על האתר
יום ו', 15/10/2004 שעה 16:57
כמה מלים על אתר אפלטון, מטרותיו והאנשים שסייעו בהקמתו

שמי אוֹרי קציר, ואלא אם כן נאמר כאן מפורשות אחרת, כל הטקסטים באתר הזה נכתבו על ידי.


קצת על עצמי, ברשותכם. נולדתי בחיפה ב-‏1968 ובה גם גדלתי. אני בוגר קורס צוערים בסיסי של משרד החוץ ולמדתי לתואר ראשון ביחסים בינלאומיים ולתואר שני בהיסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים. במשך השנים הספקתי לשמש כמדריך טיולים, כעיתונאי ועורך וכיועץ תקשורת (בין השאר, לאהוד ברק ולמפלגת שינוי) ומאז שנת 2000 אני משמש כדובר רשות ניירות ערך. במשך כשנה ניהלתי את הבלוג ''באופן אישי'' בפלטפורמת ''רשימות'', אבל באוקטובר 2004 החלטתי שבשלה העת להקים אתר משלי.

''אפלטון'' הוא בראש ובראשונה אתר אישי, אתר שנועד להביא לידיעת הקוראים נושאים שונים שבהם אני עוסק ומתעניין. המטרה היא להפוך את האתר לזירת להתדיינות אינטלקטואלית בנושאים אלה. בעידן שבו הבורות הופכת לסוג של אופנה ומלים כמו ''פרופסור'' הופכות להיות כינויי גנאי, בשנים בהן דלות השפה והאלימות המילולית נתפסות כעממיות אותנטית, בתקופה בה פרנסי מדינה ושועי ארץ נעזרים במיסטיקנים ובידעונים למיניהם כדי לקבל החלטות הנוגעות לגורל נתיניהם – בזמן אשר כזה, החלטתי להקים כאן אלטרנטיבה שאין לה ולא כלום עם המגמות הללו.

מלבד הנימוק - הבנאלי, כשלעצמו - של קליטוּת הכתובת, בחרתי לקרוא לאתר בשמו כהוקרה לזכרו של ענק הרוח, שיש הרואים בו גדול הפילוסופים של כל הדורות. בשנת 385 לפני הספירה לערך, לאחר גלות ממושכת, חזר אפלטון לאתונה וייסד ליד קברו של הגיבור אקדמוס מה שעתיד היה להיקרא מאוחר יותר ''אקדמיה'' - מוסד שאפשר בהחלט להתייחס אליו כאל האוניברסיטה הראשונה בעולם. הוא קיבץ סביבו מספר תלמידים אשר התארגנו ב''מוסיאון'', חברה המתמסרת לגבירות הרוח והמוסיקה. מטרתה המעשית האחרונה של חברה זו הייתה להחזיר לערים יווניות שלטון ראוי לשמו. אחדים מן המשתתפים נטשו לאחר זמן-מה את האקדמיה ונכנסו לחייה המדיניים של אתונה. אחרים, לרבות אפלטון עצמו, כתבו עצות מדיניות לידידיהם באשר הם שם. אפלטון סבר, כי חידושו של שלטון ראוי לשמו מחייב יסוד איתן של ידע עיוני, ולפיכך ביקש להניח את היסוד הזה - עמוק ויציב ככל האפשר. הלימודים שטופחו על-ידיו הצטיירו בקרב ההמונים כבלתי מעשיים לחלוטין. מספרים, כי כאשר פרסם באחד הימים שהוא עומד להשמיע הרצאה פומבית ''על הטוב'', בא הקהל להאזין לדבריו מתוך תקווה לשמוע משהו על האושר, אך תחת זאת שמע דברים שנראו לו כמנה גדושה של מתמטיקה גבוהה. על חשיבותה המעשית של המתמטיקה דומה כי אין צורך להכביר מלים. וזו, אם לסכם בקצרה, הייתה רק דוגמה.

כפי שאמרתי בתחילת הדברים, אתר אפלטון הוא בראש ובראשונה פרוייקט אישי. ואולם, האתר פותח את שעריו בפני כל אדם המבקש לתרום לו מאמר באחד מתחומי הידע, מוכרים או בלתי-מוכרים, להנאת הקוראים ולהעשרתם. אפלטון מזמין את בעלי הידע להציע לו מאמרים פרי עטם. המאמרים יפורסמו תוך מתן קרדיט מלא לכותביהם.

במהלך השנים נתגבשו באתר כמה וכמה מסורות. אחת מהן היא רשימת ה-‏25. מדי שנה, לקראת סוף חודש מאי, מועלית רשימת 25 הבלוגים המעניינים של השנה. מסורת אחרת היא פרסומו של סיפור עונתי: ''מדוע קראו לה סתוונית'' בסתיו, ''אגדה חורפית'' בחורף, וכן הלאה. הקוראים מוזמנים להעלות הצעות משל עצמם בהקשרים אלה.

האתר קם תודות למאמציהם ולסיועם של כמה וכמה אנשים, להם אני רוצה להודות: ליעקב עיון ולתומר ריבל מאתר e-mago, על הסיוע המיחשובי ועל הדחיפה הרעיונית; לאלכסנדר מאן, על ההשראה ועל הייעוץ המועיל; לטל כהן ולערן טרומר, על העמדת מנגנון העריכה לרשותי ועל התמיכה הטכנית; למרינה קציר, על העיצוב הראשוני של האתר; לעופר ליכטמן, על עיצובו המקצועי הנוכחי של האתר; ולכל מי שסייע לי לגבש את רעיון ההקמה ולהעבירו לפסים מעשיים.

מי שרוצה ליצור איתי קשר יוכל לעשות זאת באמצעות הקשה על ''צור קשר'' בסרגל המופיע בתחתית העמוד, או פשוט להרים טלפון: 050-5772525.

[פרסם תגובה חדשה]   [קישור ישיר למאמר זה]   [קפל תגובות]   [פרוס תגובות]