''חיי עברו בצד הפארק הציבורי, מין פילוסוף כפרי, הוגה בטבורי'' - נסים אלוני.

עושים צחוק מהעבודה
שבת, 07/04/2012 שעה 14:45
ניסיון להיבחר לתפקיד בכיר המשרד ציבורי הוא הרפתקה מעניינת. מגיבים למודעה, שולחים קורות חיים וממתינים להמשך. לעתים מקבלים תשובה, לעתים לא. הדבר העצוב ביותר הוא שלעתים קרובות הנבחרים לתפקיד הם בעלי כישורים פחותים בהרבה משל המתמודדים. אלא שהשוואה בין הכישורים היא עניין לא רלוונטי. מה שחשוב הוא עם מי מנהל המערכת המפרסמת את המכרז מעדיף לעבוד. וכך קורה שאם הוא רוצה באדם בעל שלוש שנות ניסיון, הוא מבקש במכרז שנתיים - אבל אם הוא מקבל הצעות מאנשים בעלי עשר שנות ניסיון, הדבר אינו משמעותי מבחינתו. ואותו הדבר נכון גם לגבי ההשכלה האקדמית, ההמלצות מגורמים מקצועיים וכן הלאה. ולא, אני לא תמים. אני יודע שתפירת מכרז אינה דבר חדש במקומותינו.
[המאמר המלא]   [תגובות: 25]   [המאמר סגור לתגובות נוספות]  

איך לבזות אישה בחסות ההלכה
יום ב', 30/01/2012 שעה 19:47
הדרת נשים, נושא שנדחק מסדר היום החברתי שלנו והפך תאחר שבועיים-שלושה לאופנתי פחות, היא עניין המתבצע החסות ההלכה ובגיבויה המלא. מי שמכהנים כיום כמורי ההלכה ופוסקי הדור - מעבירים את שנאת הנשים הזו מדור לדור. כלפי נשים וחילונים עוטפים את השנאה הזו בצלופן מבריק ומרשרש המורכב ממלים נפוחות וצבועות דוגמת ''צניעות'', ''מסירות נפש'' ו''צדיקות''. נשים שומרות מצוות נדרשות להשלים עם יחס שהשחורים באמריקה התמרדו נגדו. אפשר ורצוי לבוא בטענות לראשי הציבור החרדי והחרד''לי על ההקצנה המטורפת הזו, אבל צריך לזכור שהם ספגו אותה בגנים, בבתי הספר, בישיבות התיכוניות ובכל מוסד אחר בה למדו כעוללים תורה מפי רבניהם. בישראל 2012 יניקת שנאת האחר והפעלת אלימות כלפיו היא עניין רצוי, אם יש מעליו את התווית הרבנית. גם אם האחר הוא אשתך.
[המאמר המלא]   [תגובות: 24]   [המאמר סגור לתגובות נוספות]  

חרדיסטן
יום ב', 26/12/2011 שעה 2:10
גבירותי ורבותי, הסכיתו ושמעו: בשלה העת להקמתה של מדינה חרדית. אתם שומעים טוב: מדינה חרדית. מדינה שבה יוחלו חוקי ההלכה והיא תהיה דוגמה ומופת לכל יהודי באשר הוא שם. מדינה שבה ייבנה סוף סוף המרכז הרוחני שעליו חלמו נביאים והוגים בכל הדורות. מדינה שבה הקדוש ברוך הוא מפרנס את מאמיניו במן ובשליו מן השמיים ומונע מהם את הצורך לעבוד. במדינה הזו יתקיים האפרטהייד ההלכתי בין אשכנזים לספרדים. נשים ייעטפו בבורקה יהודית בהתהלכן בציבור, קולן לא ישמע עוד והן לא תוכלנה להתבטא בנושאים ציבוריים. צבא לא יהיה לה, משום שאנשיה ייהרגו באוהלה של תורה ואותו נותן תורה הוא שיגן עליהם מפני טילי נסראללה ופצצות אחמדינג'אד. הבה נקצה למדינה כזו את השטח הראוי לה, ובה יוכלו לובשי השחורים ומפרידי המינים לחיות כרצונם. נראה כמה זמן תחזיק מעמד היישות המעניינת הזו.
[המאמר המלא]   [תגובות: 30]   [המאמר סגור לתגובות נוספות]  

מחווה של חסד
יום ה', 15/12/2011 שעה 1:12
נתחיל מהסוף: המופע המשותף של רחל שפירא ורוחמה רז הוא עונג צרוף. שתי הנשים המוכשרות הללו, שמאחוריהן לא מעט קלאסיקות שנכנסו לפנתיאון העברי, מעלות ערב שקט, שבו האחת מספרת אנקדוטות על השירים ומה שמאחוריהם והאחרת מציגה אותם לקהל בלבוש מוסיקלי ובקול שכבר זיכה אותה לפני שנים בתואר ''הזמיר הירושלמי''. הערב הזה נותן כבוד בלתי רגיל לטקסט, משני הצדדים. זהו סוג אחר של מופע, אנטיתזה לכל היוסי גיספנים והדודו אהרונים למיניהם, שמבקשים להרקיד קהל בור במלים מטופשות ובלחנים חסרי השראה. כשלעצמי, הייתי שמח לראות עוד הופעות רבות מסוג זה, שמדברות לקהל לא פחות רגיש והרבה יותר אינטליגנטי מהממוצע. עד אז, לא נותר אלא לראות את מה שהשתיים האלה רוקחות לנו יחדיו: קברט ארצישראלי רגיש ומשובח. אין לנו יוצרות רבות מסוג זה וזמרות רבות כאלה. מומלץ בחום.
[המאמר המלא]   [תגובות: 449]  

על הדבש ועל החארטה
יום ה', 08/12/2011 שעה 13:51
עולם ההורים-ילדים הוא מבוך סבוך במיוחד. הורים שמבקשים לקבל קצת שקט לעצמם ולהשקיט את המצפון בכך שנתנו לילד בילוי נחמד, רועש ומצחיק, מחפשים כל אטרקציה בידורית שתוכל להיכנס לחלל הזה. אנשי יחסי ציבור שמבקשים לנצל את הקהל הנוח הזה מוכרים לו, לעתים, מופעי בידור כאלה ואחרים שאין בהם כמעט כל תוכן. ההורים מתרשמים, קונים כרטיסים ובאים עם הטף. והטף מקבל מבול של פיזוזים על רקע מוסיקה קצבית, קצת צעקות וקריאות עידוד ולא הרבה יותר מזה. תוכן, במלים אחרות, אין שם יותר מדי. אם יש - לא מספרים לנו עליו. הדוגמה האחרונה שנקרתה אל דוא''לי היא זו של מופג בשם ''כוח המשאלות'', שמסביר לילדים שחשוב שיש הורים ושהם יכלים להשיג כל דבר אם רק ירצו מספיק. יש הורים שקונים את השטויות הללו. הם, אגב, הראשונים שיתלוננו אחר כך על מערכת החינוך הלקויה ועל התחמנות במדינה. הנה דוגמה למופע שאיש אינו חושב שראוי שנידע על תוכנו.
[המאמר המלא]   [תגובות: 102]  

לפסול את הפוסלים
יום ב', 05/12/2011 שעה 17:46
לכל מי שזועם עתה על הדרת הנשים אני מציע, במלוא הכנות והנימוס, ללכת לראי הקרוב ביותר ולנעוץ בו מבט ישיר וכן. בעמדכם כך מול השתקפות קלסתרכם, כדי שתחשבו על הפעם האחרונה בה דרשתם שחוק יסוד הכנסת, הקובע ממי נמנעת האפשרות להתמודד בבחירות לפרלמנט שלנו, יתוקן בהתאם. בישראל השלים הציבור זה מכבר עם עובדה שבכנסת מיוצגות מפלגות שאינן מתירות - באמירה או במעשה - ייצוג ברשימתן לספרדים, אשכנזים, נשים, חד-מיניים וכן הלאה. ובכן, הגיעה השעה לשים קץ למצב המביש הזה ולתבוע את תיקונו. הואיל ומדובר בתיקון חוק יסוד, יש צורך בהשגת רוב של שני שליש מכלל הח''כים. פוטנציאלית, הדבר אפשרי. מעשית, הוא חסר סיכוי. אז למה שלא תכתבו על כך לנציגיכם ותציעו להם להרים את הכפפה?
[המאמר המלא]   [תגובות: 76]  

כשצרות הנישואין שמורות לחילונים בלבד
יום ג', 08/11/2011 שעה 14:07
שר הדתות, יעקב מרגי, ביטל את ההיתר לארגון הרבנים המתון צהר לרשום זוגות נשואים במדינת ישראל. הרישום ישוב עתה לגופים הנשלטים על ידי מרגי ודומיו, החל מהבד''צים החרדיים וכלה ברבנות עצמה. בכך הביא מרגי לשיא חדש את ביטיי הזלזול והתיעוב שלו ושל רבים מהפוליטיקאים החרדים כלפי כל מה שמייצג הציבור הדתי-לאומי. חן ארצי-סרור, בעלת הטור הרצינית והמוערכת של Ynet לא מבינה מאיפה זה נפל עליה. ארצי-סרור סברה לתומה שאת הצרות הללו נוהגים אנשי ש''ס לעשות לחילונים בלבד. התמימות הזו היא אחת הסיבות לכך שהציבור שאליו משתייכת ארצי-סרור משלים מזה עשרות שנים עם השתלטות חרדית על אורחות חייו ועל מנגנוני המדינה כולה. סיבה אחרת היא החשש שהתנגדות לדיקטטורה החרדית בחיי הפולחן תתפרש כחוסר דתיות מספקת. טלו קורה מבין עיניכם, סרוגי הכיפה. תשובה לחן ארצי-סרור.
[המאמר המלא]   [תגובות: 167]  

מונגולים בעיר הקודש
יום ו', 28/10/2011 שעה 1:10
בשנים 1260-1517, כלומר במשך למעלה ממאתיים וחמישים שנה, היה השלטון בארץ ישראל נתון בידי הממלוכים. הללו, אנשי צבא מיומנים שהגיעו ממצרים, נאלצו להיאבק עם כמה וכמה איומים אסטרטגיים, שהחמור שבהם הוצב על ידי התקדמותם של צבאות מונגליים שהגיעו ממזרח אסיה. ההיתקות הידועה ביותר בין שני הכוחות הללו התחוללה בספטמבר 1260 בעין ג'אלוד (מעיין חרוד), והסתיימה בניצחון ממלוכי. ואולם, קיימת סבירות גבוהה כי כוחות מונגוליים הצליחו להגיע, הן בחודשם שקדמו לקרב עין ג'אלוד והן אבעה עשורים לאחריו, אל ירושלים - ואף השתלטו עליה. בכמה מקורות מצויין כי אף עקרו את אחד השערם המובילים להר הבית מעל ציריו והעבירוהו לדמשק. האם באמת נשלטה ירושלים על יד האילח'אן (ממלכת החאן המונגולי)? הנה כמה גירסאות בנושא זה.
[המאמר המלא]   [תגובות: 1,181]  

''והיא לא עוזרת בית!'' - שחורה על גבי לבן/ שמואל לוטטי
יום ב', 10/10/2011 שעה 12:36
לעתים קל לנו לשכוח כי המציאות הנמצאת לנגד עינינו לא התקיימה מאז ומתמיד. דברים הנראים היום מובנים מאליהם היוו בעבר סוגיות מעוררות מחלוקת והיה צורך בתהליך ארוך, לפעמים כואב, כדי להניע בה תהליכי שינוי ולהביאה אל המצב בו היא מצויה בימינו. סוגית יחסי הגזע בארצות הברית היא דוגמה למצב כזה. כיום, אחרי שבשני העשורים האחרונים היו שני שרי חוץ שחורים, אחד מהם אף היה רמטכ''ל קודם לכן, ובתקופה בה מכהן נשיא ממוצא שחור בבית הלבן - קשה לתאר תקופה אשר בה שחורים נעדרו לחלוטין ממוקדי כוח כמו הפוליטיקה או התקשורת. אך רק לפני מספר עשורים, זה היה המצב אפילו באולפני הרדיו, בהם צרכן התקשורת לא נחשף כלל לצבעו של השדר. בתווך התרחש תהליך של שנים רבות שכמעט חצה את החברה האמריקנית.זהו סיפורה של נישל ניקולס, שחקנית שחורה שהופיעה על מסך הטלוויזיה בשנות ה-‏60 בסדרה ''מסע בין כוכבים''. מאמר אורח של שמואל לוטטי.
[המאמר המלא]   [תגובות: 106]  

צדק נוסח חדרה
יום ד', 28/09/2011 שעה 0:17
בקיץ 1913 נחשף מנהיג הפועלים הצעיר ברל כצנלסון למצוקה שליוותה את היחס המשפיל לפועלים עולי תימן במושבות יהודה הוותיקות. כצנלסון, שנחשב לאיש עקרונות התומך נחרצות בצדק חברתי וביחס אנושי לפועלים, הוזעק מכרכור לחדרה על ידי כמה פועלים תימנים שהוכו קשות, חלקם במהלך שנתם, על ידי איכרים ותיקים שביקשו למנוע מהם לשבות בשל הלנת שכרם. כצנלסון ליווה את ה''משפט'' - הליך פנימי בלתי-רשמי שנוהל על ידי ועד המושבה חדרה ולא היה גלוי לשלטונות העות'מאניים - שנערך לתוקפים. ב-‏6 באוגוסט אותה שנה פורסם דיווחו המצמרר על האירוע בעיתון ''הפועל הצעיר''. הזעזוע שספג כצנלסון כתוצאה מאותה תקרית היווה, כנראה, זרז משמעותי להתייחסותו לנושא ''משטר הקורבאטש'' באירוע פומבי של הסתדרות פועלי יהודה. מסמך מרתק הרלוונטי, במידה רבה, גם בזמננו אנו.
[המאמר המלא]   [תגובות: 4,269]  


[מאמרים קודמים]

מאמר אורח | צור קשר | על האתר | כניסה לחשבון | קישורים | תנאי שימוש | אקסטרה | תיק העיתונות של אפלטון
RSS | כל הדיונים המתמשכים | ספר אורחים | עזרה טכנית | לוח ימי ההולדת של הבלוגוספירה | מקלדת וירטואלית | ארכיון | חפש באתר
האתר עוצב ע״י עופר ליכטמן
כל הזכויות שמורות לאורי קציר ©