנית מוש ג'רילה. משמעות שניהם זה סבא או דוד קרח. בשנים שאחרי הקומוניזם ברומני' התחילו לקרוא לו גם מוש קרצ'ון, דהיינו דוד חג-המולד.
(אינני יודע אם כל האורתודוכסים שוים בדבר זה, אבל אני מדבר על הפרבוסלבים [האורתודוכסים הרוסים] ברוסיא ואוקראינה שם הייתי, והאורתודוכסים ברומני'.)
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

סנטה [חדש]
תומר   יום ג', 26/12/2006 שעה 7:59 אתר אישי
אה, גם אני בדיוק כתבתי על סנטה. אבל מזוית אחרת: ההיסטוריה של התפתחות דמותו, מקדוש טורקי בשם ניקולס למשווק ררשמי של קוקה קולה. הנה:
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

סנטה [חדש]
אורי קציר   יום ג', 26/12/2006 שעה 9:36
בתגובה לתומר
אתר אישי
מאמר מצוין, תומר. משהו קטן: נדמה לי שבמדינות סלאביות למיניהן (בולגריה, למשל) המקביל שך סנטה קלאוס נקרא בסיליוס או משהו מעין זה.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

סנטה [חדש]
תומר   יום ג', 26/12/2006 שעה 11:16
בתגובה לאורי קציר
אתר אישי
תודה אורי. כן, גם העירו לי על ''סבא חורף'' הרוסי. כנראה המסורות ממש רבות. לכן מעניין שהיה צריך את קוקה-קולה כדי שתהיה לנו היום דמות אחת שתקועה לנו בראש, גם מבחינת השם וגם המראה, שהרי ברור לנו ש''ככה סנטה נראה''.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

סנטה [חדש]
מיכאל אוישי   יום ג', 26/12/2006 שעה 12:45
בתגובה לתומר
אתר אישי
תודה רבה לך תומר, על הסקירה ההסטורית המעניינת.
בארצות חבר-העמים התמונה של ניקולאס (או ''סוויטוי ניקולאי'', ניקולאי הקדוש ברוסית) מתנוססת בכל מונית, ספיישל או שירות. הסבירו לי שם שהוא קדוש נוצרי שמגן על הנוסעים בדרכים.
אני בטוח במאת האחוזים שאף אחד מהם לא יודע שניקולאי הזה התגלגל להיות Ded moroz ‎ החביב שמחלק מתנות בראש השנה האזרחי לילדים.
(סב-הכפור מגיע שם בראשון לינואר, ולא בחג-המולד, שחל שם לפי הלוח הפרבוסלאבי בשביעי לינואר ולא בעשרים וחמישה לדצמבר.)

בקשר לקברי-קדושים למיניהם ועלי' לרגל אליהם, הזכרת לי סיפור חסידי.

בחצר הרבי הזקן של חב''ד, רבי שניאור זלמן מליאדי, הי' חסיד גדול שהי' גם לץ לא קטן, וקראו לו ר' שמואל מונקעס.
ר' שמואל נסע פעם לעיירה מסוימת והתאכסן באכסני', איתו בחדר גם הי' ''מגיד'', מסגנון הדרשנים שהיו מתפרנסים מלסבוב בעיירות ולקבל תשלום בעד דרשותיהם.
הימים היו ימים-נוראים, לפני ראש-השנה ויום-הכיפורים, והמגיד הי' מצליף בלשונו כלפי העם ומספר להם כמה קשים חטאיהם וכמה חמור יהי' ענשם. האנשים, אנשים פשוטים וקשי-יום פחדו מאוד.
החסיד ר' שמואל מונקעס לא אהב את ההתעללות הזאת בציבור, והחליט להפסיק זאת.
כשנכנס המגיד לחדר, הוא ראה את ר' שמואל משחיז סכין גדולה.
כתגובה לפליאתו של המגיד, נעל ר' שמואל את הדלת, והמשיך להשחיז בשתיקה.
כשהמגיד המשיך לשאול, הסביר ר' שמואל: לנו בעיירה אין קברי-צדיקים בסביבה, והיות שאתה צדיק גדול לפי מה שאמרת לכולם, יהי' טוב אם תהי' קבור כאן אצלינו..
נבהל המגיד, ואמר שהוא לא כ''כ צדיק, הוא נכשל קצת בביטול תורה.. הע, אמר ר' שמואל, בשבילנו זה מספיק צדיק. כך התחיל המגיד לפרט את חטאיו בדמעות שליש לשכנע את ר' שמואל שהוא לא מתאים להיקבר בקברי צדיקים.. עד שר' שמואל אמר- ככה?! תפס את המגיד באוזן, והכריח אותו לגלות לכולם שהוא רמאי ושקרן...
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

סנטה [חדש]
אלכסנדר מאן   יום ד', 27/12/2006 שעה 21:57
בתגובה לתומר
אתר אישי
דמותו של סנטה קלאוס עברה מספר שינויים במהלך השנים, וקיים הבדל מסויים בשמות ובתיאורים של טיפוס עב כרס זה. דוגמה: בחוג התרבות הגרמני ישנם 3 טיפוסים שונים של סנטה לפחות, שכן הרעיון של זקן עם גלימה לבנה מקורו בסיפורים סקנדינבים צפוניים, בואכה צפון-גרמניה.

סנטה קלאוס במתכונתו הנוכחית אינו אלא דמות דוחפת ומעודדת קונזום (צריכה) מוגבר, ומובן שבהקשר זה עבר קורס מזורז בארצו של הדוד שמואל לחיזוק כלכלת המתנות; בגרמניה עצמה נראה כי דמותו נעה בין אי שם בין יערות צפון אירופה, לבין זקן נינוח שמעטיר על כל דמות שנקרית בדרכו מתנות – שאינן אלא הזרועה הארוכה של הקופה המצלצלת בבית המסחר ממול.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אלכס מאן וסנטה [חדש]
אבי   יום ג', 26/12/2006 שעה 16:31
זה עתה שבתי מברלין שם ביליתי לא מעט גם עם אלכסנדר מאן.
כעיתנואי אני יכול לספר בוודאות שאת הסיפור הזה הוא קיבל מסנטה בעצמו. הכל תרגיל של יחסי ציבור.
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

אלכס מאן וסנטה [חדש]
אלכסנדר מאן   יום ד', 27/12/2006 שעה 21:44
בתגובה לאבי
אתר אישי
המממ.... בילינו גם בבריסל במקרה?
[הגב על תגובה זו]   [קישור ישיר לתגובה זו]            

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]  

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | חזור לעמוד הראשי | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©